1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 puan, ortalama: 5,00 uzerinden 5)
Loading...

Çalışmayana Kredi Verilir Mi?

2

Çalışmayanlara Kredi Verilir Mi?

Bankaların en temel kredi koşullarından biri düzenli ve sürekli bir gelir kaynağınızın olmasıdır. Çalışmayana kredi veren bankaların sayısı çok olmasa da bazı kampanyalar ve bazı koşullarda iş sahibi olmayanlar da kredi çekebilir.

Çalışmayanlar Kredi Çekebilir Mi?

Bankaların kredi vermekteki temel motivasyonu, verdikleri parayı faizi ile birlikte geri almaktır. Kar etmek için kurulmuş bu kurumlar elbette geri alamayacağı borçların altına girmek istemez. Daha fazla kredi kullandırmak bankacılık sektöründe istenen bir şey olsa da geri dönüş alamama riski yüksek durumlarda elbette kredi kullandırmayı reddedeceklerdir.


Bankaların riskli gördüğü durumları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

1.Düşük Kredi Notu Kredi Kullanmaya Engel Mi?

Findeks kredi notu referans alınarak, kredi notu düşük olanların tipik kredi olanaklarından yararlanabilmesi oldukça zordur. Kara listede olanlara kredi veren bankalar da vardır; fakat bu kredi çeşitlerinin koşulları diğer tipik kredilere göre daha ağırdır.

Findeks kredi notu gruplamasına göre 0-699 arası puanı olanlar çok riskli gruba, 700- 1099 puanı olanlar orta riskli ve 1100- 1499 puan arasında olanlar ise az riskli kategorisinde yer alır. Az riskli olanlar ek koşullarla kredi kullanabilse de diğer risk gurubunda bulunan müşteriler genel olarak kredi çekemez. 1500- 1900 puan arasında olanlar ise kredi çekmek konusunda zorlanmazlar.

Kredi puanını olumlu ve olumsuz etkileyen bazı faktörler vardır. Örneğin kredi kullanıp bu kredileri düzenli ödemeniz notunuzu olumlu etkilerken, kredi kartınızı düzenli bir şekilde ödeyememeniz notunuzu düşürecektir. Düşük olan kredi notunuzu yükselterek kredi alabilme olasılığınızı da yükseltebilirsiniz.

2.Kötü Sicil Kredi Kullanmaya Engel Mi?


Adli anlamda kötü bir siciliniz varsa bankalar bu durumu da riskli olarak görmektedir. Özellikle ticari hayatınızla ilgili suça karışma durumu yaşamış olmanı bankaların yakından takip ettiği bir veridir. Bu gibi durumlarda, ticaret hayatınızı yeniden düzene sokmadan banka kredisi kullanma olasılığınız düşüktür.

3.İşsizlik Kredi Kullanmaya Engel Mi?

Bankaların riskli olarak gördüğü bir diğer durum ise işsizliktir. Genel olarak düzenli ve belirli bir gelir sahibi olmak, kredi kullanımı için şart koşulmaktadır. Genellikle aynı işyerinde en az 6-12 aydır çalışıyor olmak ve minimum son 3 aylık sigortanızın yatmış olması istenir. Bu çalışma hayatınızın sürekliliğini gösterir. Çünkü bankalar belli bir süre taksitlerin ödenmediği durumlarda maaşın bir bölümüne haciz koyabilmektedir. Böylece zararlarını karşılayabilirler.

Herhangi bir gelire sahip olmayan işsize kredi vermek de zararın tanzimini imkansız hale getirebileceğinden, tercih edilmez.

Çalışmayanların kredi alabilmesinin birkaç yolu vardır; fakat bu yollarda da kredinin çıkmasına kesin gözüyle bakmamak gerekir.

Çalışmayana Kredi Hangi Koşullarda Verilir?

