Ev Hanımları Hangi Bankalardan Kredi Alabilir?

Günümüzde hiçbir işte çalışmayan ancak ev gelirine destek olmak isteyen ev hanımları için bankalar tarafından kredi yoluyla çeşitli destek imkanları veriliyor.  Banka prosedürlerine göre hiçbir iş güvencesi bulunmayan yni çalışmayan kişilere bankalar tarafından kredi ya da kredi kartı gibi hiçbir hizmet verilmemektedir. Ancak bu prosedür ev hanımları için geçerli olmayarak birçok özel ürün ve hizmet hazırlanmaktadır.


Ev hanımlarının bu kredi imkanından yararlanması için öncelikle birtakım şartlara da sahip olması gereklidir.

Ev Hanımları Sunulan Kredilerden Yararlanabilir Mi?

Günümüzde ev hanımları özellikle üzerinde herhangi bir mal bulunuyor ise ya da gelir belgesi olduğunu biliyorsa kredi imkanlarından oldukça kolay bir şekilde yararlanmaktadır.

Hizmet veren bankalar arasında gelir belgesi gibi teminat isteyen bankalar olduğu gibi, herhangi bir teminat istemeden kredi imkanı sunan birçok banka bulunmaktadır. Yani ev hanımları sunulan tüm kredilerden yararlanma hakkına sahiptir.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Ev hanımlarına özel olarak kredi gibi imkanlar sunan birkaç banka bulunmaktadır. Bu bankalar başlıca olarak şu şekildedir;


• İş Bankası
• Yapı Kredi Bankası
• CepteTEB
• ING Bank
• Akbank
• N Kolay
• QNB Finansbank
• Deniz Bank
• Garanti Bankası (Garanti BBVA)
• Şekerbank

Yukarıda verilen bankalar ev hanımlarına özel olarak çeşitli kredi imkânı sunuyor. Ancak bu bankalar BBDK bünyesinde çalışmaktadır. Bundan dolayı da bankalar geri ödeme teminatı olarak gelir belgesi istenebilir. Gelir belgesi gibi belgeleri kolay bir şekilde bulabilecek kişiler için bu durum bir sorun olmasa da gelir belgesi bulunmayan kişiler için de kredi almayı sağlayan bazı insanlar bulunuyor.

İlginizi Çekebilir:  Ziraat Bankası Ev Hanımlarına Kredi 2019

Bazı bankalar gelir belgesi bulunmayan ev hanımlarına düşük bütçeli kredi imkânı sağlamaktadır. Sağlanan bu kredilerin miktarı ise genelde 1000 TL ile 5000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Ancak gelir belgesi talep edilmemesinden dolayı bu kredilerinin faizleri yüksek bir şekilde karşımıza gelebilir. Günümüzde hiçbir sermayesi ve parası bulunmayan ev hanımlarına KOSGEB tarafından destek verilmekteydi. Fakat bulunduğumuz 2019 senesi içerisinde alınan kararla bu durum değişerek bu sunulan kredi imkânına son verilmiştir. Artık KOSGEB destek programı altında hizmet vermektedir.

Gelir Belgesi Olmayan Ev Hanımları Nasıl Kredi Alıyor?

Herhangi bir gelir belgesi olmayan ev hanımları bankalar üzerinden gelir belgesi varmış gibi göstererek ya da birçok farklı yöntem ile kredi alma imkânı sağlıyor.

Bu duruma örnek verilecek olursa herhangi bir kadının üzerine kayıtlı konut veya dükkan olması sonucunda eğer bu konuttan elde edilen gelirin kira sözleşmesi aracılığı ile kendine sunulduğunu kanıtlanırsa kişi çok kolay bir şekilde kredi alma imkanı sağlayacaktır.

Bankalara sunulan gelir belgelerinin illa maaş olması gerekmez. Maaş belgesi dışında birçok belge de gelir belgesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu belgelerden bahsedilecek olunursa bunlar şu şekildedir;

• Kira geliri,
• Mevsimsel işçi geliri,
• Emekli ya da dul geliri,
• Herhangi bir şirket ortaklığı belgesi hile pek çok belge gelir belgesi olarak kabul edilmektedir.

Kredi Notu Kredi Almayı Etkiler Mi?

