Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar

Ev hanımlarına kredi kartı verilmesi bankaların son dönemde sık sık gündeme getirdiği konulardandır. Kredi kartı başvurularında kişinin kredi kartı borçlarını ödeyebileceğine dair bir teminat gösterilmesi gerekir. Ev hanımlarının herhangi bir geliri olmadığı için bankalardan kredi kartı alamayacağı düşünülür. Ancak son dönemde yapılan çalışmalarla kendisinden istenen şartları yerine getirildiği takdirde ev hanımları da bankalardan kredi kartı alabilmektedir. Her banka bu fırsatı sunmasa da ev hanımlarına kredi kartı veren bankaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Ev hanımlarının burada yapması gereken, bankaların kredi kartı başvuru şartlarını detaylı bir şekilde araştırmak ve kendisinden istenen tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamaktır.

Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar Ve Şartları Nelerdir?


Ev hanımları genel olarak eşlerinin ek kartını kullanmaktadır. Kendi adına kredi kartı çıkarmak isteyen kadınlara yardımcı olmak amacıyla bankalar bu konuda farklı düzenlemelere başvurmuştur. Kredi kartı seçeneklerinden ev hanımlarının da yararlanabildiği bankaları HSBC, Garanti Bankası (Bonus Kart), Akbank, İş Bankası (Maximum Kart), Denizbank, Finansbank (Card Finans) ve Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) olarak sayılabilir. Bu bankaların ev hanımlarına sunduğu kredi kartları düşük limitli olsa da kişinin kredi kartı borçlarını zamanında ödemesi ile bu limit yükseltilebilir.

Ev hanımlarının kredi kartı başvurularında aranan kriterler genel olarak şekilde sıralanabilir:

  • Yaş durumu
  • Kredi notu
  • Gelir durumu
İlginizi Çekebilir:  Denizbank Ev Hanımlarına Kredi

Yaş Durumu

Öncelikle kredi kartı başvurusu yapacak kişinin 18 yasından büyük olması gerekiyor. Aynı zamanda bankalarda kredi kartı başvurusunda üst yaş sınırı bulunuyor. Yani belli bir yaşın üzerindeki kişiler, bazı bankalarda kredi kartı başvurusu yapamaz. Bu yaş sınırı, bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Örneğin, bazı bankalar 65-70 yaşı üst sınırı olarak kabul ederken bazı bankalar ise 80 yasına kadar kredi kartı başvurularını kabul ediyor. Ayrıca bankalar, yüksek yaştaki kişilerin kredi kartı başvurularını kabul etseler bile o kişilerden aklı melekeleri yerinde olduğuna dair bir sağlık raporu isteyebilir.


Kredi Notu

Ev hanımı olsun olmasın tüm kredi kartı başvurularında bankalar en çok kredi notuna dikkat eder. Kredi notu çok düşük olan kişilerin bankalarda çizdiği imaj kötü olacağı için genel olarak kredi kartı veya kredi başvuruları reddedilir. Daha önce bankalarla hiçbir finansal faaliyette bulunmayan ev hanımlarının kredi notu sıfır olabilir. Kredi puanının sıfır olması bankaların sizin hakkınızda bir fikir edinmesini zorlaştırır. Bu sebeple bankalarla düzenli bir finansal faaliyet geçmişi bulunan kişilerin, örneğin bankalardan kredi çekmiş ve borçlarını düzenli bir şekilde ödemiş kişilerin, kredi notları daha yüksek olacağı için bu durum kredi kartı başvurularına da olumlu olarak yansır.

Gelir Durumu

Bankaların kredi kartı başvurularında istedikleri belgeler arasında gelir belgesi de bulunuyor. Gelirlerini belgeleyemeyenler kişilerin kredi kartı başvuruları genellikle onaylanmıyor. Ancak ev hanımları için yapılan düzenlemelerde, kişinin kendi gelir, olmasa bile eve giren aylık gelirin belgelenmesi durumunda ev hanımları kredi kartı alma imkanı kazanıyor.

Ev Hanımları Nasıl Kredi Kartı Alabilir?

Herhangi bir geliri olmayan ev hanımlarının kredi kartı başvurularının onaylanması için uygulanabilecek birkaç farklı yöntem bulunur. Kişi sigortalı bir işte çalışmıyorsa bile herhangi bir ek geliri varsa veya bir işin ortağı ise, kişinin kredi kartı başvurusunun onaylanması kolaylaşır. Ek gelire örnek olarak kira gelirini gösterebiliriz. Kişinin kira kontratını başvuru esnasında gelir belgesi olarak göstermesi başvurusunun onaylanması sağlar. Ayrıca kredi kartı almak isteyen ev hanımının emekli maaşı varsa bu da aylık gelir olarak kabul edilir. Ek olarak kişinin emekli maaşını, kredi kartı almak istediği bankaya taşıması, bu konuda daha fazla avantajdan faydalanmasında yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Ev Hanımlarına Kredi Veren Türk Bankaları

Kredi kartı başvurularında teminat gösterilmesi de başvurunun onaylanmasına yardımcı olur. Kişinin veya eşinin sahip olduğu taşınır ya da taşınmaz mallar kredi kartı başvurularında teminat olarak gösterilebilir. Borçların ödenememesi durumunda bankanın teminat gösterilen mala el koyma hakkı bulunur.

