Gerek bankacılık işlemleri gerekse de kullanmakta olduğumuz pek çok şey için faturalar almakta ve ödeme işlemlerini de bu faturalar aracılığı ile yapmaktayız.  Bahsi geçen bu faturalar bize posta yolu ile kağıt evrak şeklinde ulaşsa da bu durum hem zaman, hem ham madde ham de iş gücü kaybına neden olmaktadır. Bu sebepten dolayı pek çok firma ve özellikle de bankalar e fatura sistemine geçmek istemektedir. Kullanıcılarına da  bu sistemi önermekte ve onları e faturaya yönlendirmeye çalışmaktadırlar. Ancak pek çok kişi e fatura nedir bilmemekte ve e faturaya nasıl geçilecek ya da e faturayı kimler kullanacak merak etmektedir.

E Fatura Ne Demektir?

Hali hazırda kullanılmakta olan kağıt faturalar her ne kadar pek çok kişi tarafından kullanılsa ve güvenilir bulunsa da son derece masraflı ve zahmetli bir sürece tabii olarak elimize ulaşmaktadır. O faturaların kağıtlarının hammaddesinin üretimi, basımı, dağıtımı ve akla gelmeyecek daha başka pek çok detay para ve iş gücü kaybına neden olmaktadır. Bu durum hem bankaların para kaybetmesine hem de gayrisafi milli hasılanın zarar görmesine sebebiyet vermektedir. Anlatılmakta olan bu sebeplerden dolayı da e fatura kullanımı devlet tarafından da desteklenmektedir.


Peki kağıt faturaların yerine geçecek olan bu e fatura nedir?

E fatura, kullanmakta olduğunuz banka hesapları ya da kredi kartlarına ait olan detayların size e posta yolu ile ulaştırılmasıdır. Bu yöntem ile süreç hem çok daha hızlı işleyecek hem de ne zaman ne de iş gücü kaybı yaşanacaktır.

E Faturayı Kimler Kullanacak?

Kimi bankalar e fatura kullanımını mevcut olan tüm müşteriler için zorunlu kılsa a genel olarak talep eden herkes bu sisteme dahil olma olanağından faydalanabilmektedir. Yani bahsi geçen uygulama herkese açıktır. Günümüzde oldukça fazla sayıda kişi faturalarını e posta yolu ile almayı tercih etmekle beraber zamanla e fatura uygulamasının zorunlu hale geleceği tahmin edilmektedir. Bu yüzden bir an önce e fatura kullanmaya başlamak son derece faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  İş Bankası Kredi Kartı Taksitleri