Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi?

Ev hanımları sabit maaşlı işte çalışmamaktadırlar. Ayrıca sigortaları da bulunmamaktadır. Bunun için paraya ihtiyaçları olduğunda kredi çekemeyeceklerini düşünürler. Fakat bu düşünce elbette doğru değildir. Ev hanımları da belirli bir miktara kadar bankaların kendi formatlarına uygun şekilde istediği belgeleri tamamladıkları takdirde kredi çekebilmektedirler. Siz de ev hanımıysanız ve belirli bir limite kadar nakit ihtiyacınız bulunuyorsa yazımıza göz atarak ev hanımlarına kredi veren bankalar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar Hangileri?


Ev hanımlarının nakit paraya ihtiyacı olduğu anlarda kredi başvurusunda bulunmasını onaylayan birçok banka bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri; Şekerbank, Denizbank, Ziraat Bankası, TEB (Türkiye Ekonomi Bankası), PTT, Aktif Bank’tır.

Ev Hanımlarına Kredi Başvurusunda Limit Ne Kadar?

Ev hanımları kredi puanlarına göre ve gelir belgesi ispatına göre minimum 2.000 TL; maksimum ise 50.000 TL. ye kadar ihtiyaç kredisi çekebilmektedir. Ev hanımlarına kredi başvurusu, ihtiyaç kredisi kapsamında olmaktadır. Belirlenen limit aralığı her bankanın kendi politikasına göre değişkenlik göstermektedir. Kredi başvuru değerlendirme durumları da bankaların kendi politikaları gereği inceleme süresi göstermektedir. Kimi bankalar anında kredi ile 5 dakika içerisinde krediyi onaylamaktadır. Kimi bankalar ise, uzun araştırmalar sonucunda, şubeye giriş yapılarak başvuru değerlendirmesi almaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Ev Hanımlarına Devlet Destekli Faizsiz 15 Bin TL Kredi

Ev Hanımlarına Kredi Başvurusunda Kefil ve Belge İsteniyor Mu?

Ev hanımları kredi çekebilmek için tıpkı diğer çalışan kişiler gibi kredi risk raporu değerlendirmesine tabi tutulur. Eğer başka kredileri varsa ya da son 3 yıl içerisinde çekmiş olduğu kredi, kredi kartı, ek hesap gibi alternatiflerde düzenli ödeme gerçekleştiriyorsa, kredi notu yüksektir. Kendisine bankanın politikası gereği belirlemiş olduğu aralıktan kredi çıkabilmektedir. Fakat ödeme aksaklıkları olan kişilerde kredi risk raporu ne yazık ki düşük gelmektedir. Bankaların kredi vereceği limitin altında olan kredi risk raporlarına kredi çıkmamaktadır.

Bankaların uygulamış olduğu politikalar gereği, ev hanımlarına ihtiyaç kredisi verirken gelir belgesi istenmektedir. İnternet bankacılığından yapılan kredi başvurularının onaylanmasının ardından, istenilen belgelerin kredi çekilen bankanın en yakın şubesine iletilmesi koşul oluşturmaktadır. Belge ihtiyacı bulunan kredi çekim taleplerinde kefil istenilmemektedir. Bankalar ev hanımlarına ihtiyaç kredisi verirken kefil istememektedir. Sadece eşinin gelir belgesi ile kredi başvurusunu kısa sürede değerlendirmektedir.

Ev Hanımlarına İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileri?


PTT ve Aktif Bank ev hanımlarına kredi verirken ipotekli kredi imkanı sunmaktadır. Bu sayede ev hanımları kredi talebinde bulunduğunda ve başvurusu kabul edildiğinde belge olarak karşılığında ipotek edilebilir bir mülk göstermek zorundadır. Bu sayede hem yüksek miktarlara kadar ihtiyaç kredisi çekebilmektedir hem de düşük faiz imkanı ile ödemelerini uygun koşullar çerçevesinde sınırlandırmaktadır.

Ev Hanımlarına Kredi Başvurusunda İpotek İstemeyen Bankalar Hangileri?

Denizbank ev hanımları için özel ev hanımı kredisi sunmaktadır. Bu paket ile altın birikimi ya da döviz birikimini yüksek faiz imkanından yararlanarak yapabilirler. Ayrıca ev hanımlarına özel limit ile kredi kartı çıkarma imkanından da yararlanabilirler. En avantajlı Denizbank ev hanımları paketi ise, ev hanımlarına özel olarak sunulan ihtiyaç kredisi çekim imkanıdır. Denizbank belirli bir limite kadar ekstra belge istememektedir. Belirli bir limitten sonra da kredi başvurularında ipotekli bir ürünü teminat olarak istemektedir.

TEB Bankası da KOSGEB desteği ile belirli bir proje kapsamında çalışan ev hanımlarına özel ihtiyaç kredisini oldukça uygun faiz imkanı ile sunmaktadır. Gene KOSGEB desteğini alarak ev hanımlarına kredi veren bir başka banka da Ziraat Bankası’dır. Bu sayede ev hanımlarının özel, üretici ve yaratıcı gücüne destek olmak amacıyla ertelemeli, dondurmalı ve düşük faizli ihtiyaç kredilerini sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Fibabanka Kadınlara Bireysel İhtiyaç Kredisi

Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu İçin Yaş Sınırı Var Mı?

PTT ev hanımlarına kredi verirken üst yaş sınırı koymaktadır. Bu yaş sınırı 84 tür. 84 yaş sınırının üzerinde olan ev hanımları kredi başvurusunda bulunamaz. Bunun dışında diğer bankalarda üst yaş sınırı yoktur.

Ev hanıma kredi veren bankalar; ipotek isteyen bankalar ve istemeyen bankalar olarak ikiye ayrılmaktadır. Belge ve ipotek isteyen bankalar zaten bir mülk teminatında kredi verdiği için yaş sınırı koymamışlardır. Bununla birlikte ipotek ve belge istemeyen bankalar da verdikleri kredi miktarını düşük tuttukları için yaş sınırlamasına gerek duymamıştır.