1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 puan, ortalama: 5,00 uzerinden 5)
Loading...

Findeks Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

1

Findeks Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Finansal durumu kötü olanların nakit sıkıntılarını çözmek için başvurdukları yöntem olan kredi kullanma yönteminde baz alınan kredi skoru diğer adı ile kredi notu bir çok faktöre göre hesaplanmaktadır. Kredilerinizi ödeme tarihleri, kredi kartı kullanımı, kredi kartı ödemeleri, ek hesap kullanımı gibi etkenlere göre hesaplanan kredi notunuz yüksek olduğunda dilediğiniz gibi kredi kullanabiliyorsunuz. Kredi notunuz düşük olduğunda ise istediğiniz krediyi kullanamadığınız gibi kredi notunuzun düzeleceği tarihi beklemek zorunda kalıyorsunuz.


Kredi notu; banka, tüketici, finansman, faktöring, leasing şirketleri kayıtları baz alınarak hesaplanan ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kayıt altına alınan bir puan türü olduğu için kredi puanınızın düzelmesi için bu etkenlere bağlı işlemlerinizin kayıt altına alınıp sisteme girilmesi gereklidir. Peki bu süre ne kadarlık bir süredir?

Kredi Puanı Hesap Süresi Ne Kadar?

Findeks kredi notu her ay güncellenen bir puan türü değildir. Ay başından itibaren kredi kartı harcamalarınızı düzenleyip, kredi ödemelerinizi zamanında yapıp, ek hesap borcunuzu kapatıp diğer finansal kuruluşlar ile ilgili ödemelerinizi size olumsuz etki doğurmayacak şekilde yaptığınızda ay sonunda kredi notunuz güncellenerek yükselecek beklentisi içine girmemelisiniz. Yapacağınız ödemeler kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecektir. Ancak ödeme yaptığınız finansal kuruluşların kayıtları Kredi Kayıt Bürosu‘na aynı anda ulaşmaz. İlgili olduğunuz finansal kuruluşlar kayıt altına aldıkları bilgileri sistemlerine işleyerek kredi kayıt bürolarına göndermektedirler. Bu durumda tüm finansal kuruluşlar sizinle ilgili bilgileri kredi kayıt bürosuna gönderdiğinde kredi notunuz güncellenmiş olacaktır.

Tüm finansal kuruluşlarından gelecek bilgiler sisteme işlendiği takdirde kredi notunuz 2 gün içinde güncellenecektir. Bu nedenle ay içinde yapacağınız ödemeler ile ilgili kredi notunuzda güncelleme beklemek doğru olmayacağı gibi hayal kırıklığı yaşamanızda muhtemel olacaktır. Ayrıca kredi notu sorgulama işlemi belirli bir ücrete tabi olduğu için yapacağınız her sorgulama işlemi için sizden bu ücret kesilecektir. Findeks kredi notuzun güncellenip güncellenmediğini öğrenmek için ay sonuna kadar tüm işlemleri yapıp bir sonraki aya girerken veya bir sonraki ay ortasında sorgulama yapabilirsiniz

Kredi Notunuzu Yükseltmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Findeks kredi notunuz düşükse notunuzu yükseltmek için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

  • Öncelikle kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmalısınız. Kredi kartı ekstreniz kesildiği tarihten itibaren son güne kadar beklemeli son gün içinde ödemenizi yapmalısınız. Bu şekilde yapılan ödemeler sisteme daha hızlı girmekte ve güncelleme daha hızlı yapılmaktadır.
  • Bankalara, finansal kuruluşlara olan kredi ödemelerinizi zamanında yapmalısınız. Kredi taksiti gecikmesi durumunda otomatik olarak kredi notunuz düşecektir. Ödemelerinizi zamanında yapıyorsanız kredi notunuz güncelleme tarihinde otomatik olarak yükselecektir.
  • Kredi kartı kullanarak veya hesap kartınıza tanımlı otomatik ödeme talimatlarını iptal etmelisiniz. Bankalar otomatik ödeme talimatlarını son günü bekledikten sonra işlem yaparak ödemektedir. Bu durum kredi notunuzun olumsuz etkilenmesine neden olur. Bu nedenle otomatik ödemelerinizin tamamını iptal etmelisiniz. Otomatik ödemeler hesabınızda para kalmadığında ek hesabınızı kullanarak ödeme yapar ve bu durum notunuzu düşürecektir.
  • Hesabınıza tanımlı ek hesaplarınızdan para çekme işlemi yaptıysanız ay içinde geri ödeme yapmalı ve ek hesap borcunuzu kapatmalısınız. Ek hesap borcu ödenmediğinde sistem sizi borcunu ödeyemeyen bir hesap olarak kabul edecek ve kredi notunuzu düşürecektir.
  • Kredi kartı borcu ödemesi yapacaksanız minimum ödeme miktarından biraz fazla ödeme yapmalısınız. Kredi kartı minimum ödeme miktarı ile aynı miktarda ödeme yapmanız halinde sistem sizi yine borcunu ödeyemeyen bir hesap olarak kabul eder. Bu durum kredi notunuzu düşürecektir.

Kredi notu güncelleme süresi bu etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Çalıştığınız finansal kuruluş sayısı, farklı bankalar ile çalışıyor olmanız ve ödemelerinizin tarihlerinde farklılık olması nedeniyle güncelleme tarihi için net bir tarih vermek mümkün değildir. Ancak ay içinde yapılan tüm harcamalar ve tüm ödemeler göz önüne alındığında ve çalıştığınız finansal kuruluşların bilgilerinizi sisteme girerek kredi kayıt bürosuna gönderme süreleri de göz önüne alındığında 45 günlük süre kredi notu güncellemesi için yeterli bir süredir. Ay başından itibaren ödemelerinizi doğru bir şekilde yapıp kredi notunuzu yükseltmek için gerekli adımları attıktan sonra 45 günlük bir süreyi beklemelisiniz. 45 gün sonunda kredi notunuzun yükseldiğini görebilirsiniz.Share.

About Author

Ben Mehmet Doğan. Üniversite mezunu, web yazılımcı ve bilgi paylaşma konusuna aşık biriyim. Aradıklarımı net olarak bulamadığım için web sitesi açarak gerçek, doğru ve güncel bilgileri insanlarla paylaşmaya başladım. Şuan UygunKrediler.ORG aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hitap ediyorum. "Bütün ilerlemeler, insan fikrinin bir eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalı. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir." -Mustafa Kemal ATATÜRK-

88 kez okundu.

1 Yorum  1. Yavuz Arıcı on

    kredi notu çok karışık bir durum ve sadece seninle bitmiyor krediyi değerlendiren banka kuruluşlarının bizimle olan bankacılık işlemlerini banka denetleme kurumu ile paylaşması ve kredi notumuza etki edecek bilgileri işlemeli bunlar işlenmeden kredi notu yerinden oynamaz.Ayrıca bankalar kredi notunun yükselmesi için ödemelerinizi zamanında düzenli yapın ve hesaplarınızda her zaman para bırakın ve otomatik ödeme talimatları verin diyor ama konuda okuduğum kadarıyla otomatik talimatlar son ödeme gününde çekildiği için notu düşürme riski varmış bence doğru olabilir talimatı iptal edip kendimiz cep şube ile ödeyebiliriz.Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.yeni sunucu.