1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 puan, ortalama: 5,00 uzerinden 5)
Loading...

Ceviz Desteği Nasıl Alınır? Ceviz Desteklemeleri Şartları Nelerdir?

1

Ceviz Desteği Nasıl Alınır? Ceviz Desteklemeleri Şartları Nelerdir?

Yerli üretimi desteklemek ve dışa bağımlılığı azaltmak için çiftçilere verilen devlet destekleme kredileri arasında artık ceviz yetiştiriciliği de yerini aldı. 2017 yılında başlayan ceviz yetiştiriciliğine devlet desteği bu yıl da kesintisiz şekilde devam ediyor. Ceviz üreticileri devlet desteğinden yararlanmak için kolayca başvuru yapabiliyor. Ayrıca ceviz fidanı yetiştiriciliği ve üretimi konusunda seminerlerden yararlanarak bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Devlet Teşvikinde Neden Ceviz Eklendi?


Son dönemlerde ceviz ithalatının artması nedeniyle Orman Genel Müdürlüğü ”Ceviz Eylem Planı” adı altında projeler oluşturdu. Devlet desteğinin ceviz yetiştiriciliği konusunda önemli projeler gerçekleştirmesi de vatandaşların ilgisini çekmeye başladı. Başlatılan bu proje ile olumlu sonuçlar elde edildi. Ceviz yetiştiriciliği planlamasında ilk olarak 5 milyon adet cevizin dikilmesi planlanmıştır. 3 yıllık bakım desteği, fidan dikimi, arazi hazırlığı ve fidan bedeli gibi farklı alanlarda devlet desteğini sürdürmüştür.

Ülkemizde 2500 hektar alan üzerinde 350.000 adet ceviz fidanı Orman Genel Müdürlüğü tarafından dikildi. Türkiye genelinde en fazla ceviz fidanı dikimi Kütahya oldu. Özellikle Ege Bölgesinde büyük ilgi gören ceviz yetiştiriciliği bu bölgeye göçlerin artmasını sağladı.

Bakanlık ceviz yetiştiriciliği konusunda destek sunmaya devam ediyor. Orman Bakanlığı ceviz desteği adı altında 49 seneliğine ücretsiz alan tahsis edebiliyor. Bununla beraber fidanların yarı bedeli de yine bakanlık tarafından karşılanıyor. Son birkaç yıldır hızlanan ceviz yatırımcılığı 2019 yılında da hız kesmeden devam ediyor.

Bu teşvik paketi sayesinde pek çok vatandaş iş istihdamı elde etti. Son dönemlerin en fazla merak edilen işleri arasına girmeyi başaran ceviz yetiştiriciliğinde çiftçiler fidan alanlarını cevize dönüştürmeye başladı. Ceviz ağaçları ortalama 5 yılda büyümesini tamamlıyor. Beş senenin sonunda ise verdiğiniz emeklerinizin karşılığını alabiliyorsunuz.

Ceviz Desteği İçin Başvurular Nereye Yapılır?


Devlet teşvik kredisinden yararlanmak için Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekir. Ceviz yetiştiriciliği için başvuru yaptığınız zaman sizlerden belirli bir ücret talep edilir. Ceviz üreticisi en fazla 500 dekar için başvuru yapabiliyor. Bu nedenle ödenecek tutar da yapılacak dekar oranında değişiklik gösterebilir. Daha sonra dikim yapılacak olan alan üzerinde toprak analizi yapılır ve ekim yapmak istenen alanda dikilecek fidan sıklığı, elektrik ve su gibi giderler için de devlet tarafından ödenek verilir.

Ceviz Desteklemeleri İçin Devletin Teşvik Tutarı Ne Kadar?

Ceviz yetiştiriciliği projesinde Tarım Bakanlığı’nın ayırdığı bütçe dönüm başı için ortalama 1000 TL olarak hesaplandı. Verilen hibe kredilerinin de geri ödemesi 15 yıl sonra yapılabiliyor. Ceviz yetiştiriciliği için önemli projeler yapıyor olsak ta Türkiye’nin ihracat miktarları son derece düşük. Ceviz üreticiliğine verilen önem sayesinde ithalat konusunda da gelişme yaşanması bekleniyor. 2020 yılında da devam etmesi planlanan bu projenin başvuru tarihleri açıklandığı zaman sizlerle paylaşacağız.Share.

About Author

Ben Mehmet Doğan. Üniversite mezunu, web yazılımcı ve bilgi paylaşma konusuna aşık biriyim. Aradıklarımı net olarak bulamadığım için web sitesi açarak gerçek, doğru ve güncel bilgileri insanlarla paylaşmaya başladım. Şuan UygunKrediler.ORG aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hitap ediyorum. "Bütün ilerlemeler, insan fikrinin bir eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalı. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir." -Mustafa Kemal ATATÜRK-

1 Yorum  1. Ökkeş Yalman on

    Ülkemizde çiftçiye verilecek en büyük destek kredi kullandırmak değil ürününü dışarıya satmasına gerek kalmadan iç piyasada bitirmektir.Bu konuda bir türlü milli olamadık ve hep kendi ayağımıza sıkar olduk dışarıdan ithal ceviz alıyoruz sanki bizim ülkemizde yokmuş gibi bu işlerden vazgeçip yerli ve milli adımlar atmalıyız.yapılacak ilk adım Kıbrıs’dan bile ceviz almamak fazlasını onlarda dışarıya satsınlar bizde kendi ürünümüzü ülkemizde dağıtalım ürünün artmasına neden olduğumuzda fazlasını o zaman dışarıya satarız.Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.