Farklı bir ödeme aracı olan çek, yaygın bir şekilde kullanımına devam etmektedir. Çek, karşılıklı güven ilişkisine bağlı bir değişim aracıdır. Çeki veren kişinin de, çeki alan kişinin de karşılıklı olarak birbirlerine güven duymaları gerekmektedir.

Çekler ticari hayatta yaygın olarak kullanılması sebebiyle kendi içerisinde bir pazarın oluşmasına sebep olmuştur. Çek kırdırma gibi işlemlerin oluşturduğu pazar, bankaların veya bankaların kontrolündeki faktöring firmaların egemenliğinde olmaktadır.

Çek Kırdırma Nedir?

Hukuken çekin vadesi olmaz fakat ticari anlamda bu durum böyle değildir. Daha öncesinde de dediğimiz gibi çek karşılıklı güven ilişkisine dayalıdır. Eğer çeki alan kişi beklenen zamandan önce çeki mahsup ederse hesaplarda dengesizlik oluşacak ve diğer ödemeler aksayacaktır.

Kanuna göre bu bir hak olsa da ticari itibarına zarar gelmesini istemeyen kişiler çek kırdırma yöntemine başvurmaktadır. Çekin kırdırılması için bankaya ya da faktöring şirkete başvurulur. Daha sonrasında çek bedeli kurumun öz varlığı tarafından karşılanır ve çek vadesi gelince çeki düzenleyen kişiden ödeme tahsis edilir.

Bu sebeple çek vadesinden önce mahsup edilmiş olmaz ve daha altta bulunan bir fiyata hamilinden satın alınmış olur. Aradaki fiyat farkı ise kurumun karıdır.

Çeki Nasıl Kırdırabilirsiniz?


Hamili olduğunuz ve kırdırmak istediğiniz çeki faktöring şirkete veya bankaya götürmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında çeki düzenleyen kişinin kurum tarafından finansal durumu sorgulanır.

Miktar, vade ve kredi notu gibi bilgiler doğrultusunda ne kadar riskli bir alım yapacağına karar veren kurum komisyon teklifi yapar. Söz konusu teklifi sizin kabul etmeniz doğrultusunda kuruma çekin ciro edilmesi gerekir.

Sonrasında ise komisyon bedeli düşülür ve kalan parayı nakit olarak alırsınız. Çekinizin de yeni hamili banka ya da faktöring şirket olur.

Eğer çek kırdırmak gibi bir düşünceniz varsa birçok banka ve faktöring şirketlerinden teklif alın. Bu sayede en düşük komisyona hamili olduğunuz çeki kırdırabilirsiniz.

Çek Kırdırma Komisyonları Nasıl Belirlenir?

Sıcak paraya ihtiyaç duyan çek hamilleri çeklerini kırdırmak isterler ve bu sebeple çeki kırdırdıkları belirli bir komisyon verirler. Kırdırdığınız çekin değerinin ne kadar altında miktar alışanız komisyon miktarı o kadar fazla olacaktır.

Çek kırdırılırken birçok konu göz önünde bulundurulur. Bu konular, çek miktarı, çeki düzenleyen kişi ve kurum prosedürleridir.

Çek vadesi ne kadar uzunsa komisyon oranı da buna bağlı olarak artış göstermektedir.

Çek miktarı da ne kadar yüksek olursa komisyon oranı bu denli artış gösterecektir. Çeki düzenleyen kişi ya da kurumun kredi notu ne kadar düşük olursa komisyon oranı yine artış gösterecektir.

Tüm bu faktörler doğrultusunda bankalar veya faktöring şirketler aldığı riskle doğru orantılı olarak komisyon oranı belirlemektedir.

Bankaların Çek Kırdırma İşleminde Aldıkları Komisyon Miktarları

Çek kırdırırken alınan komisyonlarda belli bir oran söylemek pek doğru değildir. Çünkü her çekin farklı riskleri söz konusu olmaktadır.

Yine de bozdurma işlemleri için belirlenmiş bazı limitler bulunmaktadır. Bu limitler banka politikaları doğrultusunda değişiklik göstermektedir.

Çek kırdırma işlemi yapabileceğiniz bazı bankalar vardır. Birkaç bankanın komisyon oranları ise aşağıdaki gibidir.

İş Bankası aracılığı ile çek kırdırmak istediğinizde en uygun oranlardan birisiyle karşı karşıya gelirsiniz. İş Bankası çek kırdırma komisyon oranı ise yüzde üçtür.

Akbank’ta çek kırdırdığınızda ise çekin hangi bankaya ait olduğuna göre komisyon farkları ile karşılaşabilirsiniz. Akbank kendi bankasına ait olan çekleri 16 liraya, diğer bankalara ait çekleri ise 17 liraya bozdurmaktadır.


Denizbank’ta da aynı Akbank gibi çekin ait olduğu bankaya göre farklı oranlar ortaya çıkmaktadır. Denizbank kendi bankasına ait olan çekleri daha ucuza bozmaktadır. Kendi bankasına ait çekler için 15 liralık komisyon alırken diğer bankaların çeklerinde bu oran 25 ila 500 lira arasında değişmektedir.

Çek Kıran Faktöring Firmalar Hangileridir?

BDDK denetlemesine tabi olan tüm faktöring firmalar çek kırma işlemi gerçekleştirmektedir. Bazı kişilere göre bu firmalar bankalara göre daha avantajlı gelmektedir. Çünkü faktöring firmalarda genellikle faturasız olarak bu işlem gerçekleştirilir.

Eğer acil bir şekilde çek kırdırmak istiyorsanız Tam Faktöring, Yaşar Faktöring ve Garanti Faktöringdeki kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

Bunlara ek olarak çek kırdırma işlemlerinizi kuyumcular da gerçekleştirmektedir. Bu işlemi yapan kuyumcuları bulup çekinizi kırdırabilirsiniz.