Birikmiş bir miktar paraya sahip olan insanlar yine birikmiş paralarının bir bölümünü borsada hisse senedi alarak değerlendirmek istemektedirler. Borsada yatırım yapabilmek için herhangi bir aracı kurum üzerinden hesap açılışı yapmanız gerekmektedir. Aracı kurumlar hesap açılışı için belirli limitler koyabilir ve o limitlere göre hesap açılışı ve işlem yapabilirsiniz. Peki borsada nasıl işlem yapılır ?  Nasıl hesap açılışı yapılır ? Tüm detaylar bu yazımızda.

Borsaya Giriş


Borsa’da işlem yapmak hisse senedi alıp satmak için bir aracı kurumla anlaşmalısınız. Bu aracı kurumlar borsaya girerken sizden bir başlangıç tutarı isteyebilirler. Hesap açılışı yaptıktan sonra yaptığınız her işlem için on binde 1-40 arası komisyon ödersiniz. Ayrıca ödediğiniz komisyon üzerinden yüzde beş oranında ” Banka Sigorta Muamele Vergisi ” kesilir. Bir örnekle açıklamak gerekirse, 100 bin TL’ye bir hisse senedini alıp sattığınızda aracı kuruma ortalama on binde 40 komisyon ödersiniz. Bu da 100 bin TL için 400 TL’ye denk geliyor. Yani yapacağınız her işlemden en az 400 TL üzeri kazanmalısınız ki sadece komisyona çalışmayın. 100 bin TL ile alacağınız hisse senedini alıp sattığınızda %0,5 ve üzeri getirilerde kara geçmeye başlarsınız. Ancak her aracı kurum bu kadar komisyon almaz. Aracı kurumlar müşterilerin yaptığı işlem sıklığına göre komisyon oranını azaltabilirler. Bunun için aracı kurumlarla pazarlık yapabilirsiniz.

Hangi Aracı Kurumu Tercih Etmeli Komisyon Oranları Ne Kadar ?

Ziraat Yatırım

Ziraat bankasına bağlı bir aracı kurumdur. Başlangıç alım + satım komisyon oranı on binde 40 ( %0,40 ) ‘tür. Ancak mevduatınız büyükse ve sık işlem yapıyorsanız bu oranı on binde 5’e         ( % 0,08)’e kadar indirmeniz mümkündür.  Hafta için 5 gün 10-18 saatleri arasında alım satım yapabilirsiniz. Alış işlemlerinde herhangi bir valör bulunmamaktadır ancak satış işleminde her aracı kurumda olduğu gibi 2 gün valör bulunmaktadır. Bu valör süresince mevduatınız takasbank nezdinde güvenle saklanır.

İlginizi Çekebilir:  THY 2020 Hisse Yorumları

Halk Yatırım

Halkbank’a bağlı bir aracı kurumdur. Halkbank sayesinde, borsada nasıl yatırım yapılır ? sorusunun cevabı ortadan kalkmaktadır. Düşük komisyon oranlarıyla hafta içi 5 gün 8 saat işlem yapabilirsiniz.  Komisyon oranı başlangıç için on binde 30’dur. ( alım ve satım dahildir). Hacme bağlı olarak komisyon oranını on binde 5’e kadar indirebilirsiniz.

Osmanlı Yatırım

Osmanlı Yatırım, son derece düşük komisyon oranlarıyla borsada yatırım yapma fırsatı sunmaktadır. Komisyon oranı başlangıç için on binde 8,5’tur. Hacme bağlı olarak komisyon oranı on binde 6’ya kadar düşmektedir.

Hangi Hisse Senedini Almalıyım ?

Tebrikler artık Borsa İstanbul’da kayıtlı bir hesabınız var. Aracı kurumunuzu seçi hesabınızı açtığınıza göre artık işlem yapmaya başlayabiliriz. Borsa’ya giriş yapar yapmaz yeşillerin görüntüsü sakın ola seni aldatmasın. Borsa’da ilk defa yatırım yapıyorsan sadece BİST 30’daki hisseleri seç. Bu hisseler uzun vadede büyüyen ve batma ihtimali çok düşük olan şirketlerdir. Borsa’da hisse alırken pazarda elma alır gibi değil, milyonlarca TL ödeyerek bir şirketi satın aldığını düşün. Bugün 100 milyon TL sermayem olsa bu şirketi satın alır mıydım diye kendine sor. Cevabın evet ise o hisse senedini hemen alabilirsin. Borsada fiyatlar,tahteravelli gibidir. Bugün 10 TL’ye almak isteyip de alamadığın hisseyi yarın 20 TL görürsen şaşırma. Pişman olup yarın 20 TL’den alınca ertesi gün 15 TL olabileceğini de unutma. Borsadaki yatırımcıların %50’si büyük sermaye sahipleridir. Onların tek amacı kendi egolarını tatmin etmek için küçük yatırımcıyı zarara sokup cebindeki üç kuruşunu kendi cebine ışınlamaktır.

Düşük Hacimli Kağıtlardan Uzak  Dur ( D Sınıfı)

Borsa öyle bir yerdir ki yedi sülalenin malını yoğunu satsan alamayacağın şirketlerle, bir ev parası etmeyen şirketler aynı yerde işlem görür. Bu küçük şirketlere D sınıfı kağıt diyoruz. Bu kağıtlar, %90 dolandırıcılık yapmak, borsadaki adıyla (manipülasyon) yapmak için alınır. Büyük sermaye sahipleri bu hisseleri ufak ufak alarak kağıdı yükseltir.Bir yandan da tüm borsa forumlarında, piyasa sitelerinde hissenin reklamını yapar. Zavallı küçük yatırımcı, elindeki parayla çorba, sigara parasını çıkarmak için bilmeden etmeden bu kağıtlara dalar. Sonunda bu para babaları amacına ulaşmış kağıt fiyatı istediği seviyeye gelmiştir.  Bu manipülatör para babaları, hafta içi keriz avlayarak çarptığı paraları hafta sonu maimi’de bir güzel ezer. Olan küçük yatırımcıya olur, o da ay sonu ev kirasını ödemek için çabalar durur.

İlginizi Çekebilir:  THY 2020 Hisse Yorumları

Yazı çok olumsuz oldu farkındayım. Ama eğer borsaya gireceksen eksiyi de artıyı da öğrenmen gerekir. Tüm bu bilgilerden sonra iyice araştırma yapmadan BİST 30 dışı kağıtlara yönelmemeni tavsiye ederim.