Esnaf Kefalet Kredisi başvuru şartları, kefilsiz, devlet destekli, faizsiz TESKOMB Esnaf Kefalet Kredisi veren bankalar. Esnaf Kredi faiz oranları hesaplama.

Esnaf ve Sanatkarlar desteği TESKOMB Kredi üzerinden verilmeye devam ediyor. Esnafa kredi desteği, finansman olabilmek adına Esnaf Kefalet Kredisi verilmektedir. TESKOMB Kredi ve Kefalet sisteminin ilerleyişi aşağıda mevcuttur. Ayrıca esnaf kredileri hakkında merak ettiklerinizi de bu yazı içerisinde bulabilirsiniz. Esnaf kefalet kredileri, faiz oranları, başvuru şartları, devlet destekleri, faiz hesaplama ve diğer ayrıntıları ilgili başlıklar altında bulabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredileri

Esnaf kefalet kredileri devlet tarafından tahsis edilmiş kaynakların kullanılması maksadıyla verilmeye devam ediyor. Ülkemizde Esnaf Kefalet Kredisi veren bankalar başında Halkbank (Türkiye Cumhuriyeti Halk Bankası) gelmektedir. Devlet destekli esnaf kefalet kredisi de mevcuttur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından tahsis edilmiş olan bu kaynakların kullanımında görev alan Halk Bankası esnaf kefalet kredisi vermektedir. TESKOMB Kredi – Kefalet Sisteminin İlerleyişi ve kredi başvuru detaylarını bir altta bulabilirsiniz. Ayrıca devlet destekli kredi adlı yazımızı da değerlendirebilirsiniz. Ayrıca bankaların mevduat faizlerinden yararlanmak ve birikimlerinizden kazançlı çıkmak isteyebilirsiniz. Bunun için 32 Günlük En Yüksek Faiz Veren Banka adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredi: TESKOMB Kredi Kefalet

TESKOMB Esnaf Kefalet Kredisi, esnaf ve sanatkarlara destek sağlanması amacıyla şu şekilde ilerlemektedir;

1. Halkbank aracılığıyla verilmektedir.


2. Kooperatif, ortaklığı bulunan esnaf ve sanatkarlara yalnızca banka kurumlarına karşı kefalet (esnaf kefalet kredisi almak için Kooperatif ortaklığı aranmaktadır) vermektedir.

3. Esnaf Kefalet Kredisi, esnaf ve sanatkarlar için verilmektedir ve kredi faizleri, ticari kredi faizlerindeki farklar devlet destekli olarak ( Esnaf Kefalet Kredisi ve Ticari Kredi Faizleri arasındaki farklar devlet tarafından) karşılanır.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru ve TESKOMB Ortaklık Şartları:

TESKOMB Ortaklık şartları 2019 güncel verileri ile şu şekildedir;

Esnaf kefalet kredilerinde ortaklık şartları;

TESKOMB Esnaf Kefalet Kredisi Ortaklı Şartları için aşağıdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz. Güncel olan bu verilere ayrıca TESKOMB (teskomb.org.tr) adresinden de ulaşabilirsiniz.

1. Esnaf ve Sanatkar vasfı taşımak,

2. Siciline (esnaf ve sanatkar) kayıtlı bulunmak,

3. İkamet veya iş yeri kooperatifi çalışma bölgesi içerisinde bulunup faaliyet göstermek,

4. Bu desteği almak isterken başka bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortaklığı bulunmamak,

Ortaklığa Giriş Şartlarını Taşıyanlar İçin Başvuru Detayları;

Ülkemizde Esnaf Kefalet Kredilerinde Ortaklığa Giriş Şartları ve kredi başvuru süreci aşağıdaki şekilde işlemektedir;

1. Yazılı bir şekilde kooperatiflere müracaat edilir,

2. Müracaat edenin durumu ilk olarak Yönetim Kurulu tarafından araştırılmaya başlanır,

3. Kabul yahut ret kararı ise maksimum 15 gün içerisinde yazılı bir şekilde bildirilir,

Esnaf Kefalet Kredi Kooperatif, kredi talebi ile ilgili;

