Faizsiz Evlilik Kredisi Verilme Nedeni Nedir?

Faizsiz evlilik kredisi Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bir projesi olup ilk defa 2016 yılında verilmeye başlanmıştır. Bu proje, sosyal devlet ilkesi gereğince uygulanan sosyal nitelikli bir projedir. Bu proje ile Hükümet,  toplumun temel taşı niteliğinde olan aile kurumunu güçlendirmeye çalışmaktadır. Başbakanlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen bir projedir.


Burada bahsedilen faizsiz evlilik kredisi ile çeyiz hesabını karıştırmayınız. Çeyiz hesabı denilen kredide, sizin açtıracağınız bir banka hesabına her ay verilen limitler arasında bir tutarı en az 3 yıl boyunca yatırmanız istenir. Yatıracağınız tutar üzerinden devlet çeyiz hesabı sahiplerine destek vermektedir.

Yaşam standardının yükselmesi, tıpın ilerlemesi ve birçok hastalığın tedavisinin geliştirilmesi, besinlerin kontrollü üretilmesi ve kolayca bulunabilir olması, insanların diyetisyen kontrolünde beslenme alışkanlığının gelişmesiyle birlikte insan ömrü artmıştır. Yaşlı insanların toplumdaki sayılarının artması, sosyal politikaların devamlılığı açısından genç insanların, çalışabilir durumdaki insanların varlığını da gerekli kılmaktadır. O nedenle devlet, istatistiksel verileri izleyerek toplumdaki yaşlanma seviyesini, doğum sayısını, ölüm sayısını, ortalama primlerin tutarını, emekli maaşlarının ortalama seviyesini izleyerek nüfus hareketlerine yön vermek zorundadır. Dünya nüfus ve ülkemiz nüfusu gittikçe yaşlanmaktadır. Hayat şartlarının zorluğu, iş hayatındaki nitelik beklentilerinin yüksek olması durumu gençleri üniversite eğitimlerinden sonra bile master, doktora ve mesleki kurslara gitmeye yönlendirmektedir. Bu koşuşturma hengamesi içinde gençler evlenmeyi sürekli ertelemektedir. Ayrıca evlenme masraflarının yüksek olması, maddi imkanları yeterli olmayan kişileri evlilik fikrinden uzaklaştırmaktadır; sürekli olarak evlilik kararı vermelerini ötelemelerine neden olmaktadır. Genç nüfusa olan ihtiyacın artışı nedeniyle devlet evliliği teşvik etmek ve sonrasında da çocuk sahibi olmayı teşvik etmek için insanlara faizsiz evlilik kredisi vermektedir. Çocuk sahibi olunabilsin diye devlet genç yaştaki evlilikleri teşvik etme kararı almıştır. Verilen devlet destekli evlilik kredisiyle yeni çiftler ev tutma, kına- düğün masrafları, eşya alma gibi gereksinimlerini karşılama olanağı bulmaktadırlar.

İlginizi Çekebilir:  Garanti Bankası Sahibi Kimindir Garanti Bankası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sayfa İçerisindeki Konu Başlıkları

Evlenenlere Faizsiz Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

Bu kredi, öncelikle maddi gücü olmayan ve yeni evlenen gençlere verilmektedir. Çiftlerden herhangi biri evlenirken bir gayrimenkule sahipse bu krediyi alamamaktadır. Çiftlerin gelir düzeyleri, devletin belirlediği sınır değerin üzerindeyse, bu krediyi almasına imkan bulunmuyor. Ayrıca devlet bu krediden faydalanmak için çiftlerin 18-24 yaş aralığında olmasını şart koşmuş. Ancak lise mezunları için konulan bu yaş sınırı, üniversite mezuniyeti olan kişi için 26 olarak belirlenmiştir. Ayrıca yeni evlenenlere faizsiz kredi başvurusunda bulunan çiftlerin TCK’da tanımlanmış ağır suçlardan herhangi birinden ceza almamış olması gerekmektedir. Yani çiftlerin her ikisinin de adli sicilinin temiz olması gerekmektedir. Evlilik kredisi ilk defa evlilik yapacak gençlere verilmektedir, kişilerden biri daha önceden evlilik yapmışsa, o zaman ilgili kişiye ait olan hak için kredi ödemesi yapılmaz.

Yeni Evlenenlere Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?


Faizsiz kredi söz konusu olduğundan bu kredi sadece devlet bankalarından alınmaktadır. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank faizsiz evlilik kredisini veren bankalardır. Kişi başına düşen kredi miktarı 5000 TL olduğundan, bir çiftin alabileceği maksimum kredi miktarı 10000TL’dir. Kredi sadece TL üzerinden verilmektedir. Kredi alan çiftler ödemeye kredinin hesaplarına yattığı tarihten bir yıl sonra başlıyorlar. Eşit taksitler halinde 4 yıl boyunca ödeme yapabilecekler. Ancak ilk yıl bebek sahibi olmaları durumunda veya hamilelik durumunda, talep etmeleri halinde kredinin geri ödeme süresi 5 yıla çıkartılmaktadır. Ayrıca evlenen kişi devlet yurtlarında büyümüş ise, o zaman krediyi 2 yıl sonra ödemeye başlıyor.

İnternetten kredi başvurunun yapılamadığını ve bizzat şubeye giderek başvuruda bulunmak zorunda olduğunuzu hatırlatalım. Bu krediyi almak için belirtilen bankaların herhangi bir şubesine gidip başvuruda bulunabilirsiniz. Size verilen başvuru formunu doldurmanız ve istenen evrakları ibraz etmeniz gerekmektedir. Kredi tahsis ücreti olarak çekilen miktarın yüzde 5’i kadar kredi tahsis ücreti alınmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Yeni Evlenenlere Faizsiz Kredi Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

• Kredi notunuzun findeks.com’dan sorgulatmanız gerekir. Evlilik kredisi çekecek birinin kredi notunun düşük olmaması gerekmektedir.

• İkametgah belgesi (İnternetten E-Devlet portalından alabilirsiniz.)

• TC Kimlik numarası bulunan Nüfus Cüzdanı, kimlik kartı, pasaport veya ehliyet

• Kendi isimlerine düzenlenmiş olan ve son 3 ayda ödemesi bulunan telefon, elektrik, doğalgaz veya su faturası