Ülkemizde her sene düzenli olarak üniversite sınavları yapılmakta ve birçok öğrenci bu sınavlar sonucunda üniversiteye gitmeye hak kazanmaktadır. Fakat asıl sıkıntılar üniversiteye gittikten sonra başlamaktadır. Özellikle ailesinin yanında üniversite okumayan öğrenciler, aile maddi durumu da kötüyse maddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu neticeyle devlet, üniversite öğrencilerine burs imkanı sağlıyor. Fakat bu bursu her öğrenci alamıyor.

Burs alamayan öğrenciler içinse kredi imkanı sağlanmaktadır. Burs, hibe şeklinde verilirken kredi ise geri ödemeli olarak öğrencilere verilmektedir. Ayrıca öğrenciler için ücretli veya ücretsiz yurt imkanı da sunulmaktadır.


Tüm bu işlemler Kredi ve Yurtlar Kurumu yani KYK tarafından yönetilmektedir. Tüm üniversite öğrencileri, gerekli olan şartları sağlaması durumunda burs almaya hak kazanabilmektedir. Fakat hazırlık sınıfı okuyan öğrenciler bu imkandan yararlanamıyor.

KYK Burs Başvurusu

Burs verilecek olan öğrenciler de tamamen KYK tarafından seçilmektedir. Daha çok maddi durumu kötü olanlar, gazi veya şehit çocuğu olanlar, anne babası ölü olanlar ve üniversite sınavında üstün başarı sağlamış olanlar bu burs imkanından faydalanabilmektedir. Ayrıca ailevi olarak sıkıntılar yaşayan kişiler de gerekli araştırmalardan geçirilerek burs alma şansına sahip olabiliyor.

Bur başvuruları ise Kredi ve Yurtlar Kurumuna yapılmaktadır. Her sene düzenli olarak bu başvurular için tarih belirlemesi yapılır. Öğrencilerin bu tarihleri dikkatli şekilde takip etmesi, zamanı geçirmeden başvuruda bulunması gerekir. Bu başvurular internet üzerinden yapılmaktadır. E Devlet sistemi üzerinden başvuruları alan kurum, başvuruları değerlendirmek amacıyla bir sürece girmektedir. Sonuçlar da internet üzerinden açıklanıyor.


Burs miktarı ise her sene değişiklik gösterdiği gibi yaşam standartlarına uygun şekilde artırılmaktadır. Son gelen zamla birlikte öğrencilere verilen burs miktarı 500 TL olmuştur.

KYK Başvuru için Gerekli Olan Belgeler

  • Şehit ve gazi çocukları, yüzde 40 üzerinde engeli bulunanlar, anne babası vefat etmiş olanlar, yetiştirme kurumlarında lise hayatını tamamlamış olanlar, Darüşşafaka lisesinde lise öğrenimini tamamlamış olanlar, anne veya babası Gençlik ve Spor Bakanlığı veya Kredi ve Yurtlar Kurumunda çalışmış olan veya bu kurumlardan emekli olanlar, millilik belgesine sahip olan amatör sporcular, Soma maden ocağında babasını kaybetmiş olanlar için öncelik tanınmaktadır. Bu kişiler öncelik belgesi de teslim etmelidir.
  • Kimlik, kayıt, depozito ücreti ve yurt ücreti dekontları teslim edilmelidir.
  • Son 6 ay içinde çekilmiş olan 4 adet vesikalık fotoğraf bulunmalıdır.
  • Yüzde 40 üzerinde engelli ebeveyni olan öğrencilerin bu durumun belgesini getirmesi gerekir.
  • 18 yaşından küçük olanlar için aile izin belgesi istenir.
  • Üniversite okumakta olan başka bir kardeş bulunuyorsa kardeşe ait öğrenci belgesi verilmelidir.

KYK Burs Paranın Yatma Tarihi

Başvurular sonucunda burs almaya hak kazanmış öğrencilerin bursları bir süre sonra hesaplarına yatmaya başlayacaktır. Bu miktar her ayın 7’sinde öğrencinin hesabına yatırılır. Bu bursu almaya devam eden öğrencinin alttan 3’ten fazla dersi bulunmaması gerekir. Böyle bir durumun tespiti halinde burs kesilir.

Ayrıca bir öğrenci hem burs hem de kredi imkanından faydalanamıyor. Yani kişi kredi alıyorsa burs, burs alıyorsa da kredi alamaz.

KYK Bursun Çıkmama Nedenleri

Bazı durumlarda kişiler burs alamamaktadır. Zaten maddi ve ailevi durumu iyi olan öğrencilere bu destek sağlanmamaktadır. Ayrıca ek sürede öğrenim gören öğrenciler, daha önce kredi veya burs almış öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler, polis veya askeri okulda okumakta olanlar, en az asgari ücretle bir işte çalışmakta olanlar da burs imkanlarından faydalanamıyor.

Öğrenciler devlet kurumundan burs alamadıklarında büyük şirket veya kurumlara başvuru yapabilirler. Şunu belirtmek isteriz ki devlet tarafından verilen burslardan daha çok böyle şirketler burs vermektedir. Bu bursların da başvuru işlemlerini yakında takip ederek başvurularınızı yapabilirsiniz. Şirketin burs vermek için belirlediği şartları sağlayan öğrenciler ise burs almaya hak kazanacaktır. Bu kurumlar tarafından verilen burs miktarları ise değişiklik göstermektedir.