Faizsiz Esnaf Kredisi veren bankalar (ESKKK) başvuru şartları ve gerekli belgeler. Esnaf Kredisi paketleri hesaplama. Esnafa kredi desteği devletten 2019-2020.

Faizsiz esnaf kredileri, son dönemlerde KOBİ’ler ve esnaflar tarafından büyük ilgiyle takip edilmekte ve bankalar da bu alanda daha etkin bir rol üstlenmekte. Esasen faizsiz esnaf kredisi denince akla iki farklı kredi türü gelmektedir. Bunlardan birincisi devletin KOSGEB gibi iştirakler (anlaşmalı bankalar/kurumlar) üzerinden esnaflara sağladığı faizsiz krediler; ikincisi ise faizsiz bankacılık alanında faaliyet gösteren katılım bankalarının esnaflara verdiği kredilerdir. Bugün sizlere esnafların kredi alımlarında sıkça kullandığı her iki yöntem hakkında da önemli bilgiler sunacağız.

Faizsiz Esnaf Kredisi: Faizsiz KOSGEB Kredisi Nedir?

Faizsiz Esnaf kredisi başvurusu yapabilmek için birtakım kanallar mevcuttur. Özellikle de faizsiz KOSGEB kredisi her yıl verilmektedir. Ayrıca KOSGEB faizsiz kredi desteklerini yüzlerce sektöre vermeye devam ediyor. Devlet destekli faizsiz ihtiyaç kredisi dahil olmak üzere. Devlet, KOSGEB üzerinden zaman zaman esnafa teşvik kredisi verir. Kredi dışında geri ödemesiz hibe de veren KOSGEB, bu aşamada bazı bankalarla ortak hareket etmektedir. Bankalar, KOSGEB’den alınacak krediler için esnaflara rehberlik eder; bunun karşılığında kendilerinden belirli oranda komisyon alırlar. Dilerseniz ihtiyaç kredisi kampanyalarını takip ederek en uygun krediler için başvuru yapabilirsiniz.

İlginizi çekiyorsa; En Uygun Kredi, 3-48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi adlı yayınımızı inceleyin.

KOSGEB Dışında Esnaf Kredisi Kimler Verir?

Ayrıca bankaların KOSGEB dışında kredi imkânı sağladıkları bu kişilerle uzun vadede çalışmaları söz konusudur. KOSGEB esnaf kredisi alabilmek için doğrudan KOSGEB’e başvuruda bulunmak gerekir. Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından uygun görülen esnaflara hibe ya da faizsiz esnaf kredisi verilir. Kredi ödemesi bizzat başvuru yapılan banka üzerinden gerçekleştirilir. Faizsiz KOSGEB kredilerinin en önemli avantajları vadenin uzun olması, ödemesiz dönem uygulaması ve kredi dondurma hakkının bulunmasıdır. Bu avantajları kullanan esnaflar, kredi ödemelerini zorlanmadan yaparak ekonomik anlamda rahata ererler. Zaten devletin bu kredilerdeki temel amacı da piyasaya refah kazandırmak, ödeme sıkıntısı çeken esnafı yeniden motive ederek piyasaları canlandırmaktır. Bu yönüyle KOSGEB dışında esnaf kredisi verilme nedenini de görebiliyoruz.

İlgili: 36 Ay Vadeli En Uygun 30.000 TL İhtiyaç Kredisi Banka Faiz Oranları adlı yayını da değerlendirebilirsiniz.

Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Bankalar, esnaf kredisi paketlerini faizsiz olarak verir mi? Normal olarak; faizsiz esnaf kredisi veren bankalar yoktur. Fakat devlet destekli faizsiz esnaf kredisi verilebilmektedir. Bunun için KOSGEB gibi kurumlar üzerinden başvuru yapılmalıdır. Yahut bankaların ara sıra çıkardıkları faizsiz kredi kampanyaları (banka kredi paket ve ürünlerinde faiz yok uygulaması) ile esnaf kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi ve faizsiz ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Yazımızın ilk kısımlarında faizsiz esnaf kredilerinin 2 farklı şekilde verildiğinden söz etmiştik. Faizsiz devlet kredisi desteğinden sonra bir de katılım bankalarının faizsiz usullerle verdikleri esnaf kredilerinden söz etmeye çalışırken daha fazla bilgi almanız için, faizsiz girişimci kredileri sayfamıza göz atabilirsiniz.