İş Bankası Ev Hanımlarına Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye İş Bankası ev hanımlarına kredi kartlarına başvurusu yapabilme olanağı tanır. Başlangıçta düşük limitli bir kredi kartı verse de ilerleyen zamanlarda, kişinin ödemelerini düzenli yapması, ödeme gücünün artması veya bankanın kişiye güvenmesi durumunda bu limit arttırılabiliyor.

İş Bankası kredi kartı müracaatları internet şubesinden, mobil bankacılık üzerinden veya şubelerden gerçekleştirilebilir. İş Bankası internet sitesinden kredi kartı başvurusu gerçekleştirmek istediğinizde sizden istenen bilgiler, TC kimlik numaranız, cep telefon numaranız ve aylık ortalama geliriniz gibi bilgilerdir. SMS ile başvuru yapmak için NAKİT yazıp boşluk bırakıp TC kimlik numaranızı, kredi tutarınızı ve aylık gelirinizi aralarında boşluk bırakarak yazıp 4202 göndermelisiniz. Başvuru işlemlerinin ardından tarafınıza konu ile ilgili dönüş yapılacaktır.

İş Bankası Kredi Kartı Limiti Ne Kadar?

İş Bankası’nın ev hanımlarına verdiği kredi kartı limiti yaklaşık 400 liradır. Bu bankadan yapacak olduğumuz kredi kartı başvurularında genel kefil istemez ancak bazı durumlarda bu durum değişebilir.

Finansbank Ev Hanımlarına Kredi Kartı Başvurusu

Bankalar arasında ev hanımlarına en kolay kredi veren banka Finansbank’tır. Card Finans ayrıcalıkları ile ev hanımları kefil şartı aranmaksızın kredi kartı sahibi olabilir. Ayrıca diğer bankaların aksine Finansbank, kredi kartı müracaatlarında herhangi bir gelir belgesi de istemez. Bu durum çalışmayan ev hanımlarının kredi kartı sahibi olmasına olanak tanır.

Finansbank Kredi Kartı Limiti Ne Kadar?

Finansbank diğer kredi kartlarına göre ev hanımlarına daha yüksek limitli kredi kartı imkanı sunuyor. İlk aşamada 1000 lira olarak belirlenen kredi kartı limiti daha sonradan arttırılabiliyor. Kredi kartı limitini arttırmak için borçların düzenli olarak ödenmesi ve bankalara güven veren bir imaj sergilenmesi gerekir. Ayrıca herhangi bir ekstra gelirin belgelenmesi ile de kredi kartı kullanım sınırı yükseltilebilir.

İlginizi Çekebilir:  İŞKUR Hibe Kredi Başvurusu ile Kredi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası Ev Hanımlarına Kredi Kartı Başvurusu

Ziraat Bankası ev hanımlarına kredi kartı imkanı sağlayan bankalardan biridir. Ziraat Bankası kredi kartı seçeneklerinden olan Combo kart hem banka kartı hem de kredi kartı olarak kullanılabilmektedir. Öğrenci veya ev hanımı gibi aylık geliri olmayan kişiler, bu karta başvuru yapabilmektedir. İlk etapta limiti düşük olsa da ilerleyen zamanda bu limit yükseltilebilir.

Kredi kartı başvurusunu banka şubelerinden, internet bankacılığı üzerinden veya mobil bankacılık üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

TEB Ev Hanımlarına Kredi Kartı Başvurusu

Türkiye Ekonomi Bankası’nda kredi kartı alma konusunda ev hanımlarına kolaylık sağlayan bankalar arasındadır. TEB kredi kartları seçeneklerinde kadınlara özel olarak geliştirilen bir kredi kartı bulunur. Bu özel kartın ismi “She” kredi kartıdır. Bu kartın yıllık aidat ücreti 46 TL’dir. Kartın kadınlara özel olmasından dolayı kozmetik, giyim gibi harcamalarda %5 ekstra bonus puan verilir. Ayrıca 200 TL ve üzeri alışverişlerde 3 taksit imkanı bulunmaktadır. Sağlık kuruluşlarından yapılan harcamalarda da yine 3 taksit uygulaması bulunur.


Kredi kartı başvurularını TEB internet sitesi üzerinden, internet şubeciliğinden, mobil bankacılıktan veya TEB şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye Ekonomi Bankası internet sitesine www.teb.com.tr adresinden giriş yapabilirsiniz. TEB Çağrı Merkezi numarası ise 0850 200 0 666’dur.