Devlet Destekli İşyeri Nasıl Açılır?

Ülkemizde, işyeri açmak isteyen gençlere, devlet tarafından destek sağlanmaktadır. Farklı kurumlar tarafından destek sağlanmaktadır, bu kurumlar ise şöyledir; TUBİTAK, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Tarım ve Orman Bakanlığı ve KOSGEB.


Esnafların yeni işyerleri, bayilikler açabilmeleri için ve proje geliştirebilmeleri için teşvik adı altında KOSGEB tarafından 14 farklı proje yürütülmektedir.

KOSGEB Destekleri Nelerdir?

KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmelere karşılıksız olarak yardımda bulunup kendi işyerini açmak isteyen kişilere destek olmaktadır. Bu kurum, ekonomiyi canlandırmak amacı ile kurulmuştur ve girişimcilere devlet eliyle destek olur.

KOSGEB, 14 farklı proje ile işletme açmak isteyen kişilere destek vermektedir. İster yeni işyeri kuranlar, ister daha önceden beri esnaflık yapan kişiler, KOSGEB’ten 500 bin TL’ye kadar faizsiz kredi alabilmektedirler. Bu krediye:

 • İhracat veya ithalat yapanlar,
 • Yeni bir teknolojik ürün tasarlayanlar,
 • Personel giderleri için paraya ihtiyaç duyanlar,
 • Reklam için paraya ihtiyaç duyanlar başvuru yapabilmektedirler.

KOSGEB’ten hibe ve kredi alabilmek için öncelikle kişiler, ikamet ettikleri il ya da ilçedeki KOSGEB Hizmet Müdürlükleri’ne giderek bizzat başvurmalıdırlar. Başvurunun ardından, yine aynı kurumun vermiş olduğu Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılmadırlar. Fakat bu eğitime direkt olarak katılamamakta, öncesinde küçük bir testten geçilmektedir. Bu testin başarı ile geçilmesinden sonra Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne başlanabilmektedir. Tamamen ücretsiz olan bu kurslar sonunda Girişimci Sertifikası verilmektedir.

TUBİTAK Destekleri Nelerdir?


TUBİTAK, 150 bin TL’ye kadar geri ödemesiz hibe desteği sağlamaktadır. Fakat bununla ilgili şartlar vardır, bunlar şu şekildedir:

 • Yeni bir ürün tasarlanmış olması gerekmektedir.
 • Yeni tasarlanmış ürün teknolojik bir ürün olmalıdır.
İlginizi Çekebilir:  Devlet Hibe Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları Nedir?

TUBİTAK, her yıl iki sefer ilan vermektedir ve yeni bir teknolojik ürün tasarlayan yenilikçi kişilere, gençlere çağrıda bulunmaktadır. TUBİTAK’ın bu hibe desteği aracı kuruluşlar ile gerçekleştirilmektedir, bu kuruluşlar; İstanbul Teknokent, Ulu Koza, ODTÜ Teknokent, TUBİTAK Martek, Girişimci Fabrikası, Bigg Garaj, Bigg Atılım, Gazi Bigg, Girişimci Rampası, Bigg Enteggre, Türkiye Ekonomi Bankası Girişimci Evi’dir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları Destekleri Nelerdir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Kaymakamlıklara bağlı vakıflardır. SYDV, yeni bir iş yeri kurmak isteyen gençlere, 15 bin TL’ye kadar işletme sermayesi yardımında bulunmaktadır. SYDV, bu sermayeyi vermek için, diğer kuruluşlar gibi bir kursa katılmış olma şartı aramamakta, ayrıntılı iş planını istememektedir. Fakat bilinmelidir ki; her Kaymakamlık bu desteği vermemektedir. Bu desteği veren kaymakamlıklar ise, eğer ayırdıkları bütçe uygunsa teşvike başvuru açmaktadır.

SYDV tarafından verilen desteğin alınabilmesi bazı şartlara bağlıdır, bunlar;

 • Vakfa başvuru yaparak dosya açtırmak gerekmektedir.
 • Devlet memuru olması şartı ile 2 kefil belirtmek gerekmektedir.
 • Açılmak istenen işyeri için araştırma yapılıp, giderler için teklif mektupları alınmalıdır. Ayrıca bu teklifler proje haline getirilmelidir.
 • SYDV tarafından verilen 15 bin TL’ye kadar olan işletme sermayesi, geri ödemesi olmayan yardım yani bir hibe değil; faizsiz kredidir. İşletme açıldıktan bir yıl sonra 26 ay vade ile geri ödemesi yapılmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı Hibesi Nedir?

Kırsal kesimlerde olmak şartı ile kendi iş yerini kurmak isteyen gençlere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 30 bin TL’ye kadar hibe desteği verilmektedir. Bu hibe desteği için bazı şartlar da bulunmaktadır, bunlar:

 • Hibe başvurusu yapacak olanların 18 ve 41 yaş arasında bir yaşta olmaları gerekmektedir.
 • Bu hibeye başvuracak olan kişiler ve evli iseler eşleri başka bir işle meşgul olmamalıdır.
 • Bu hibe desteği, sadece tarım ve hayvancılık yapmak isteyenlere verilmektedir.
İlginizi Çekebilir:  Yeni Evlenenlere Devlet Desteği: Denizbank Çeyiz Hesabı