Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu

Ev hanımlarına kredi verilmesi acil gelişen nakit ihtiyaçlarını karşılama konusunda kadınlara büyük fayda sağlar. Bazı bankalar ev hanımlarına kredi seçeneği sunarken bazı bankalarda böyle bir seçenek bulunmaz. Hatta bazı bankalarda sadece kadınlara yönelik kredi seçenekleri bulunmaktadır. Çalışmayan ev hanımlarının ihtiyaçlarına yönelik kredi seçenekleri geliştirme konusu son dönemde bankaların en çok üzerinde durduğu konular arasında yer almaktadır.

Ev Hanımları Kredi Alabilir Mi?


Bankaların ev hanımlarına kredi verebilmesi için bu kişilerin bankaların belirlediği kriterlere uygun olması gerekir. Herhangi bir gelir belgesi ile aylık gelirini belgeleyemeyen ev hanımları, farklı seçenekler ile kredi alma imkanı yakalamaktadır.

Normal şartlarda kredilerde istenen en önemli belge gelir belgesidir. Gelir belgesi bir kişinin aylık olarak kazandığı tutarı ispatlayan nitelikte bir belgedir. Gelirin çok olması değil, düzenli olması kredi almak için daha önemlidir. Gelirin bazı dönemlerde az, bazı dönemlerde daha fazla olması durumlarında bankalar tarafından geliştirilen kredi seçeneklerinden kendilerine uygun olanını seçebilirler.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Ev hanımlarına kredi imkanı veren başlıca bankaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ziraat Bankası
  • İNG Bank
  • Enpara
  • İş Bankası
  • CEPTETEB

Gelir Belgesi İstemeyen Bankalar Hangileridir?

Kredi ve kredi kartı başvurularında en çok istenen belgenin gelir belgesi olduğundan bahsetmiştik. Herhangi bir geliri olmayan kişilerin kredi başvurusu yapacakları zaman gelir belgesi şartı aramayan bankaları tercih etmeleri, başvurularının onaylanması açısından daha faydalı olacaktır. Ayrıca tüm bankalara aynı anda kredi başvurusu yapmak kişinin kredi notunu düşürmektedir. Çünkü bankalar kişinin o an acil nakit ihtiyacında olduğunu ve herhangi bir ödeme gücünün bulunmadığını düşünebilir.

İlginizi Çekebilir:  Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Ev Hanımlarının Kredi Almasını Sağlayacak Yöntemler Nelerdir?


Herhangi bir aylık geliri olmayan, bir işte çalışmayan ev hanımları farklı yöntemler kullanarak bankalardan kredi alabilirler. Bunların en başında kişinin sahip olduğu taşınır veya taşınmaz bir malı ipotek göstererek kredi başvurusu yapması gelir. İpotek gösterme işlemi ile bankalar borcun ödenmemesi durumunda kendilerini güvence altına alırlar ve kredi başvurusunu onaylarlar. Yani buradaki asıl mantık, borcun ödenmemesi durumunda borcu tahsil etmek için bankaların elinde farklı bir imkan bulunmasıdır. Bu şartın sağlanması durumunda bankalar genel olarak kredi ve kredi kartı başvurularını kabul eder.

Ev hanımlarının kredi almak için izleyebileceği diğer bir yöntem ise bankalara kefil göstermektir. Ancak kefil gösterilecek kişinin kredi notunu yüksek olmalıdır. Bu kişinin memur olması kredi başvurunuzun onaylanması ihtimalini arttırır.

Son olarak kredi almak isteyen ev hanımlarının yapabileceği diğer yöntem, varsa emekli maaşlarını gelir belgesi gibi göstermektir. Emekli maaşı olan ev hanımları, maaşlarını kredi başvurusu esnasında teminat olarak gösterebilir. Ayrıca emekli maaşının kredi alınmak istenen bankaya taşınması, bankanın diğer avantajlarından faydalanabilme imkanı sunar.

Kredi Başvurusunda Kredi Notu Etkisi Nedir?

Daha önce bankalarla herhangi bir finansal faaliyette bulunmamış ev hanımlarının kredi puanı yüksek ihtimalle 0 olacaktır. Kredi notunun sıfır olması sanıldığının aksine olumlu bir anlama gelmez. Çünkü bankalar bu kredi notlarını müşterilerin borçlarını zamanında ödeyen bir kişi ölüp olmadığını anlamak için kullanılır. Sıfır olması durumunda bankalar, kişi hakkında herhangi bir fikir edinemez. Bu sebeple kredi notu sıfır olan kişiler kredi başvurusu yapmadan önce bir şekilde bu kredi notunu yükseltmelidir.

Kredi notu çok düşük olan kişiler ise başvuru yapmadan önce kredi notu düzeltme çalışmaları yapmalıdır. Çünkü bankalar düzenli bir geliri varsa bile kredi Notu çok düşük olan kişileri riskli olarak görür ve kredi başvurularını kabul etmez.