Esnaf Kredisi veren bankalar hangileri

Halkbank Esnaf Kredisi Destekleri 2019

İslami usullere göre kredi imkânı sağlayan katılım bankaları, esnaflara Kredi Fon Desteği yoluyla (KFD) faizsiz kredi verirler. Bu kredilere esnaflar arasında mal alım kredisi de denmektedir. Mal alım kredisi için ortada gerçek bir mal ya da hizmet, ayrıca bu mal ve hizmete bağlı proforma fatura olmalıdır. Proforma fatura ile bankaya giden esnaflar bankanın faturada belirlenen mal ve hizmeti kendi adlarına satın almasını talep ederler. Banka, müşterisinin talebini uygun bulması durumunda faturada belirlenen mal ya da hizmeti satın alır ve müşterisiyle anlaştığı vadeye göre belirli bir kâr ekleyerek müşterisine satar. Esnaflar, bu şekilde faizsiz usullerle mal ve hizmet alımında bulunabilirler. Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri Kredi destekleri hakkında geniş kapsamlı bilgi almak için, Esnaf Kefalet Kredisi adlı yayınımızı inceleyin.

İlginizi Çekebilir:  En İyi Kobi (Esnaf) Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Katılım Bankaları

Katılım bankaları sunduğu faizsiz krediler sadece anaparanın tahsiline bağlı değildir. Uygulamayı anlatırken de belirttiğimiz üzere müşteriden belirli bir kâr alınmakta olup bu kâr, vadeye ve tutara göre belirlenmektedir. 12 ay vade ile faizsiz esnaf kredisi alınacağını ve bu malın bedelinin 60.000 TL olacağını düşünelim. Faizsiz esnaf kredisi veren katılım bankaları için bir örnek vermemiz gerekir. Müşterinin bu malı 12 ay vade ile alabilmesi için her ay bir köşeye 5.000 TL ayırması ve bu paraya dokunmaması gerekir. Üstelik 12 ayın sonunda mal değerinin hâlâ 60.000 TL olacağı belirsizdir. İşte burada devreye katılım bankası girer ve konu malı müşterisinin yerine satın alır.

  1. Müşteriye 12 ayda satın alabileceği malı peşin olarak verir ve parasını 12 ay taksitle alır.
  2. Banka, 12 ay sonra alınabilecek bir malın parasını peşin ödeyip taksitle alacağından bu faaliyeti bir kâr karşılığı yapmalıdır.

İşte faizsiz esnaf kredisi paketlerinden alınan kârın gereği ve açıklaması budur. Bu örneğin ardından KOSGEB KOBİ destek kredisi adlı içeriğimizi de öneriyoruz.

KOSGEB Faizsiz Esnaf Kredisi 2019

KOSGEB kredileri de bir takım masraf ve vergilere tabiidir. Bankaların aracılık hizmeti adı altında aldıkları komisyonlar ve kredi için alınan %5 BSMV ile %15 KKDF vergileri, KOSGEB kredi masrafları olarak gösterilebilir. Bunun haricinde ise KOSGEB faizsiz esnaf kredisi 2019-2020 yılında verilmeye devam edecektir. Bu açıdan bakıldığında KOSGEB kredileri ile mal alım kredileri arasında pek bir fark görülmemektedir. Bu ifadeye (faizsiz esnaf kredisi veren bankalar) ek olarak; KOSGEB devlet destekli hibe kredi, faizsiz kredi seçeneklerinin de olduğunu, Uygun Krediler olarak hatırlatalım.

Esnaf Kredisi Hesaplama 2019

Faizsiz ve düşük faizli esnaf kredisi hesaplama 2019 verileriyle Uygun Krediler adresinde yayınlanmaya devam edecektir. Faizsiz esnaf kredisi veren bankalar üzerinden kredi başvurusunu yapabilirsiniz. Esnafa kredi desteği veren kurumların başında ise KOSGEB olduğunu hatırlatalım. Dilerseniz esnaf kredisi hesaplama hakkında verdiğimiz detaya bir alttan ulaşabilirsiniz. Daha önceden hazırladığımız esnaf kredisi paketleri hakkında bilgi almak için Uygun Krediler adresimizin Esnaf Kredileri sayfasına bakabilirsiniz.

