Çek Karşılığı Kredi

Bankalar, firmaların kısa dönemli finansman gereksinimlerini karşılamak için çek karşılığı kredi verebilir. Bu kredi hizmeti bireysel müşterilerden çok ticari müşterileri ilgilendirir. Örneğin çek karşılığı kredi Vakıfbank üzerinden kolayca alınabilir. Çek karşılığı kredi Ziraat Bankası tarafından da verilmektedir. Çek karşılığı kredi faizi hesaplama için genellikle şubelere başvurmak gerekir. Çünkü ticari müşteriler için verilen bu kredi için kapsamlı bir araştırma yapılması gerekir. Bu ürünün özellikler ve faiz oranları bankadan bankaya değişmektedir. Örneğin çek karşılığı kredi iş bankası ürünü bir defada birden fazla çeki iskontoya alabilir.

Çek Karşılığı Kredi Kullanabilir Miyim?


Bireysel banka müşterileri ellerinde çek olmasına rağmen bunu kredi çekmek için kullanamayabilir. Zira bankaların birçoğu çek karşılığı kredi ürününü ticari müşterileri için sunmaktadır. Bankalar, firmaların vadeli aldıkları mal veya hizmet satışları üzerinden aldıkları çekleri teminat olarak kabul eder. Bu çekler belli bir marj uygulanarak kredi yoluyla nakde dönüştürülür.

Firmalar genellikle kısa dönemli finansman gereksinimleri için çek karşılığı iskonto kredisi kullanmayı tercih eder. Bu krediyi kullanan firmalar isterlerse vadesi dolmadan krediyi kapatabilir ya da başka bir kredi çekebilir. Avantaj olarak, çekin ödeme günü gelmeden belli bir kayıpla da olsa nakde çevirerek hem acil para ihtiyaçlarını karşılarlar hem de çekin ödenmeme riskini bankaya devretmiş olurlar.

Çek Karşılığı Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Özellikle KOBİ’lerin sıklıkla ihtiyaç duyduğu çek karşılığı kredi birçok banka tarafından verilmektedir. Firmalar, özellikle ara ürün satan sanayi firmaları ya da hizmet üreticileri vadeli satış yapmak zorunda kalabilir. Ödemelerini ise çek ile alırlar. Çekin tahsil edilmesi süreci oldukça zor olabilir. Bu noktada bankalar bu çeki belli bir marj karşılığı satın alır ve nakit paraya dönüştürür.

İlginizi Çekebilir:  İskonto/İştira Kredisi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Marj firmanın ticari geçmişi ve kredi risk puanlaması ile yakından ilgilidir. Ticari geçmişi olumsuz bulunursa banka çeki teminat olarak kabul etmeyebilir. Öte yandan olumsuz olmasına rağmen yüksek miktarlarda marj da uygulanabilir. Nakit ihtiyacınızın acil olup olmamasına göre bu marj oranını kabul etmek zorunda kalabilirsiniz.


Aşağıda çek karşılığı kredi veren bankalar konusunda bazı bankaların koşulları ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.

Çek Karşılığı Kredi VakıfBank

Vakıfbank, firmalara çek karşılığında kolayca kredi vermektedir. Böylece firmaların ihtiyaç duyduğu kısa süreli nakit sorununu çözebilir. Firmalar bu kredi karşılığında bankaya faiz öder. Faizler üçer aylık dönemlerde ödenir. Bu ödemelerin ise nakit olarak yapılması istenir. Çek karşılığı kredi Vakıfbank tarafından vadesi dolmadan kapatılmasına izin verilir. Öte yandan bir kredinin vadesi dolmadan başka bir kredi de kullanılabilir.

Çek Karşılığı Kredi Denizbank

Denizbank, Kobi Bankacılığı kapsamında Kobilere sunduğu kredi olanaklarından biri “Denize Çek Gönder” üzerinden çekleri nakde çevirir. Çek karşılığı kredi Denizbank üzerinden kullanıldığı taktirde, cep telefonuna bir uygulama indirerek çek karşılığı ne kadar nakit para kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Üstelik çek hangi banka üzerinden kesilirse kesilsin, günün her saati uygulama üzerinden Deniz Factoring’e ulaşabilirsiniz. Kullanabileceğiniz nakit miktarını öğrendikten sonra, bir Deniz Bank şubesinden nakit paranızı kolayca çekebilirsiniz. Deniz Bank 100 bin TL altındaki işlemler için başvuruyu kabul etmektedir.

Çek Karşılığı Kredi İş Bankası

İş Bankası, elinizde bulunan çek ile ilgili detaylı bir araştırmadan sonra gerçek satış çeki olduğuna ikna olursa kısa dönemli nakit ihtiyaçlarınız için kredi verir. Bankaya sunduğunuz çeklerin ortalama vadeleri üzerinden uygun bir  faiz oranı belirler. Çek karşılığı kredi İş Bankası tarafından birden fazla çek için de verilebilir.

Çek Karşılığı Kredi Akbank

Akbank müşterileri bankada çek hesabı açtırarak ödemelerinde nakit taşıma riskini ortadan kaldırmış olur. Aynı zamanda müşterilerinizin size çek ile yaptığı ödemeleri de tahsil edebilir ya da bunları kredi kullanmak için teminat olarak gösterebilirsiniz. Çek karşılığı kredi Akbank avantajlarından biri karekod ile çekin ödenebilir olup olmadığının kolayca kontrol edilebilmesidir.

İlginizi Çekebilir:  İskonto/İştira Kredisi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Çek Karşılığı Kredi Garanti BBVA

Garanti Bankası da tahsil edilebilir vadesi yüksek olan çek ya da senetlerini vadesi gelmeden nakit paraya çevirmek isteyen firmalara kredi imkanı sağlamaktadır. Banka belli bir faiz üzerinden çeki satın alır. Faiz, çekin vadesine bağlı olarak hesaplanır. Hesaplanan faiz miktarı, vergi ve yasal kesintiler düşüldükten sonra geri kalan miktar nakit olarak ödenir. Öte yandan, çek karşılığı kredi Garanti gerekli gördüğünde örneğin kişinin kredibilitesi düşük ise kredi vermek için ek teminatlar isteyebilir.