1. Ortakların mali ve ekonomik durumları araştırılıp, istihbarat raporu yahut bülteni düzenleyip kefalet haddi tespitinde bulunur,

2. Kredi başvuru teklifini Türkiye Halk Bankası tarafına iletir,


3. Esnaf Kefalet Kredisi başvuru teklifi Halk Bankası tarafından incelenmeye alınır ve banka tarafından tekrardan istihbarat yapılmaya başlanır,

4. Yapılan istihbarat sonucuna göre kredilendirme başlanır.

İlginizi çekiyorsa KOSGEB iş planı proje örnekleri adlı makalemizi inceleyin. 20’den fazla iş sektörüne ait KOSGEB İş Planı Proje Örnekleri Hibe Alan Projeler ile kendi işinizi kurarken fikir edinebilirsiniz.

TESKOMB Kredi Başvurusu ve Sonuçlarına İlişkin İlerleyiş Şeması

Esnaf Kefalet Kredisi desteği almak için başvuruda bulunan Esnaf ve Sanatkarların merak ettiği birçok sorunun cevabı, aşağıda bulunan görsel içerisinde saklıdır. Bu görsel aracılığıyla Esnaf Kefalet Kredilerinin TESKOMB’da nasıl ilerlediğini açık bir şekilde görebilirsiniz. Kredi başvurusu ve sonuçlandırması takip edilmekte olan işleyiş şemasıdır. Bankalardaki Esnaf Kefalet Kredisi faiz oranları piyasaya göre şekillenmektedir. Şemaya göz atarken Enpara gelir belgesiz kredi başvurusu adlı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

TESKOMB esnaf kefalet kredi

Esnaf kefalet kredilerinde gerekli belgeler ve sistemin işleyişi

Bir üstteki şemayı inceleyerek Esnaf Kefalet Kredi Desteğinin nasıl ilerlediğini ve başvuru sonuçlarını görebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredi Desteği Başvurusunda Gerekli Evrak/Belgeler Nelerdir?


Başvuru için gerekli evraklar için aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz. Bu liste içerisindeki belgelerin eksiksiz bir şekilde sunulması gereklidir. Eksik evrak ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

 1. Nüfus Cüzdanı
 2. Kimlik Fotokopisi
 3. Vergi Levhası (Fotokopisi ve Aslı)
 4. Esnaf Sicil Belgesi (Aslı ve Fotokopisi)
 5. Ortaklık Beyannamesi
 6. Oda Faaliyet Belgesi
 7. İkametgah Belgesi
 8. Yeni Fotoğraf (4 adet)
 9. Son Döneme Ait Hesap Özeti (Kaşeli ve İmzalı olarak Muhasebeden Alınmalı)
 10. S.G.B. Fotokopisi (SSK, BAĞ-KUR, Kişisel)
 11. Şoför Esnafı İçin Ticari Araç Ruhsatı (Fotokopi ve Aslı)

NOT 1: Oda faaliyet belgesini Bağlı Olduğunuz Oda üzerinden temin edebilirsiniz.

NOT 2: Ortaklık Beyannamesi ise Kooperatif üzerinden alınacaktır.

Esnaf Kefalet Kredilerinde Kefillerden İstenen Belgeler

Esnaf kefalet kredisi için kefil olarak gösterilenlerden istenilen evraklar aşağıda verilmiştir. Kefiller için gerekli olan evraklar şu şekildedir;

1. Vergi Levhası (Aslı ve Fotokopisi istenecektir)

2. Kimlik (Fotokopisi ve Aslı istenir)

3. İkametgah belgesi

NOT: Esnaf Kefalet Kredileri için kefil şartı genel olarak 2’dir. Fakat kefil sayısındaki değişim, kredi limitine göre değişebilir. Bu durumda maksimum 3 kefil olarak şart koşulabilir.