İlginizi Çekebilir:  Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

CEPTETEB Kefilsiz Şartsız İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

CEPTETEB İhtiyaç Kredisi, gelir belgesi veya kefil istemeyen kredi çeşitlerindendir. Bu ihtiyaç kredisinin üst sınırı 30 bin TL’dir. 60 aya kadar vade süresi yaptırılabilen bu kredide faiz oranları ise %2.15 olarak belirlenmiştir. Kredi başvurusunda kefil ve gelir belgesi istenmemesi sebebiyle ev hanımlarının tercih ettiği kredi seçeneklerinden olmayı başarmıştır.

CEPTETEB ihtiyaç kredisi ile 10.000 TL tutarında bir kredinin 12 ay vade ve % 2.15 faiz oranı ile alınması sonucu bu kredinin aylık ödenecek taksit tutarı 980 TL, toplam geri ödenecek tutar ise 11.155 TL olacaktır. Eğer bu kredi 60 ay vade ile ve %2.60 faiz oranı ile alınırsa aylık ödenecek taksit tutarı 371 TL, toplam ödenecek tutar ise 22.240 TL olacaktır.

Odeabank Kefilsiz Nakit Hazır Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nakit Hazır Kredisi, müşterilerinin acil gelişen nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilen bir kredidir. Odea Bank’ın geliştirdiği bu kredide kefil şartı ve gelir belgesi şartı aranmaz. Ayrıca başvurular şubeye gitmeye gerek kalmadan gerçekleştirilebilir. Odeabank nakit hazır kredisine internet üzerinden başvuru yapmak için Odeabank İnternet Şubesi’ni veya Odeabank Mobil Şube’yi kullanabilirsiniz. Başvurular için mutlaka nüfus cüzdanı gerekmektedir. Nakit hazır kredisinin üst sınırı ise diğer bankalardan biraz daha yüksek olup 35 bin TL’dir.

10.000 TL tutarında 36 ay vade ile Nakit Hazır kredisi aldığınızda faiz oranı 152 aylık ödenecek taksit tutarı 60 TL ve toplum ödenecek tutan içsem 16.600 TL olacaktır.

Aktif Bank N Kolay Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aktif Bank kredi konusunda diğer bankalara göre daha ılımlıdır. Özellikle ev hanımlarından gelir belgesi ve kefil istemediği için en çok tercih edilen kredi seçeneklerinden biri olmuştur. Bu kredi seçeneğini üst sınırı 30.000 TL’dir. Kredinin türüne göre başvuru seçenekleri değişmektedir. Aktif Bank kredi başvurularının birçoğu internet üzerinden gerçekleştirildiği gibi bazıları da PTT üzerinden yapılabilir. Örneğin Aktif Bank’ın Emekli Kredisi seçeneğinde başvurular ister internet üzerinde bulunan formu doldurarak ister en yakın PTT şubesine giderek gerçekleştirilebilir. PTT Emekli Kredisinde kefil şart aranmaz. Sadece kişinin emekli olması yeterlidir. Ayrıca bu kredinin üst sınırı 60 bin TL’dir.

İlginizi Çekebilir:  Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu

İş Bankası Kefilsiz Şartsız İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş Bankası‘nın ihtiyaç kredisi seçenekleri arasında yer alan Anında Kredi ile ev hanımları kefil ve gelir belgesi şartı aranmaksızın kredi sahibi olabilir. Bu kredinin üst limiti 40.000 TL’dir ve 60 aya varan vade oranları ile kullanılabilmektedir. Başvuru işlemlerini şubeye gitmeye gerek kalmadan gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden ve mobil bankacılık üzerinden yapılan başvurular 7/24 olarak gerçekleştirilmektedir. İnternet şubesinden veya i mobil bankacılık üzerinden gerçekleştirilen kredi başvurularında, başvurunun onaylanması halinde kredi tutarı o an hesabınıza aktarılır.

İş Bankası Anında Kredi seçeneği ile 10 bin TL tutarında 12 ay vade ile alınan bir kredinin tahsis ücreti 50 TL, faiz oranları % 2.20, aylık ödenecek taksit tutarı 983 TL, toplam geri ödenecek tutar işte 11.798 TL olacaktır.

Enpara Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye’nin ilk dijital bankası olma özelliği taşıyan Enpara.com, ev hanımlarına kredi seçenekleri sunmaktadır. Enpara.com ihtiyaç kredisi ile en az 1000 TL en fazla 60.000 TL tutarında kredi alınabilir. En yüksek vade süresi ise 60 aydır.

Bu ihtiyaç kredisinden faydalanabilmek için Enpara.com internet sitesi ve mobil bankacılık üzerinden başvuru yapmanız ve başvurunuzun onaylanması gerekir. Başvurularda kişilerden kefil, herhangi bir belge veya teminat istememektedir.