1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Loading...

Bankaların Kredi Onay Süreci Ne Kadar Sürede Gerçekleşmektedir?

0

Banka mevduatı banka için kaynak niteliği taşımaktadır.  Bankalar ellerindeki mevduatları belirli bir faiz oranı ve geri ödeme vadesine bağlı olarak müşterilerine tahsis edebilmektedir. Kredi işlemi olarak bilenen bu yöntem için bireylerin bankalara kredi başvurusunda bulunması gerekmektedir. Nakit ihtiyacı bulunan kişiler bankalar aracılığıyla kredi çekerek bu ihtiyaçlarını önemli oranda ortadan kaldırmaktadır.  Çekilen kredi türüne bağlı olarak kredi geri ödeme şartları farklılık gösterebilmektedir.  Kredi başvurusu sadece banka üzerinden gerçekleştirilmemektedir. Banka şubelerinin yanı sıra cep telefonu, çağrı merkezi, internet veya mobil bankacılık yollarıyla da başvuru gerçekleştirilebilmektedir.  Başvurusu sürecinin ardından kredi onay süreci başlamaktadır.  Kredi türüne göre kredi başvurular farklılık gösterebilmektedir.  Kredi çekilirken belirli bir ödeme planı oluşturulmaktadır.

Kredi Onay Süreci Nasıl Gerçekleştirilir?

İhtiyaç, konut, ticari veya taşıt kredileri çok kullanılan kredi türleri arasındandır.  Kimi zaman bankalar tarafından müşterilerine özel olarak kampanyalar gerçekleştirilmektedir.  Kampanyalar dahilinde faiz oranları önemli ölçüde düşmekte vade uzayabilmekte veya masraflar alınmamaktadır.  Müşterilerin kredi çekme oranını arttırmak için ara ara bankalar tarafından özel kampanyalar hazırlanabilir.  Kredi çekebilmek için başvuru yapmak şarttır.  Bankalarda bulunan bilgi paylaşım platformu sayesinde her bireyin kredi sicil puanı vardır.  Kredi sicil puanlarına bakılarak borcunu ödeyebilecek ve sicil puanı kredi çekmek için müsait olan müşterilere kredi verilir.  Sicil puanı iyi olan müşterilere çok kısa bir süre içerisinde kredi çıkmaktadır.  Sicil puanı iyi olan ve bankanın özel müşterisi kategorisinde yer alan bireyler mobil veya internet bankacılığı üzerinden de kredi taleplerinden yanıt alma imkanına sahip olmaktadır.  Kredi sicil puanı yetersiz olan, kredi ödemeye elverişli olmayan veya başka bir kredisi bulunan kişilere kredi çıkma süreci çok daha uzun sürmektedir.

Taşıt ve Konut Kredisi Çekme işlemleri


Taşıt ve konut kredisi müşteriler tarafından en çok tercih edilen kredi türleri arasında yer almaktadır.  Kredi onay süreci ihtiyaç kredilerine göre konut ve taşıt kredilerinde çok daha farklıdır.  Müşterilerin yapmış olduğu taşıt ve konut kredisi başvurusundan sonra sonuç olumlu ise taşıt veya konut krediye teminat olarak gösterilmektedir. Bu sebeple süreç çok daha uzun sürmektedir.  Konut, kredi için ipotek olarak alınırken; taşıt üzerine rehin konularak kredi verilmektedir. Tüm bu süreçlerde herhangi bir sorun çıkmazsa kısa bir süre içerisinde kredi onaylanmaktadır.  Kredi çekme işlemleri pek çok bankada aynı gün içerisinde sonuçlanabilmektedir.  Ancak ödeme planlarının özel olması, onaylanan kredi miktarının üzerinde kredi talep edilmesi halinde kredi sonuçlanma süreci çok daha uzun sürebilir. Bankaların kredi onayları genel müdürlük aracılığıyla verilmektedir. Bankaların genel müdürlüğü tarafından yapılan araştırmalarda kişilerin sicil puanları ve ödeme durumları dikkate alınmakta ve kişiler uygun görülürse kredi verilmektedir.  Banka şubelerine giderek kredi sonuçlarını şubeler aracılığıyla da öğrenebilirsiniz.Share.

About Author

Ben Mehmet Doğan. Üniversite mezunu, web yazılımcı ve bilgi paylaşma konusuna aşık biriyim. Aradıklarımı net olarak bulamadığım için web sitesi açarak gerçek, doğru ve güncel bilgileri insanlarla paylaşmaya başladım. Şuan UygunKrediler.ORG aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hitap ediyorum. "Bütün ilerlemeler, insan fikrinin bir eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalı. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir." -Mustafa Kemal ATATÜRK-

123 kez okundu.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.yeni sunucu.