Denizbank Kredi Kartı Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Denizbank kredi kartı başvurusunu internet veya SMS ile yapmışsanız, sonuç hemen mail adresinize veya başvuru yaptığınız cep telefonuna gelmektedir. Banka TC Kimlik Numarası üzerinden sicil sorgulaması yapar. Ancak sistemsel sıkıntılar nedeniyle sonuçların gelmesi gecikebilmektedir. Bu durumda hemen 0850 222 08 00 no’lu çağrı merkezi numarasını arayarak Denizbank kredi kartı başvuru sonucunu öğrenebilirsiniz. Karşınıza çıkan müşteri temsilcisine TC numaranızı vererek sorgulama yaptırabilirsiniz. Veya daha önceden bankanın müşterisiyseniz, müşteri numaranızı vererek de sorgulama yaptırabilirsiniz. Çağrı merkezi görevlisi size özel bilgileri sorarak verdiğiniz cevaplar doğru ise, sizin ekranınıza ulaşabilmektedirler. Örneğin annenizin evlenmeden önceki soyadının bazı harflerini isteyebilir, ikametgâh adresinizi sorabilir, kimliğinizin seri sıra ve numarasını isteyebilir. Ve yaptığınız her görüşme sizin kişisel güvenliğiniz için kayda alınmaktadır.


Ayrıca en yakın Denizbank şubesine giderek başvuru sonucunu öğrenebilirsiniz. Evinize veya işyerinize en yakın Denizbank şubesini bulmak için, Denizbank.com.tr adresinden “Şube ve ATM” linkini tıklayarak sonucu öğrenebilirsiniz.

Denizbank kredi kartı başvuru sonucunu internet üzerinden veya SMS ile sorgulama yaptırarak öğrenemezsiniz.

Kredi Kartı Başvurusu Neden Olumsuz Sonuçlanır?

Kredi kartı başvurusu yaparken istediğiniz limit, gelirleriniz ile doğru orantılı olmalıdır. Genelde maaşınızı aldığınız bankadan kredi kartı isteğinde bulunursanız başvurunuz ekseriyetle reddedilmez. Hatta işe girişiniz olmuşsa, işyeri maaşınızı yatırmadan önce sizden bir banka hesabı açmanızı ister veya işyeri kendi çalıştığı bankada size bir hesap açtırır. Banka da size maaş kartınızı yollarken, genellikle kredi kartınızını otomatik olarak maaş kartınızın yanında yollar.

İlginizi Çekebilir:  Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi kartı vermeden önce bankalar hakkınızda soruşturma yaparlar; Maliye’ye borcunuz var mı? İcralık bir durumunuz var mı? Taşıt vergilerini düzenli olarak ödediniz mi? Geçmişte aldığınız kredi kartlarına olan borcunuzu düzenli olarak ödediniz mi? Borcunuzu tam olarak ödemediyseniz bile, asgari ödeme tutarına dikkat ederek mi ödeme yaptınız? Geçmişte kredi kartı kullanıcıysanız kredi kartı limitlerini aştınız mı? Herhangi bir kişiye kefil olmuşsanız, kefillik nedeniyle size borç yüklenmişse, ödemelerinizi düzenli yapıp yapmadığınız da kontrol edilir. Bankalar kredi kartı vermeden önce bu sorgulamaları sıkı sıkı yaparlar.

Kredi Sicil Sorgulaması Nedir?


Kredi sicili, kişinin bir nevi finans karnesi gibidir. Daha önceden kredi çekmişseniz veya kredi kartı sahibi olmuşsanız, kredi geri ödemeleriniz bankacılık sistemi tarafından takip edilmektedir. Türkiye’de bulunan tüm bankaların bağlı olduğu BKM (Bankalararası Kart Merkezi) birimi vardır, bankalar istedikleri sorgulama sonuçlarını buradan almaktadır. Ülkemizde hangi bankayla çalışırsanız çalışın, bankacılık işlemlerinizin sonucu buraya düşmektedir. Kredi puanı 1-1900 arasında yer almaktadır. Eğer sorgulama sonucunda yüksek bir kredi notuna sahip olduğunuz ortaya çıkarsa, bankalar çektiğiniz kredileri geri ödeyeceğinize güvenirler. Sicil notu 900 puan altındaysa, bankalar size güven duymazlar ve kredi vermezler. Düzenli bir geliriniz olduğunu bankaya belgeyle ispatlarsanız, sicil notunuz 1200 üzerinde olduğunda bankalardan kredi alma şansınız artar. 1500 puanın üzerinde bir siciliniz varsa, banka size kesinlikle istediğiniz krediyi ve kredi kartını verecektir.

Kredi Sicilinizin Temiz Olması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bunun için en önemli şart, kredi kartı borcunuzu ve çektiğiniz kredileri gününde ödemiş olmalısınız. Sık sık kredi isteğinde bulunmamalısınız, sürekli kredi arayışı içinde olmanız durumu, sicilinize kötü etki etmektedir.  Çok acil durumlar dışında kredi başvurusunda bulunmamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Kredi başvurularınızın olumsuz sonuçlanmış olması durumu da sicil puanınıza olumsuz etki etmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Limitsiz Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi Sicili Kara Liste Ne Demek?

Kredi ve kredi kartı ödemelerini 90 gün geciktirirseniz, bankalar hakkınızda yasal takip başlatırlar. Hakkınızda yasal takip başlatılmışsa kredi sicilinde kara listeye alınmışsınız demektir. Bu durumda uzun bir süre için, bir daha kredi almanız imkânsız hale gelmektedir. Ayrıca yasal takip başlatılması üzerinize kredi asıl meblağ, faiz yükünden başka borçlar da getirecektir. Bankanızda kayıtlı olan adresinize tebligat yapılacaktır, posta parası ve avukatlık masrafları üzerinize intikal ettirilecektir. Siz siz olun, yasal takibe düşmemeye bakın. Var olan tüm borçlarınızı ödediğinizde siciliniz silinmektedir. Diyelim ki kredi siciliniz silindi, ancak her banka kendi müşterisinin kendi bankası ile yaşadığı tüm problemleri kendi ekranından takip edebilmektedir. Siciliniz silindiğinde, sadece diğer bankalarla yaşadığınız problemleri göremez. Burada atalarımızın bir sözünü hatırlatalım istedik. Atalarımız her durumda ayağımızı yorganımıza göre uzatma öğüdünü vermişlerdir. Bu duruma uyarlarsak, gelir durumunu ve ödeme gücünü dikkate alarak kredi kartı ve kredi limiti talep et.