Günümüzde sürekli olarak başkalarının hesabına para gönderimi yapmakta, başka hesaplardan ise para transferleri almaktayız. Farklı bankalar arasında yapılan bu işleme EFT, yani elektronik fon sistemi denir. A bankasından B bankasına para transferi yapılacaksa bu işlem için EFT kullanılır. A bankasından A bankasına yapılacak olan işlemlerde ise havale yöntemi kullanılmaktadır.

Havale yöntemi kullanılırken hiçbir kısıtlama bulunmuyor. Fakat EFT yönteminde bazı kısıtlamalar kullanıcıların karşısına çıkıyor. EFT ile gönderilen transferler havaleye göre daha uzun sürede yapılırken aynı zamanda sürekli olarak da işlem yapılamıyor.


Sayfa İçerisindeki Konu Başlıkları

EFT Geçiş Süresi

Bankalar arasında EFT işlemi yapılırken bu işlem 5 dakika kadar sürebilmektedir. Fakat işlemin yapılabilmesi için her iki bankanın da EFT saatleri içinde bulunması gerekir. Eğer bir banka EFT saati içinde bulunmuyorsa işlem otomatik olarak askıya alınacaktır. Para ise hesaba sıradaki ilk iş günü içerisinde geçirilecektir.

Her bankanın kendine özel EFT başlangıç ve bitiş saati bulunmaktadır. Bu saatler tüm bankalara göre değişiklik gösterse de ortalamada 08.30 ile 17.30 arasındadır. Bu saatler arasında yapılan EFT işlemleri 5 dakika içerisinde halledilmektedir. Hafta sonu yapılan işlemler ise çalışma saatleri arasında yapılmadığı için pazartesi günü yapılmaktadır. Aynı zamanda resmi tatiller için de askıya alma işlemi geçerlidir. Bankaların resmi tatillerinde de işlem askıya alınarak ilk iş günü içerisinde karşı banka hesabına geçirilir.

EFT Ücretli Mi?

EFT işlemi yaparken kullanıcıdan bazı kesintiler yapılmaktadır. Fakat bu işlemin ücreti her banka tarafından alınmamaktadır. Bazı bankalar ücretsiz olarak da bu işlemi gerçekleştirebiliyor. EFT ücretine değinecek olursak, ücret her banka için değişiklik gösterebilmektedir. Bazı bankalar bu işlem için 3 TL alırken, bazı bankalar ise 10 TL alabilmektedir. Ayrıca iş saatleri arasında yapılmayan EFT işlemleri için daha fazla ücret de talep edilebiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Burgan Bank’tan Gelir Belgesiz Kredi

Çok fazla EFT işlemi yapıyorsanız bu durum çok fazla EFT ücreti ödemenize sebep olacaktır. Bu nedenle EFT ücreti kesimi yapmayan bir banka ile çalışmanız sizi karlı çıkaracak, ücret ödememenizi sağlayacaktır. Eğer ticari amaçlı olarak EFT yapıyorsanız da bankanızla görüşerek EFT ücreti kesmemelerine yardımcı olabilirsiniz. Fakat sürekli olarak bu işlemi yapıyorsanız banka kabul edecektir. Çünkü çok fazla para transferi yapan bir müşteriyi hiçbir banka kaybetmek istemeyecektir.

EFT İşlemi İptali

Karşı tarafa henüz ulaşmamış ödemeler kolay bir şekilde iptal edilebilmektedir. Günümüzde çok fazla EFT işlemi yapılmaktadır. Bu EFT işlemi henüz gönderdiğiniz kişiye ulaşmamışsa bankanızın internet bankacılığından bu işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca müşteri hizmetlerini arayarak veya yakın bir şubeye giderek de bu işlemi yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta paranın karşıdaki kişiye geçmemiş olmasıdır. Bu işlemler kısa bir süre içinde yapıldığı için hızlı olunmalı ve hemen EFT iptali yapılmalıdır. İş saatleri dışında yapılan EFT’ler ise askıya alındığı için iptal süresi biraz uzayabiliyor. Çünkü bir dahaki iş gününde karşıya para transferi gerçekleşecektir. Bu nedenle verilmiş olan talimatı veya yapılmakta olan EFT’yi kolay bir şekilde iptal edebiliyorsunuz.

EFT karşı tarafa geçmiş olsa da iptal işlemi yapılabiliyor. Eğer yanlış bir gönderim yapmışsanız bu işlemi yapabilirsiniz. Fakat henüz geçmemiş EFT’ye oranla yapılan bu işlem daha zor olacaktır. Çünkü bu işlem bankalar arası yazışmalara neden olacağı için zaman alacaktır. Eğer hatalı bir IBAN girişi yapıldıysa zaten gönderim otomatik olarak iptal edilecek ve para iade edilecektir. Para gönderilen kişi için yazılan bilgilerin uyuşmaması durumunda da bu işlem yapılacaktır.