Sizin de bildiğiniz gibi blog siteleri, günümüzde evden yapılabilecek en iyi işler arasında yer almaktadır. Hal böyle olunca pek çok insan blog sitesi açarak para kazanmak istemektedir. Peki blog siteleri gerçekten kazandırıyor mu, verilen emeklere değiyor mu ve isteyen herkes yapabilir mi? Bu yazımızda onu inceleyelim.

Kimler Blog Sitesi Üzerinden Kazanç Sağlayabilir?


Herkes! Evet, isteyen herkes kendi blog sitesini kurup bundan kazanç sağlayabilir. Ama olay bu kadar basit değildir. Yani bir adet domain alıp bunu sunucuya bağlayarak kazanç sağlanmaz. Bu sitelere emek verilmesi, içerik yüklenmesi ve en önemlisi kullanıcıları bu siteyi ziyaret etmeleri gerekmektedir. Çünkü ne kadar fazla ziyaretçi siteyi ziyaret ederse o kadar fazla kazanç sağlanır.

Nereden Başlanmalı?

Bir blog sitesi kurarak bundan para kazanmak istediğinizi düşünelim. Öncelikle kendinize bir niş yani alan belirlemelisiniz. Bu herhangi bir konuda olabileceği gibi, insanlar sevebileceği, eğlenebileceği veya bilgi alabileceği bir site olabilir. Mesela bayanlara yönelik bir site açmak istediğinizi düşünelim.  Bunun için yapmanız gereken gündelik hayat, spor, diyet ve yemek tarifleri ile ilgili içerikler üretmek ve bunları sitenizi ziyaret eden kullanıcıların hizmetine sunmaktır. Bu şekilde kendinize bir niş ve bir hedef kitle belirlemiş oluyorsunuz. Haliyle hem sizi sürekli takip edebilecek insanlar oluyor hem de bu insanlar sayesinde düzenli gelir elde etmeye başlıyorsunuz.

Neleri Öğrenmeniz Gerekiyor?

Blog sitesi ile para kazanmak isteyen kişilerin bilmeleri gerek bazı şeyler vardır. Her ne kadar günümüzde bu iş çok basit olsa da bazı teknik konuları öğrenmek, bu işten kazanç sağlamanıza yardımcı olabilir. Öncelikle bir site kurabilmek için WordPress bilgisine sahip olmalısınız. Ama hiç gözünüz korkmasın. Çünkü WordPress hem kullanım kolaylığı ile hem de bilgi alabileceğiniz tonlarca kaynak ile çok avantajlı bir ara yüzdür. Kısaca WordPress’i yaklaşık 24 saatlik bir online eğitimle tamamen öğrenebilirsiniz. Bu tür kursların Udemy gibi platformlarda yaklaşık 25 liraya satıldığını düşünürsek gayet makul olduğunu da belirtmeliyiz.

İlginizi Çekebilir:  Seyyar Satış Nasıl Yapılır - Ürün Tavsiyeleri

Bir diğer konu ise sosyal medyadır. Sitenizi kurduktan sonra, sitenize trafik yani ziyaretçi akışı oluşturmanız gerekmektedir. Bunun en iyi yöntemi ise sosyal medyadır. Mesela bayanlar için evde kolaylıkla yapabilecekleri fitness antrenmanları başlıklı bir içerik oluşturduğunuzu düşünelim. Bunu hedef kitleniz olan bayanlara göstermenin en iyi yolu sosyal medyadır. Kuracağınız sayfalar, gruplar ve bilgilendirici postlar ile sitenize bir kullanıcı trafiği oluşturabilirsiniz. Haliyle bu şekilde sitenizdeki kullanıcı sayıları artacaktır.


Son olarak Seo konusunu kesinlikle öğrenmelisiniz. Çünkü Seo sizlere arama motorları üzerinden organik bir trafik sağlayacaktır. Bunu da yine Udemy gibi platformlarda bir yemek parasına öğrenebilirsiniz. İçeriklerinizi Seo ile uyumlu hale getirerek arama motorlarından kullanıcıları sitenize yönlendirebilirsiniz. Bu şekilde sitenizdeki kullanıcı sayılarınızı artırabilir, dolaylı olarak kazançlarınızı da ivmelendirebilirsiniz.

Blog Sitesi ile Nasıl Para Kazanılır?

Bunun türlü türlü yolu olduğu gibi en bilindik olanları Google reklamlarıdır. Yapmanız gereken sitenize düzenli olarak ziyaretçileri çekmek ve bunların reklamlarınızı görmesini sağlamaktır. Bu şekilde siteniz üzerinden kazanç sağlayabilirsiniz. Başlamadan önce Google Adsense’in reklam politikalarını okumak, hangi sitelerin reklam vermesine izin verdiğini öğrenmek ve daha önce bu işi yapmış olan kişilerin yorumlarına Youtube üzerinden bakmak konu hakkında fikir almanızı sağlayacaktır. 

Blog Siteleri ile Aylık 3.000 lira Nasıl Kazanılır?

Şimdi, gelelim konunun başlığına. Blog sitesi ile para kazanma herkesi istediği bir şeydir. Çünkü site sahibine evden, oturduğu yerde para kazanma olanağı verir. Yapılması çok kolay ve otomatik olarak ilerleyebilir. Google’ın kendi sitesinden bakınca aylık 300.000 sayfa görüntülenmesi alan sitelerin ortalama aylık 5.000 lira kazandığını görebilirsiniz. Siz de incelemek isterseniz Google üzerinden “Adsense” diye arama yaparak ilk çıkan sonuca bakabilirsiniz. Burada vergileri düşerseniz yaklaşık 3.000 lira net kazancınız olacağını söyleyebiliriz. Aylık 300.000 görüntülenme de günlük 10.000 görüntülenmeye eşittir. Bir web sitesini ziyaret eden kullanıcı ortalama 4 adet reklam görür. Yani sizin günlük 2.500 ziyaretçiye ihtiyacınız vardır. Sosyal medya üzerinden 2.500 takipçiyi her gün sitenize yönlendirebilir misiniz? Biz cevap verelim; eğer onların ilgi duyabileceği bir şey yaparsanız evet! Mesela günlük yemek tarifi veya diyet listesi. Burası tamamen size kalmış. Son bir istatistik daha paylaşalım; sosyal medyadaki gönderilerinizi gören insanların yaklaşık %10’u web sitenizi ziyaret ede. Bu da bahsettiğimiz ziyaretçi sayısına erişebilmeniz için 25.000 kişilik bir takipçi sayısına ihtiyacınız olduğuna eş değerdir. Sıkı bir çalışma ve biraz özen ile 3 ay da İnstagram veya Facebook üzerinden bu takipçi kitlesine ulaşacağınıza emin olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Seyyar Satış Nasıl Yapılır - Ürün Tavsiyeleri

Özet geçmek gerekirse blog sitesi açarak para kazanmak istiyorsanız, o siteyi ziyaret edecek insanlara ihtiyaç duyacaksınız. Bunun için en iyi yöntem sosyal medyadır. Oluşturacağınız ilgi çekici ve bilgilendirici içerikler ile insanları sitenize kolaylıkla yönlendirebilir ve bundan kazanç sağlayabilirsiniz. Tabi ilk önce başlamanız gerektiğini unutmayın!