Her bankada olduğu gibi kredi notu oldukça önemli bir unsurdur. Günümüzde ev hanımlarına kredi imkanı olsa dahi kredi notu olumsuz ise kişilere kredi imkanı tanınmamaktadır.

Kredi alabilmek için düzenli olarak borçların ödenmesi ve kredi sicilinin temizlenmesi gerekiyor. Kredi notu yükselen ve kredi sicili temizleyen kişiler tekrar bankalar tarafından kredi imkânlarından yararlanabilmektedir.

İpotekli Finansman Ve Ev Hanımlarına Kredi İmkanı

Ev hanımları günümüzde ipotekli finansman aracılığı ile kredi imkanı sunulmaktadır. İpotekli finansman, bir varlığa el koyması amacıyla yapılan bir yöntemdir.

İlginizi Çekebilir:  Ev Hanımlarına Kredi Veren Türk Bankaları

Bankalar bu yöntemler ile çeşitli olarak ev hanımlarına kredi imkanı sunabilmektedir. Bu konu da en iyi örneklerden birisi Ziraat Bankası olmaktadır.

Ziraat Bankası bu yöntem ile bayanlar da ev ipotekli olmak üzere yüzde 85 oranında, iş yeri sahiplerine yüzde 75 ve imar arsa sahiplerine yüzde 50 oranında kredi imkanı sunuyor.
Bankalara yapılan bu başvurularda ekspertiz raporu oldukça önemlidir. Müşterinin sunduğu mal, mülk tapuları gibi belgeleri de dikkate alarak bir rapor oluşturur. Bu rapor sonucunda ise kredi değeri belirlenir.

Ev Hanımlarının Kredi Şartları Nelerdir?

Ev hanımlarının kredi şartları başlıca şu şekilde olmaktadır;


• Yasal takibin bulunmaması,
• Gelir belgesinin bulunması,
• Kredi taksitinin aylık gelirinin yarısını geçmemesi,
• İpotek beyanı gibi çeşitli şartlar aranmaktadır.

Ev Hanımları Kredi Kartı Alabilir Mi?

Bankalar ev hanımlarına sadece kredi değil kredi kartı imkanı da sunuyor. Ancak genellikle ev hanımlarının belli bir geliri olmadığı için verilen kartların limiti düşük miktarlarda olmaktadır.
Fakat şunu da belirtmek de fayda var ki kredi sicilinin kredi kartı çıkarmak için de oldukça önemlidir. Kredi sicilinizin düşük olması işinizi zorlaştırabilir.

Ev hanımlarına kredi kartı imkanı sunan bankalar ise Garanti Bankası, ING Bank, Akbank ve Yapı Kredi Bankası olmaktadır.

Ev Hanımları Kredi Borcunu Ödeyemezse Ne Olur?

Kredi borcu ödenmediği takdirde işleyen prosedür ev hanımları için de aynı olmaktadır. En az iki kredi taksitini eğer ödemediyseniz bu durum sonucunda banka tarafından sizlere 30 günlük bir zaman dilimi sunulacaktır.

Ödeme yapılmadığı takdirde banka hukuki işlem başlatma hakkına sahip olacaktır. Buna ek olarak ödemenin gecikmesi gibi bir durum da kredi üzerine faiz eklenmesi meydana gelmektedir.

Ev Hanımlarının Kredi Notu Kaç Olmalı?

Günümüzde kredi çekebilmek için kredi notuna iyi bir seviyede olması gereklidir. Ev hanımlarına kredi konusunda birçok ayrıcalık gösterilse de kredi notu asla göz ardı edilmemektedir.

İlginizi Çekebilir:  Şekerbank Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu

Borç ödeme konusunda sıkıntılar yaşayan bir bireyin kredi notu düşük, aktif bir şekilde kredi harcamaları yapan ve ödemelerini düzenli gerçekleştiren kişilerin kredi notu oldukça yüksek olmaktadır.

Günümüzde 1200 ile 1900 arası kredi notunun iyi olduğunu göstermektedir. Ancak 1200 ün altındaki kredi notları kötü olarak adlandırılmaktadır. Bundan dolayı kredi almak isteyen ev hanımlarının kredi notunun en az 1200 olması gereklidir.