Son zamanlarda sanal ortamların artmasıyla birlikte piyasaya sanal paralar da çıkmaya başlamıştır. Bu sanal paraların içinde en köklüsü ve en çok bilineni olarak Bitcoin ön plana çıkmaktadır.

Çoğu kişiyi zengin etmesiyle bilinen Bitcoin bir tür kripto paradır. Bitcoin sayesinde farklı yollardan zengin olan birçok olduğu bilinmektedir. Bu sebeple insanlar da Bitcoin’i araştırmaya ve BTC üzerinden para kazanma girişimlerine başlamıştır.

Bitcoin Nedir?

Basitçe söylersek Bitcoin (BTC) bir tür para birimidir. Ancak geleneksel para birimlerine göre onu kontrol eden bir merkez bankası bulunmamaktadır. Her Bitcoin birimi benzersizdir, kopyalanamaz ve imha edilemez.

Bitcoin şimdiye kadar yaratılan kripto paralar içinde ilk olmasıyla bilinmektedir. Bitcoin’e para olarak bakarsak, dijital bir ekonomik sistemde çalışan dijital bir para olarak tanımlayabiliriz.

Bitcoin binlerce kod satırı ile korunmaktadır. Temelde geniş bir geliştirici topluğu tarafından düzenli bir şekilde geliştirilen açık kaynaklı bir yazılımdır. İlk başlarda bu tür tüm yazılımlar Bitcoin olarak anılıyordu ve bu yanlış anlamaları önlemek amacı ile Bitcoin istemci yazılımı 2014 yılında resmen Bitcoin Core olarak markalaştı.


Bitcoin bir otorite ya da kuruluş tarafından düzenlenemez veya kontrol edilemez. Sadece dünyaya yayılmış birçok bilgisayar tarafından sürdürülür.

Bitcoin İle Para Kazanmak

Bitcoin sayesinde para kazanan hatta ve hatta zengin olan kişiler olduğunu biliyorsunuz. Kısa zamanda çok büyük bir değere sahip olması sebebi ile Bitcoin sahibi kişiler dudak uçuklatan rakamlarda paralar kazanmışlardır.

Öncesi kadar çabuk veya yüksek miktarda olmasa da hala Bitcoin üzerinden para kazanabilmek mümkündür. İhtiyacınız olan tek şey Bitcoin sahibi olmanızdır.

Bitcoin edindikten sonra coin borsasını takip etmeli ve artış gösterdiğinde Bitcoin’i geri para olarak hesabımıza aktarmalıyız.

Örneğin kuru o sırada 40000 olan bir BTC aldığımızda gelecek ay veya yıl kuru 45000 gibi rakamlara çıktığında geri paraya dönüştürmelisiniz.

BTC’den para kazanmak sabır gerektiren bir iştir. Geçiminize zarar vermeyecek bir birikmiş paranız varsa bu para ile BTC alıp kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin sahibi olmak için iki farklı yol vardır. Bunlar, platform üzerinden gerçek para karşılığında satın almak ya da üretmektir. Üretimi yasal olmadığı için bizler size BTC alımı nasıl olur onu anlatacağız.

Öncelikle BTC alım satımları yapan bir sürü platform vardır. Bu platformlar sayesinde alım satımını yapmak gayet kolaydır.

Güvenilir bir BTC alım satımı yapan bir platform bulduğunuzda bir hesap açmanız gerekmektedir. Hesabınızı açtığınızda hesabınıza para aktarmanız gerekmektedir. Hesabınıza aktardığınız parayı daha sonrasında Bitcoin’e dönüştürerek BTC sahibi olabilirsiniz.

Güvenilir BTC Alabileceğiniz Platformlar

Bitcoin almaya karar veren çoğu kişi parasını kaybetmemek için güvenilir platformlar aramaktadır. Sizin için güvenilebilecek birkaç platformu araştırdık. Bunlara güvenip para yatırmak ise yine de sizin sorumluluğunuzdadır.

İlk platform olarak Dpara gelmektedir. Bu platformda BTC başta olmak üzere birçok kripto para biriminin alım satımını yapabilirsiniz. Dpara alım satım haricinde kullanıcılarına farklı bonus kampanyaları da düzenlemektedir. BTC almak ve kampanyalardan yararlanmak için siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Bir diğeri ise BTC Türk’tür. BTC Türk’te de Bitcoin ve diğer kripto paraları alabilmeniz mümkündür. Türkiye’de en çok kullanılanlardan olması ile bilinmektedir.

Bir başka platform Paribu ise sadece Bitcoin satmaktadır ve minimum yatırım tutarı 500 TL’dir. Paribu Türk borsaları içerisinde en çok kullanılanı olarak bilinmektedir.

Bunların yanında bir de Koineks vardır. Koineks Türk borsasında en çok coin çeşidi sunan bir platform olması ile bilinir.


