1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 puan, ortalama: 5,00 uzerinden 5)
Loading...

Cebe Havale Nedir? Nasıl Yapılır? Nasıl Çekilir? Ücreti Ne Kadar?

1

Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Teknoloji her gün daha da ilerliyor. Eskiden yapması zahmetli olan işlemler günden güne kolaylaşıyor. Bu kolaylıklardan bir tanesi de bugün hemen hemen her bankada bulunan cebe havale özelliği. Akıllı telefon olsun olmasın cep telefonu kullanan herkesin faydalanacağı bir sistem.


Eski zamanlarda birisine para göndermek için posta yolu kullanılırdı. Sonrasında bu durum hesaptan hesaba havale olarak daha ileriye gitti. Hatta aynı banka üzerinden yapılan bu işlemler 24 saat yapılabiliyor. Sonra farklı bankalar üzerinden başka bir bankaya Eft işlemi yapılabilir oldu. Yani siz para göndereceğiniz kişinin çalıştığı bankanın müşterisi olmasanız bile kendi bankanızdan para gönderim işlemi yapabiliyorsunuz. Hafta içi resmi tatil günleri hariç ve mesai saatleri içinde yapabiliyorsunuz bu işlemi. Bu işlemler bile hayatımıza büyük kolaylıklar sağlamışken son zamanlarda ortaya çıkan cebe havale işlemi ise çok büyük bir kolaylığın kapısını açıyor. Peki cebe havale işlemi nasıl yapılıyor?

Cebe Havale İşlemi İçin Gerekenler Nelerdir?

Cebe havale işlemi için gönderen kişinin bir bankada hesabının olması yeterlidir. İnternet bankacılığı, telefon bankacılığı ya da banka ATM’lerinden cebe havale işlemi gerçekleştirmek mümkün. İnternet şubeleri üzerinden para aktarma, para transferi vb isimlerde bulunan menü üzerinden cebe havaleyi seçerek para gönderimi yapacağınız kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, cep telefonu numarası bilgilerini girerek işlem yapabilirsiniz. Bu işlemi yapan bankanın sizden istediği bilgiler elbette değişiklik gösterebilir. Bu bilgiler haricinde ekstra bilgiler isteyebileceği  gibi sadece cep telefonu numarasının girilmesi de yeterli olabilir. Yani günümüzde bankadan bankaya değişiklik gösterse de cebe havale işlemi çok kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor. Üstelik bu işlemin hiçbir şekilde saat sınırlaması da bulunmuyor.7 gün 24 saat internet, cep şubesi ya da banka ATM’lerinden cebe havale işlemini kolayca gerçekleştirmek mümkün. Tabi ki işlem yaparken de eksik ya da hatalı bilgiler olmamasına her işlemde olduğu gibi dikkat etmekte fayda var.

Havale İşleminin Süresi ve Çekim İşlemleri

Cebe havale günümüzde oldukça fazla kullanılan bir para aktarma yöntemi. Onu cazip kılan havale gibi aynı bankaya ait hesaplar arasında olmasının gerekmemesi ya da EFT özelliğinde olduğu gibi gün ve saat sınırlamasının olmaması gösterilebilir. Üstelik girmeniz gereken 2 bilgi yeterlidir. Cebe havale işlemi oldukça kolay. Siz işlemi yaptıktan hemen sonra hesaba da işlenmiş oluyor. Bazı bankaların müşteri olma şartı olsa da bazı bankalarda böyle bir zorunluluk söz konusu değil. Gönderdiğiniz kişinin hangi bankayla çalıştığı hiç önemli değil. Ya da size bir cebe havale işlemi yapılacaksa sizin bu parayı çekmek için hangi bankanın müşterisi olduğunuz da önemli değil. Tek yapmanız gereken cep telefonunuza gelen referans kodunun olması.  Bu referans koduyla banka şubesinin ATM’ sine gidip kartsız işlemler menüsü üzerinden para çekme menüsünü seçip cebe havale para çekme alt başlığına basmanız yeterli. Önünüze açılacak olan ekrana istenen bilgileri yazmanız yeterli. Bu bilgiler genellikle cep telefonu numaranız, TC kimlik numaranız, cep telefonunuza gelen referans numarası, göndericinin cep telefonu numarası ve göndericinin TC kimlik numarasından ibarettir. Tabi ki bu saydığımız bilgiler yine her banka için geçerli olan bilgiler değildir. Genellikle cep telefonu numaranız, TC kimlik numaranız ve referans kodunuzun olması yeterli oluyor.

Cebe havaleyle alakalı bir hatırlatma daha yapmak gerekirse para çekme işleminin 24 saat içerisinde gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Bu süre içerisinde cebe havaleden alınmamış olan paralar göndericiye aynen iade edilmektedir.

Cebe Havale Ücreti Ne Kadar?


İşlem ücretleri bankadan bankaya değişmektedir. Ortalama cebe havale ücreti 7,5 tl’dir.Share.

About Author

Ben Mehmet Doğan. Üniversite mezunu, web yazılımcı ve bilgi paylaşma konusuna aşık biriyim. Aradıklarımı net olarak bulamadığım için web sitesi açarak gerçek, doğru ve güncel bilgileri insanlarla paylaşmaya başladım. Şuan UygunKrediler.ORG aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hitap ediyorum. "Bütün ilerlemeler, insan fikrinin bir eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalı. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir." -Mustafa Kemal ATATÜRK-

77 kez okundu.

1 Yorum  1. Burcu Satıcı on

    para göndermenin en kolay ve masrafsız yoludur.Gönderecek kişi herhangi bir atm’den yada İnternet bankacılığından para göndereceği kişinin cep telefonunu girmesi yeterli olacaktır parayı çekecek kişi ise bankamatiğe giderek kartsız işlemler kısmından para çekme kısmından cep telefonuna gelen şifreyi girerek parayı çekebilir.Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.yeni sunucu.