İpotekli Esnaf Kefalet Kredisi

İpotekli esnaf kefalet kredileri için başvuruda bulunurken gerekli olan belgeler/evraklar aşağıda verilmiştir. Başlıktan da anlaşılacağı üzere ipotek karşılığı esnaf kredilerinde gayrimenkul bilgileri istenir. Bu bilgi ise ipotek ettirilecek olan mülkün tapu fotokopisidir.

 • İpotek verilmesi düşünülen gayrimenkule ait tapu fotokopisi.

Bankacılık sektöründeki teknolojik gelişmelerle beraber gelen İnternet Bankacılığı Cep Şubesi ile artık tüm işlemlerinizi saniyeler içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Bunlara örnek olarak Ziraat Bankası internet bankacılığı şifresi açma ve diğer detaylara bakmak ister misiniz? Bunun için tıklamanız yeterlidir. 

Esnaf Kefalet Kredisinde Faiz Oranları 2019

Esnaf kredisi faiz oranları 2019 yılında %4 ile %5 olarak belirlenmiştir. Kredi başvuru için üst limit 2019 itibari ile 200.000 TL’dir. Kredi ödeme vadesi ise 5 yıl olarak geçerlidir. 5 yıl vadeli esnaf kefalet kredisindeki faiz oranları 1 yıla kadar %4, 1 yıldan uzun vadeye ise %5 faiz uygulanır. Devlet destekleri ile verilen uygun krediler için alternatif adreslerden birisi de KOSGEB birimleridir. KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvuru Formu doldurun ve girişimcilik sertifikası almaya hak kazanın.

Esnaf Kefalet Kredi Vade Durumu Uygulanan Faiz Oranı
12 Ay Vadeye Kadar %4
12 Ay – 60 Ay Vadeli %5

Esnaf Kefalet Kredi Üst Limit: Destek Oranı

Esnaf Kefalet Kredisi limiti ne kadar? Kefil şartları, nasıl alınır ve ödenmezse ne olur gibi sorulara ilgili cevaplar bulunmak için bu başlık altından içerik sunmaya devam edeceğiz. Esnaf kredisi veren bankaların üst limiti 500.000 TL’ye kadar çıkar. Halkbank esnaf kredi paketlerindeki üst limit 500.000 Türk Lirasıdır.

Esnaf Kefalet Kredileri Limiti Ne Kadar?


Esnaf kefalet kredilerindeki üst limit 2019 yılında 200.000 TL olarak verilmektedir. Bilineceği üzere geçen yıl verilen Esnaf Kefalet Kredisi 150.000 TL olarak kayıtlara geçmişti. Bu destekten yararlanmak isteyen Esnaf ve Sanatkarlar başvuru şartlarını taşımalıdır. Başvuru şartları ve gerekli belgeler için lütfen bir alt başlıkları inceleyiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi 2019 Limit Oranı: 200.000 (ikiyüzbin) TL.

Kesin kredi kartı veren bankalar arasında olan Denizbank kredi kartı başvurusu yapmak ve detaylara ulaşmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredileri Kimlere Verilir, Kimler Alabilir?

Esnaf kefalet kredisinden yararlanabilecek olanlar Esnaf ve Sanatkar olarak faaliyet göstermelidir. Esnaf olanlar ve yukarıdaki şartları taşıyanlara Kefalet Kooperatifleri Kredi destekleri verilebilmektedir.

Halk Bankası esnaf kefalet kredisi veren anlaşmalı banka kurumudur. Halkbank esnaf kefalet kredileri için başvuru şartlarını piyasa şartlarına göre belirlemektedir. Ayrıca verilen kredi faiz oranları da güncel bir şekilde değişim gösterebilmektedir. Lakin devlet destekli esnaf kefalet kredisi için hiçbir şekilde faiz alınmamaktadır. Verilen destek kredilerindeki faiz farkları devlet tarafından ödenmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Kefil Şartları Nelerdir?