Faizsiz Esnaf Kredisi Hesaplama ve Kredi Detayları

Halkbank KOBİ kredisi hesaplaması yaparak güncel faiz oranlarına ulaşabilirsiniz. KOBİ Kredilerine ilave olarak Esnaf Kredisi Hesaplama ile ödeyeceğiniz limiti belirleyebilir, plan oluşturabilirsiniz. Bir alt satırda, Halkbank esnaf kredisi hesaplaması için gerekli koşulları bırakmış bulunmaktayız. Bilinmelidir ki faizsiz esnaf kredisi hesaplama ve kredi detayları adlı bu başlıkta, kredi dosya masrafları ve BSMV dahil edilmemiştir. Bu koşullarla kredi hesaplama yaparak çekmek istediğiniz kredi vadesi ve tutarı için bir hesap yapabilirsiniz. Esnaf kredisi hesaplaması 2019 için;

  1. Aylık taksit
  2. Toplam ödeme tutarı
  3. Kullandırım oranı
  4. Kefil sayısı
  5. Dosya masrafı

Yukarıdaki 5 (beş) madde ile esnaf kredisi hesaplama işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.

1- Esnaf Kredisi Veren Bankalar

Esnafa Banka Kredisi Vade Üst Kredi Limiti
Garanti Bankası Ticari Kredi 48 Ay Yok
TEB Esnafa Özel Kredi 48 Ay Yok
Yapı Kredi KOBİ Kredisi 36 Ay Yok
Şekerbank Esnafım Kredisi 84 Ay 250.000 TL
Ziraat Bankası Girişimci Kredisi 60 Ay 250.000 TL
Halkbank İşletme Kredisi 60 Ay 150.000 TL
İş Bankası Esnaf Kredisi 48 Ay 150.000 TL
DenizBank Esnafa Hızlı Kredi 48 Ay 80.000 TL
ING Bank Esnaf Kredisi 36 Ay 50.000 TL
VakıfBank Esnafa Özel Kredi 36 Ay 50.000 TL
QNB Finansbank KOBİ Kredisi 36 Ay 50.000 TL
İlginizi Çekebilir:  Esnaf Kefalet Kredisi

Tablomuz içerisinde yazılı olan vade ve üst kredi limiti bankaların paketlerdeki kampanyalarına, kredi başvurusu için müracaat eden işletmenin sektörü ve mali verilerine göre değişken bir hal alabilir. Ayrıca bankaların faizsiz kredi seçeneklerine de faizsiz krediler sayfamız üzerinden anında ulaşın.

2- Esnaf Kredisi Başvurusu için Gerekli Belgeler/Evraklar

KOBİ ve esnaf kredisi başvurusu için gerekli belgeler/evraklar:

Ortaklara ait nüfus cüzdanı fotokopisi, 
• İmza sirküleri, 
• Oda kayıt belgesi, 
• Ticaret sicil gazetesi (kuruluş ve son gazete), 
• Vergi levhası, 
• Bilanço ve gelir tablosu (en az son iki yıl), 
• Varsa ortaklara ve şirkete ait mal varlığı dökümü (örn. tapu fotokopileri)

3- Esnaf Kredisi Faiz Oranları 2019

Bankalar, Esnaf Kredisi paketlerini kullanıma sunarken piyasaya göre faiz oranları belirler. Piyasadaki şartlar ile belirlenen kredi faiz oranları değişkendir. Yayın itibari ile esnaf kredisi faiz oranları 2019 Nisan ayında %1,79 gibi oranlarla verilmektedir. Esnaf kredisi faiz oranları da bankalara göre değişim gösterir. Başvuru yapmadan önce en uygun esnaf kredisi veren bankalar hakkında bir araştırma yapmanızı öneririz. İnternet adresimiz içerisinde en uygun kredi paketleri ve detaylarını güncel olarak takip edebilirsiniz.

İnternet adresimiz Uygun Krediler ORG (www.uygunkrediler.org) içerisinde kredi başvuruları yapılmamaktadır. Ayrıca site içerisinde hiçbir şekilde kredi verilmemektedir. Bankalardaki kredi paketlerini ve bunları en uygun bir şekilde alabilmeniz bilgilendirme mevcuttur. İletişim sayfasından bizlere ulaşabilirsiniz. Kredi Notu SorgulamaEv Hanımlarına KrediGelir Belgesiz Krediler İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi, Girişimcilik Kredisi gibi konular yalnızca birer örnektir.

Özet
İnceleme Tarihi
İncelenen Ürün
Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar
İneleyen Notu
51star1star1star1star1star