Devlet Hibe Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları Nedir?

Devlet hibe kredisi farklı kurumlar tarafından, hibe veya kredi olarak ihtiyaç sahibi şirketlere ve girişimciye verilmektedir. Bu kurumlar, Kosgeb, Tarım ve Orman Bakanlığı, İşkur gibi kurumlardır. Bunlar içinde Kosgeb’in verdiği destekler daha büyük bütçelidir. Kosgeb büyük bütçeli destekleri çağrı esaslı projelerle vermektedir. Hibe krediler için Kosgeb merkezlerinden gidip bilgi desteği alınabilmektedir.

KOSGEB Hibe ve Kredisi Nedir, Kimlere Verilir?


Kosgeb küçük ve orta ölçekli işletmeleri kalkındırmayı amaçlamaktadır. KOBİ’ler rekabet ortamında ezilebilmekte ve ayakta kalmak için ciddi çaba sarfetmektedirler. Kriz ortamında ayakta kalabilmek için, personel çıkartarak küçülmeye gitmektedirler. Bu da hem sosyal açıdan toplumu yaralamaktadır, hem de firmalar yetişmiş işgücünü kaybetmektedirler. Ayrıca KOBİ’ler teknolojiyi takip edememektedir; çünkü bütçeleri buna elvermemektedir. Ancak ciddi rekabet için, hem verimli çalışmak, enerjiyi ucuza mal etmek hem de teknolojiyi imalat süreçlerine entegre etmek zorundadırlar. Kosgeb, KOBİ’lerin büyümesi, ayakta kalması ve girişimciliği maddi olarak desteklemek için hibe veya kredi vermektedir. Burada önemli olan projenin yazımı ve projenin iş-zaman planının yapılması, yapılan harcamaların da iş-zaman planına paralel olarak yapılmasıdır.

Girişimcilik destekleri için başvuru sahibinin TC vatandaşı olması ve 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Kosgeb kendi eğitmenleri aracılığıyla veya anlaşma yaptığı üniversiteler, vakıflar, veya devletin farklı kurumları aracılığıyla “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri” vermektedir. Bu eğitimlerden sertifika alınmadan Kosgeb desteklerine başvuru yapılamaz. Eğitime devamlılık esastır.
Başvuru sahibi kurduğu şirkette en az yüzde 30 hisse sahibi olmalıdır. Şirketin halen açık ve vergi levhasının olması gerekmektedir. Ayrıca şirketin NACE kodunun yani faaliyet gösterdiği sektörün KOSGEB’in yayınladığı ‘desteklenen sektörler listesi’nde olması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Yeni Evlenenlere Devlet Desteği: Denizbank Çeyiz Hesabı

KOSGEB Desteklenen Sektörler Listesi Nedir?

KOSGEB tarafından desteklenen sektörler, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmiştir. Desteklenen sektörler için www.kosgeb.gov.tr adresinden sorgulama yapılmalıdır. Türkiye 6 bölgeye ayrılmıştır; alınana destek oranı bölgelere göre değişmektedir. 5. Ve 6. Bölgedeki işyerleri desteklerden daha yüksek oranda faydalanabilmektedir.

1.Bölge; İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Ankara, Antalya, Eskişehir, Kocaeli, Muğla


2.Bölge; Aydın, Bolu, Adana, Kayseri, Tekirdağ, Yalova, Konya, Denizli, Edirne, Kırklareli, Çanakkale, Isparta (Bu bölge kapsamında Bozcaada ve Gökçeada yer almamaktadır.)

3.Bölge; Burdur, Karabük, Mersin, Samsun, Trabzon, Bilecik, Balıkesir, Karaman, Gaziantep, Zonguldak, Manisa

4.Bölge; Bartın, Malatya, Sivas, Amasya, Çorum, Erzincan, Kırıkkale, Rize, Elazığ, Kastamonu, Nevşehir,  Artvin, Düzce, Afyonkarahisar, Kırşehir, Kütahya, Hatay

5.Bölge; Osmaniye, Ordu, Bayburt, Tokat, Kilis, Yozgat, Tunceli, Gümüşhane, Aksaray, Niğde, Erzurum, Adıyaman, Giresun, Çankırı, Sinop, Kahramanmaraş

6. Bölge; Mardin, Kars, Ağrı, Ardahan, Bitlis, Muş, Şırnak, Siirt, Iğdır, Van, Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Bingöl, Hakkari

Başvuru sahibinin erkek veya kadın olmasına göre de destek oranları değişmektedir. Burada, kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık uygulanarak daha yüksek oranlarda destek verilmektedir.  Erkekler için; 1. Veya 2. Bölgede destek oranı yüzde 60 iken, diğer bölgelerde yüzde 70’dir. Engelli girişimci, gazi, şehit yakını veya kadın ise 1.ve 2. Bölge için destek oranı yüzde 80, diğer bölgeler için yüzde 90’dır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine Nasıl Kaydolunur?

Eğitimlerin yeri ve tarihi Kosgeb’in resmi web sitesinde açıklanmaktadır. Başvurular E-devlet sistemi üzerinden alınmakta olup ücretsizdir. Başvuru sahiplerinin emekli olmaması veya eğitim katıldıkları zamanki dönemde sosyal güvencelerinin olmaması gerekir. 18 yaşını dolduran herkes eğitime katılabilir. Eğitime çağrılma öncesinde yapılacak mülakatta, projelerinin ne olacağı sorulmakta ve katılımcıların iş kurmak istedikleri sektör destek kapsamında yer almalıdır. Destek kapsamında yer almayacak projeler için, eğitime katılım onaylanmaz.

İlginizi Çekebilir:  TÜM Girişimci Kredisi ve Hibe Başvuru Şartları (Kosgeb, İşkur, Halkbank,vs)

Eğitime online olarak kayıt olduktan sonra, eğitimlere katılım yapılır. Eğitim sonrasında iş planı, istenilen belgeler hazırlanır; Kosgeb il veya ilçe müdürlüklerine teslim edilir. İş planının ne şekilde hazırlanması gerektiği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’nde öğretilir. İş planı ve belgeler Kosgeb uzmanları tarafından incelenir, 2 ay içerisinde kesin dönüş yapılır. Eğer proje onaydan geçerse Kurul’da sunum için girişimci adayı çağrılır.

KOSGEB Girişimcilik Desteği Nedir?

Projesi onaylanan ve iş kurmak isteyen girişimciye Kosgep 50.000 TL’ye kadar destek vermektedir. Bu destek hibe olarak girişimciye verilmektedir. 100.000 TL’ye kadar da geri ödemeli destek verilmektedir. Hibe ve geri ödemeli kredinin dağılım şekli şu şekildedir:

  • Kuruluş desteği 2.000TL olup hibe olarak ödeme yapılacaktır.
  • Kuruluş döneminde makine, teçhizat desteği olarak geri ödemesiz 18.000TL destek ödemesi vardır.
  • İşletme giderleri için hibe olarak 30.000TL verilir.
  • Geri ödemeli olarak da 100.000TL destek verilir.
  • Toplam hibe miktarı 50.000TL; geri ödemeli destek tutarı 100.000TL’dir.