Esnaf kredisi yahut esnaf kefalet kredisi kullanırken kefil veya ipotek istenebilmektedir. Kredi başvurusu yapan ve kredi kullanmak isteyenlerin ipotek ettirecek bir durumu yok ise 2 kefil göstermelidir. Esnaf kefalet kredisi kefil şartı olarak 2 kefil gösterilir. Esnaf kefalet kredilerinden yararlanmak için gösterilen 2 kefil de esnaf ve sanatkarlar odasında kayıtlı bulunmalıdır. Aksi durumda ise bunların kefaleti kabul edilmeyecektir.

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama


Esnaf kredisi hesaplama tablosu ve işlemlerini aşağıdaki gibi ifade edebilmekteyiz.

Ülkemizdeki esnaf kefalet kredi faiz oranları %4 ila %5 arasındadır. Esnaf kefalet kredi desteğinden yararlanacak olanlara 12 ay vadeli %4 faiz oranı sunulmaktadır. 12 ay ile 60 ay arası kredi kullanımında geçerli olan kefalet kredisi faiz oranı %5 olarak kayıtlıdır. Esnaf kefalet kredileri faiz oranları ve üst limitler, ortaklığı bulunan kefalet kooperatifi risk grubuna uyumludur. Bu yönüyle değişken bir durum sergiler. Esnaf kefalet kredisi hesaplama işlemi için eklenmesi gereken son bilgi ise aşağıdaki gibidir;

60 ay vadeli alınacak olan esnaf kefalet kredi desteklerinde aylık, 3 aylık ve 6 ay vadeli ödeme planı istenebilmektedir. Kredi başvurusu kabul edilenler için bu durum önemli bir detaydır.

Hangi Bankalar Esnaf Kefalet Kredisini Veriyor?

Esnaf kefalet kredisi veren bankalar için Halkbank adresini gösterebiliriz. TESKOMB anlaşmalı olan Halk Bankası, Esnaf ve Sanatkarlar için Kefalet Kredisi Desteği vermektedir. Bunun dışında ise TESKOMB anlaşmalı esnaf kefalet kredisi veren banka yoktur!

Esnaf Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Ülkemizde esnaf kredisi veren bankalar oldukça fazladır. Öyle ki, tüm bankaların esnaf kredisi paketleri mevcuttur. Tüm bankalar üzerinden esnaf kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Her bankanın kendine has şartları olduğu için başvuru şartları değişken olabilir. Ayrıca bankaların esnaf kredisindeki faiz oranları da değişkendir!

Esnafa Kredi Desteği Veren Bankalar Listesi


Esnafa kredi desteği veren bankalar arasında hazırladığımız bu listenin en avantajlı bankaları içerdiğini bildirerek başlamak isteriz. Türkiye Cumhuriyeti içerisinde esnaf kredileri veren banka kurumları arasında seçim yaparken lütfen kredi faiz oranları ve geri ödeme şartlarını inceleyin. Bu iki önemli faktör sizleri avantajlı konuma taşıyacaktır.

 • Vakıfbank Esnaf Kredisi
 • Halkbank Esnafa Kredi
 • Ziraat Bankası Esnaf Kredileri
 • TEB Esnafa Özel Kredi Paketleri
 • İş Bankası Esnafın Kredisi
 • ING Bank Esnaf Kredi Paketleri
 • Fibabanka Esnaf Kredisi Paketleri
 • Denizbank Esnaf Kredisi
 • QNB Finansbank Esnafa Kredi Desteği
 • Akbank Esnaf Kredi
 • Odeabank Esnaf Kredisi

Devlet Destekli Esnaf Kefalet Kredisi

Devlet desteğinden yararlanmak ve esnaf kefalet kredisi almak isteyenler TESKOMB üzerinden bu işlemi başlatabilir. Bunun haricinde ise KOSGEB Esnaf Kredisi gibi desteklerden yararlanabilirsiniz. KOSGEB Kredi desteği için sayfamızı inceleyin. Devlet desteklerinden söz etmişken sizlere güncel olan Devlet Destekli Faizsiz İhtiyaç Kredisi adlı içeriğimizi tavsiye ederiz.

