E-Devlet Kredi Notu Sorgulama Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu, kısa bir anlatım ile bir kişinin tüm finansal işlemlerinin neticesinde sahip olduğu nottur. Bir kişinin bankalar ile olan tüm ilişkisi, yapmadığı ya da yaptığı tüm ödemeler, bağlantılı olduğu tüm finansal işlemler ve geçmiş kayıt altında tutulmaktadır. Bu kayıtlar, Kredi Kayıt Bürosu’nda (KKB) tutulmaktadır. KKB’nin bu kayıtlar neticesinde, kişilere vermiş olduğu nota; kredi notu denir. Bu not, kişilerin, gelecekteki tüm banka faaliyetlerinde önemli bir kriter olarak karşılarına çıkmaktadır. Son derece önemli olan bu not, E-Devlet kredi notu sorgulama yöntemiyle öğrenilebilmektedir.


Ülkemizde, kredi notu öğrenmek çeşitli yollardan mümkündür fakat belli bir ücrete tabiidir. 2019 yılının mart ayında Cumhurbaşkanı Yardımcısı tarafından yapılan açıklama ile E-Devlet kredi notu risk raporunun öğrenilmesinin de yolu açılmıştır. Ve bu sorgulamanın ücretsiz olarak yapılacağı duyurulmuştur.

E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden birçok işlem yapılabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de artık ücretsiz olarak E-Devlet kredi notu sorgulamaktır. Bu sorgulama direkt olarak kredi notu sorgulama işlemi değil, Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBBM) risk merkezi raporudur. Tüm bu işlemlerin yapılabilmesi için öncelikle bir E-Devlet şifresine sahip olunması gerekir. Bu şifre, PTT şubelerine başvurarak alınabilmektedir. E-Devlet şifresi edinmenin ardından, E-Devlet kredi notu sorgulaması yapabilmek için, bir telefon numarasının E-Devlet sistemine tanıtılması gerekir. Telefon numarasının, E-Devlet üzerinde doğrulaması yapılmadıysa kredi notu sorgulama işlemi gerçekleştirilemez. Bunun için, E-Devlet hesabınıza girip cep telefonu numaranızı tanıtmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

TBB tarafından hazırlanan E-Devlet Risk Merkezi Raporu, tam olarak kredi notu olarak geçmemektedir. Bu raporun anlaması ve kişiler tarafından yorumlanması pek de kolay değildir. Eğer amacınız direkt olarak kredi notunu öğrenmek ise; bunu gerçekleştirmek bir ücrete tabidir ve Findeks üzerinden ya da bankalar aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulamanın Adımları Nelerdir?

E-Devlet üzerinden sorgulama yapabilmek için öncelikle şifrenizi girerek kimlik doğrulamanızı yapın. Ardından Risk Merkezi Raporu Başvurusu bölümüne giriş yapın. Karşınıza çıkan ekranda, Kredi Limit ve Borç Bilgileri ile Çek Bilgileri adı altında iki farklı seçenek belirecektir. Öğrenmek istediğiniz rapor için ilgili bölüme tıklayınız. Öğrenmek istediğiniz bilgi, Türkiye Bankalar Birliği’ne bu başvuru ile iletilmiş olur ve TBB tarafından istenilen rapor hazırlanır. Bu rapor, ilgili kurumun yoğunluğuna bağlı olarak 2 saat ile 1 gün arasında hazırlanmış ve ilgili kişiye gönderilmiş olur. TBB tarafından hazırlanan rapor, hazır olduğunda, kişiye bir SMS iletilir ve konu hakkında bilgi aktarımı yapılır. Yollanan bu SMS’te ayrıca bir şifre bulunur. Bu şifre, hazırlanmış olan raporun indirilmesi işleminde defalarca kez kullanılır. Bu SMS ve şifrenin gelmesi ile birlikte, kişiler tekrar E-Devlet sistemine giriş yaparlar ve tekrar Risk Merkezi Raporu Başvurusu bölümüne giriş yaparlar. Karşınıza çıkan ekran, TBB’nin doğrulama ekranıdır ve bu ekrana SMS ile yollanmış olan şifre girişi yapılır. Böylelikle, işleminiz gerçekleşmiş olur.


Ayrıca, bilinmesi gereken şudur ki; E-Devlet üzerinden yapılan Risk Merkezi raporu Başvurusu, her bir kişi için ayda bir kez olmak sorgulatılmak üzere ücretsiz bir işlemdir.

Risk Merkezi Raporu’nda Yer Alan Bilgiler Nelerdir?

Kişilerin;
• Tüm bankalar ve finansal kuruluşlar ile olan ilişkisi; almış olduğu tüm krediler ve kredi kartı limit bilgilerine,
• Tüm borçların vade bilgilerine ve ödenmemiş olan borçlarının faiz bilgilerine,
• Var olan tüm borçların faiz tutarlarına,
• Son on yılda gerçekleşmiş olan tüm yasal takip bilgilerine yer verilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Garanti Bankası Kredi Notu Sorgulama