Çalışmayanlar bankaların tipik kredi koşullarından yararlanamasa da işsizlerin de kredi olanaklarından yararlanabilmesi için çeşitli araçlar geliştirilmiştir. Bu araçlar ve bu araçlar ile çalışmayana kredi veren bankalar aşağıda maddelenmiştir.

1.Kira Gelirli Gayrimenkul Teminatı ile Kredi Alın.

Düzenli kira getiren bir gayrimenkule sahip iseniz çalışmasanız dahi kredi çekebilirsiniz. Bunun için sahip olduğunuz gayrimenkulde bir kiracı olduğunu ve kiranın düzenli bir şekilde yattığını ispatlamanız yeterli. Bazı bankalar bu kira işlemlerinin kendi bankaları üzerinden yapılmasını isteyebilir.

Örneğin, Türkiye İş Bankası Kira Temlikli Kredi ile gayrimenkulünüzün kirası temliki karşılığında ticari müşterilerine kredi sağlamaktadır.

Kısaca, çalışmayanlar için kredi çekerken kira geliri teminatı kullanılabilir.

2.Sigortalı Kefil ile Kredi Alın.

Bazı bankalar çalışmasanız dahi, sigortalı çalışan düzenli ve sabit bir geliri olan kefil ile kredi verebilmektedir. Kefil, siz borcunuzu ödeyemediğiniz taktirde kendi gelirini teminat olarak sunmuş olur.

3.Anında Kredi Fırsatından Yararlanın.

Birçok banka, kendi müşterilerine özel kredi araçları sunmaktadır. Bunlardan biri anında kredi başvurusu yapmaktır.

Örneğin, VakıfBank müşterileri anında kredi ile 30 bine kadar kredi çekebilmektedir. Bu miktar maaşı VakıfBank’tan alan müşteriler için geçerlidir. Maaşını VakıfBank’tan almayanlar için maksimum tutar 9 bin TL olarak belirlenmiştir.

Aktifbank da 30 bine kadar anında kredi veren bankalara örnek olarak verilebilir. Bankanın verildiği bilgiye göre başvuruyu takiben beş dakika içinde paranın hesabınıza geçmesi beklenmektedir.

4.İpotekli Kredi ile İhtiyaçlarınızı Karşılayın.

Taşınır ya da taşınmaz mal sahipleri çalışmadan da kredi temin edebilirler. Çalışmayana ipotekli kredi özellikle gayrimenkul teminat gösterilmesi durumunda oldukça yaygındır. VakıfBank, Ziraat Bankası, Akbank, Finansbank gibi birçok banka bu hizmeti sunmaktadır.

Taşınır malların ipoteği ile kredi çekimi çok yaygın olmasa da örneğin VakıfBank otomobil rehni ile taksitli ihtiyaç kredisi vermektedir. Çalışmasanız dahi arabanızı teminat olarak göstererek, arabanızın durumuna göre 50 bine kadar 48 ay vadeli kredi çekebilirsiniz.


Share.

2 yorum

  1. Hasan Agdemir on

    Şimdi çalışmayana kredi verilir mi? güzel bir soru bu soruya soruyla karşılık vermek lazım çalışmayan bir insana kredi verilirse nasıl ödeyecek he çalışmıyor ama bir yerden bir geliri varsa evet işte o kişiye kredi verilir bankalarda zaten bu amaçla çalışmayana kredi verilir diyor.Yani mandıra filozofu gibi çalışmayı sevmem çalışanı da sevmem olayı değil :) banka geri ödeme alamayacağı kişiye zaten biliyoruz ki kredi vermiyor ama bir evi arabası varsa ipotek ederek kredi sağlayabiliyor bu durumda bu şekilde sanırım.

    • Aynen, bankalar her çalışmayan kişiyi otomatikman kaybetmeyi göze almıyor. İçlerinde pırlantalar bulabileceğine inanıyor :) Tam istediği gibi olmayanlara ise ancak düşük miktarlı veriyor müşteri kaybetmemek adına.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.