Bunlara ek olarak bir de Koinim bulunmaktadır. Bu platformda da BTC harici birkaç tane daha coin işlem görmektedir ve bunların alım satımını yapmak mümkündür.

Bitcoin’in Geçmişi

10 yıl önce hayatımıza giren Bitcoin’in bir tarihçesi ve yaşanan, ses getiren olayları vardır.

Satoshi Nakamoto 2008 yılında küresel bankacılığa ve ekonomik krize tepki için ‘Bitcoin: Eşten Eşe Elektronik Nakit Ödeme Sistemi’ adında makaleyi yayınlamış ve Bitcoin kavramın ilk kez kullanmıştır. 3 Ocak 2009’da ise Bitcoin faaliyete geçmişti.

Daha sonrasında ilk kazılma süreci 6 gün sürmüştür ve madencisine 50 Bitcoin kazandırmıştır. O zamandan bugüne kadar yarım milyonun üzerinde blok kazıldı. İlk zamanlarda blok başına 50 Bitcoin kazanılırken bu sayı günümüzde 12,5 seviyesine inmiştir ve günümüzde ilk başlardaki kadar kolay olmamaktadır.

2013 yılı ise BTC’nin dönüm noktası olmuştur. 2011-2013 yılları arasında 10 ile 50 dolar arasında bir değere sahipken 2013 yılının ilk aylarında 100 doların üzerine çıkmayı başardı ve bu sayede ciddi bir çıkış yakalayarak yıl sonlarına doğru 1000 dolar değirin üzerine ulaştı. Bu sebeple üzerine bütün ilgileri topladı ve gelişiminde çok büyük katkıları oldu.

2 hafta kadar 1000 doların üzerinde bir değere sahip olan Bitcoin 3 yıl sonra yani 2016 yılı sonlarında tekrar 1000 dolar değere ulaşmayı başardı.


2017 yılında ise Bitcoin rekorları kırdı. Yıla 1000 dolar değerle başlayarak yaz aylarında artış gösterdi ve Kasım ayının ortalarından itibaren rekorlara imza atan BTC, 2017 Aralık tarihinde 20000 dolar değerin üzerine tırmandı.

Günümüzde ise 1 BTC değeri 7060 dolar seviyelerindedir.

Bitcoin’in Önümüzdeki Günlerde Değeri Nasıl Olacak?

BTC’nin değeri sürekli değişim gösterdiği için tam olarak ne olacağını pek bilemeyiz. Bu sadece Bitcoin için değil tüm borsa için bu durumdadır.

Yıla 7000 dolar değer ile başlayan BTC zaman zaman artış göstermiş ve zaman zaman düşüş yaşamıştır. Yine günümüzde 7000 dolar seviyelerinde olan BTC ilerleyen zamanlarda hangi değerlere ulaşacak büyük bir merak konusudur.

Bitcoin her zaman büyük patlamalar yaşayarak yüksek değerlere ulaşmıştır ve bir süre o seviyede kalıp geri düşüşe geçmiştir. Şu an da da düşüş seviyesinde olduğu görünse de her an bir patlama yaşayarak rekorlar kırabilir.

Bununla ilgili profesyonel birinin fikirlerine başvurmak en doğrusu olacaktır.

Bitcoin’in düşeceğini tahmin eden ve bu tahmininde yanılmayan Peter Brandt, ilerleyen zamanlarda BTC’in 100000 dolar seviyelerine ulaşacağını tahmin etmektedir.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Pek yasal olmasa da size Bitcoin’in nasıl üretileceği hakkında bilgi vermek istedik. Öncelikle bunun yasal olmadığını iyi bilmelisiniz.

İlk olarak bir Bitcoin hesabı açmalısınız ve Bitcoin ağının işlemleri onaylaması için bilgisayara matematiksel işlemler yaptırmalısınız.

BTC üretmek için bilginiz kadar bilgisayarınıza da güvenmelisiniz. Çünkü bu madencilik bilgisayarınızın alt donanımları ile yapılıyor. Bilgisayarınızın ekran kartı ne kadar iyi ise madencilikteki performansınız da o kadar iyi olur.

Ayrıca madencilik yapmak için üretilmiş sistemleri satın alabilir veya kiralayabilirsiniz.

Eğer bu konuda bir deneyiminiz yoksa, mevcut mining havuzlarına katılarak geliri arttırabilirsiniz. Bu alanda çok fazla mining havuzlar bulunmaktadır. Genel olarak bir bloktan elde edilen toplam gelir, havuza dahil olan kişiler arasında belirli oranlara göre dağıtılır. Yani diğer kullanıcılarla birlikte bilgisayarlarınızın gücünü birleştirerek birlikte kazanmış olursunuz. Bu işlemleri yaparak siz de BTC üretimine başlayabilirsiniz. Yeterli bilginiz ve donanımınız yoksa BTC üretmek yerine satın almanız yararınıza olacaktır.