TESKOMB Kredi


Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Kredi destekleri sunmaktadır. Esnaf için kredi desteğini TESKOMB Kefalet Kredi Sistemi ile kullanabilirsiniz. TESKOMB Kredi – Kefalet Sistemi hakkındaki görseli ve bilgileri üst başlıklarda bulabilirsiniz. Esnaf ve sanatkarları desteklemek amacıyla Kredi Kooperatifleri üzerinden finansal destek sağlanmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Yapma

TESKOMB anlaşmalı olan Halk Bankası üzerinden kredi başvurularınızı yapabilirsiniz. Başvuru için gerekli evraklar ve şartları yukarıda bulabilirsiniz. Başvuru durumunuzu tamamladığınızda Halk Bankası üzerinden kredi kullanabilirsiniz.

Kullanılan Esnaf Kefalet Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Tarafımıza iletilen bu tür sorulara da cevap sunmak isteriz. Özellikle de kredi ödenmezse ne olur gibi soruyla başlayalım.

Başvurusu onaylanmış ve kullanılmış olan kredilerin geri ödemesinin yapılması yasal bir kanundur. Kullanılmış olan kredilerin geri ödenmemesi durumunda yasal işlemler başlatılır. Bu yasal işlemler haciz durumuna kadar ilerler. Ayrıca kredi geri ödeme zamanı geçen vadelerde faiz uygulanmaktadır. Bilineceği üzere ülkemizde KOSGEB Kredi Destekleri ile kendi işini kuran girişimciler mevcut. Sizler de KOSGEB Kredi desteklerinden yararlanmak isterseniz bu sayfamızdan güncel tüm bilgilere erişebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Kefilsiz (EKK)


Kefilsiz esnaf kredisi kullanmak için diğer şartların yerine getirilmesi zorunludur. Kefilsiz esnaf kefalet kredileri için ipotek karşılığında kredi kullanılabilir. İpotekli esnaf kredisi için üst başlıklara bakınız.

Esnaf Kefalet Odası kredi destekleri için gerekli belgeleri vermektedir. Gereken belgeler için ilgili başlıkları inceleyin. Esnaf Kefalet Kooperatifi tarafından sunulan destekleri görmek için düzenli bir şekilde Uygun Krediler adresini takip edebilirsiniz.

Esnaf Kredisi Veren Bankalar 2019: Başvuru Kanalları

Banka Kredi Paketi Başvuru Kanalları
Halkbank Esnaf Kredisi Şubeler
Vakıfbank Esnafa Kredi Şubeler
Akbank Esnaf Kredileri Şubeler
TEB Esnaf Kredi Şubeler
Ziraat Bankası Esnaf Destek Kredileri Şubeler
İş Bankası Esnaf Kredisi Paketleri Şubeler
ING Bank Esnafa Kredi Paketi Şubeler

Bankaların esnaf kredisi paketleri ve TESKOMB Kefalet Kredi sistemine ilişkin tüm açıklamaları yazı içerisinde bulabilirsiniz. Ayrıca bir önceki En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz. Şayet ilginizi çekiyor ise Devlet Destekli Tarım Sigortaları: Ziraat Bankası adlı yazımızdan da yararlanabilirsiniz. Uygun Krediler adresi ile paylaşmak istediğiniz görüş ve düşünceleri bildirmek isterken gerek yorum alanları gerekse iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.

Özet
Esnaf Kefalet Kredisi
Makale Adı
Esnaf Kefalet Kredisi
Açıklama
Esnaf Kefalet Kredisi başvuru şartları, kefilsiz, devlet destekli, faizsiz TESKOMB Esnaf Kefalet Kredisi veren bankalar. Esnaf Kredi faiz oranları hesaplama.
Yazar
Yayımlayan
Uygun Krediler
Yazar Logo
İlginizi Çekebilir:  En İyi Kobi (Esnaf) Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?