Devlet Destekli Kredi

Devlet tarafından bazı sektörlere verilen devlet destekleme kredisi ile birlikte sosyal refahın sağlanması ve ekonominin kalkınması amaçlanmıştır. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ( TKDK ) kırsal kalkınma projelerinin uygulanması ve bu projelerin hayata geçirilme amacıyla Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı olarak kurulmuştur. Bazı bankalar devlet ile anlaşma yaparak faizsiz ve uzun vadede geri ödemeli krediler vermektedir. Bu krediler devlet destekli kredi olarak adlandırılmaktadır.


TKDK ise bu bankalara bağlı olmadan faizsiz ve geri ödemesiz hibe kredi vermektedir. Konya’da düzenlenen Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri 13. Uluslararası Tarım Fuarı’na katılan Ali Recep Nazlı vermiş olduğu bir röportajında “Turizmden hayvancılığa kadar bir çok farklı sektörde %50-65 oranında destek verildiğini ve desteklerinin üst limitinin yaklaşık olarak 9 milyon TL tutarında bir hibe desteği sağladığını ve TKDK’nın kamuoyunda kredi veren bir kurum olarak görüldüğünü “ söyledi. Ali Recep Nazlı sözlerine şöyle devam ederek “Biz kredi değil hibe veriyoruz, kesinlikle bunun altını çiziyorum. Biz, vermiş olduğumuz hibe desteğini devlet destekleme kredisi olarak veriyor ve geri almıyoruz, bu desteği verdikten sonra hibeyi alan vatandaşın faaliyet gösterdiği işletmeye de 5 yıl kadar takip ediyor ve gerekli istikrarı da sağlıyoruz” dedi. Ayrıca sözlerine şöyle devam etti “Hayvancılıkta ve besicilik ile süt hayvanı yetiştiriciliğinde 1 milyon Euro’ya kadar yapılan projelerin %65 ine kadar hibe sağlıyoruz ve girişimleri katma değer vergisinden muaf tutuyoruz”.

Devlet Destekli Krediler Nasıl Alınır?

Devlet tarafından verilen devlet destekli kredileri alabilmek için verilecek olan kredinin karşılığında talep edilen tarım veya hayvancılık alanında bu iş ile uğraşır durumunuzda olmanız gerekmektedir. Öncelikle destekleme talep ettiğiniz alan hangisi ise onu seçmek için devlet destekleme kredi başvurusunda bulunmanız gerekir. Daha sonrasında açılan sayfada krediyi almak istediğiniz alanınızı seçmeli, bu alanı seçtikten sonra da aşağıda görüntülenen ekrandan istediğiniz devlet destekli kredi için başvuru yıl haritasında belirtilen gerekli alanları doldurmalısınız.

İlginizi Çekebilir:  KOSGEB KOBİ Destek Kredisi

Başvuru yol haritasında belirtilen bir şekilde iş planı hazırlamalı ve bu plana göre başvuruda bulabilirsiniz. Başvurunuz onaylanmasından sonra belirtilen şartlar altında devlet destekli kredilerden yararlanabilirsiniz. Devlet destekli kredi veren kuruluşlar şu şekildedir;

KOSGEB’e başvurabilirsiniz.
TKDK kurumlarının vermiş olduğu kredilerden faydalanabilirsiniz.
Kalkınma ajanslarına başvurabilirsiniz.
Tarım Kredi Kooperatiflerine başvurabilirsiniz.
Devlet bankalarının uygun kredilerinden faydalanabilirsiniz.
Bakanlıkları araştırabilirsiniz. ( Tarım ve Orman Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı vb.)

Tarım Kredi Kooperatif Destekleri Nelerdir?


Tarım Kredi Kooperatif ve Ziraat Bankası, faizsiz veya faiz indirimli (düşük faizli) olarak tarım ile ilgilenen çiftçilere kredi vermektedir. Devlet destekli kredi başvurusunda bulunabilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması ve hakkınızda yapılan soruşturmanın olumlu sonuçlanması gerekmektedir. Ayrıca bu başvuruda bulunabilmeniz için gerekli şartınız kesinlikle Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kayıtlı olmanızdır. Birde 3 yıl süreyle devam eden tarımsal faaliyetlerde bulunmuş olmanız gerekmektedir. Devlet destekli kredi başvuruları 2020 yılının son gününe kadar devam edecektir.

Sosyal güvencesi ve düzenli geliri olmayan insanlar; Ziraat Bankası ve TKK’nin verdiği kredilerden faylanabilmektedir. Tarım, hayvancılık  (özellikle büyükbaş hayvancılık) ve çeşitli konularda kredi verilmesine dair karar Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Kredi verilen alanlar ve faiz indirimi uygulanacak konular şu şekildedir;

1) %0 faiz ile koyun kredisi.
2) Faizsiz, besin ve süt ürünleri için hayvan yetiştiriciliği kredisi.
3) Tavuk Çiftliği kredisi.
4) %50 indirimli arıcılık kredisi.
5) Düşük faiz oranıyla büyükbaş hayvan kredisi.
6) %0 faiz ile traktör kredisi.
7) %0 faiz ile yem bitki üretim kredisi.
8) Süs bitkileri için verilen kredi.
9) Su ürünleri için verilen kredi. ( Su ürünleri gibi konularda 100.000 TL’e kadar verilen kredilerde %100 indirim yapılacaktır. )

İlginizi Çekebilir:  KOSGEB Çiftçi Kredisi Şartları

KOSGEB Destekleri Nelerdir?

KOSGEB, tarımsal ve hayvansal faaliyetlerde de destek sağlamamaktadır. Lakin sektör olarak bir çok sektöre desteğini vermektedir. KOSGEB tarafından desteklenen sektörler NACE kodları ile ifade edilir. Girişimcilik, AR-GE, yerleştirme, işletmelerin büyütülmesi ve geliştirilmesi, teknolojik destekler, laboratuvarlar, kobi finansmanı gibi değişik konularda destek sağlamaktadır. Lakin girişimcilik desteğinden sadece KOSGEB’in açmış olduğu Uygulamalı Girişimcilik Ders ve Eğitimleri’ne katılanlar yararlanmaktadır. Bu eğitim sonrası girişimcilere sertifika verilmektedir ve başvuruda bulunabilmek için sertifika almak zorunludur.

KOSGEB’in vermiş olduğu desteklerin tutarı 150.000 TL’dir. Bunun 50.000’ni işletmelerin kurulumlarında kullanılmak üzere hibe olarak verilir. Geri kalan 100.000 TL’si ise işletme giderleri için kullanılması namına verilir. Bu 150.000 TL’nin 100 bin TL’si geri ödemelidir.