Dünya’nın en büyük e-ticaret şirketine sahip olan ve dolayısıyla en zengin kişiler arasında yer alan Jeff Bezos  ABD’de faaliyet gösteren e-ticaretin yaklaşık olarak yarısını yani yüzdelik olarak hesaplanan duruma göre piyasanın %43’ünü yönetiyor diyebiliriz. Amazon hakkında bilmeniz gereken diğer şeyler nelerdir mesela, konu hakkında daha detaylı bilgi aktaralım.Amazon şirketi dünyada kendi gibi büyük rakipleri olsa da ABD’de düşünülen büyükte bir “rakibi olmadığı söylenebilir.

Ekonomi kanalı olan Bloomberg’in verdiği haberlere göre Jeff Bezos’un sadece kendi kişisel serveti olmak üzere 150 milyar Dolar ya da biraz daha üst rakamlarda bir servete sahip olduğu belirtiliyor. Daha önceki haberleri de göz önüne alacak olursak belli bir süreliğine de olsa Jeff Bezos, Bill Gates’in servetini geçerek dünyanın en zengin kişisi konumuna gelmişti ancak Bill Gates kendi servetinin önemli bir kısmını da  Bill & Melinda Gates Derneği’ne başlamıştı bunu da göz ardı etmemekte fayda var.


Geçtiğimiz senelerde Türkiye’ye amazon.com.tr ile giriş yapan Amazon şirketi hakkında biraz daha rakamsal olarak bilgiler vermek gerekirse bu şirketin dünya çapında yaklaşık olarak 300.000 çalışanı bulunmakta ve bunlardan sadece neredeyse 40 bini Amazon’un çıkışını yaptığı yer yani Seattle’de yaşıyor. Amazon siparişlerinin daha hızlı çıkışını sağlamak açısından robotları kullanıyor. Kullanılan robot sayısı 2016’da 30 bin civarlarındayken şu anda 45 bin robot çalışıyor ve Amazon şirketi durmak bilmeyen bir ölçüde büyümeye devam ediyor.

Öyle ki e-ticaret dünyasında büyüme payı her sene durmak bilmeyen bir rakamla devam ediyor üstelik yeni rakipler devreye girdiği halde kar oranı azalmıyor aksine daha da fazla üst seviyelere çıkıyor.