Günlük yaşantımızda acil nakit ihtiyacımız olduğunda, konut veya taşıt alacağımızda kredilere ihtiyaç duyarız. Bu kredilerin alınmasıyla beraber de geri ödenen miktar bir hayli yüksek oluyor. Fakat 2020 yılında bir ilke imza atılacak. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında bazı bankalar faizsiz olarak konut kredisi verecek.

Bu kredi imkanından faydalanabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Bu şartları yerine getiren kişiler başvuruda bulunup faizsiz olarak kolay bir şekilde kredi alabiliyor.


Faizsiz olarak kredi verebilen bankaların listesine bakıldığında birçok büyük bankanın bu işlem için kolları sıvadığını görüyoruz.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Ziraat Katılım Bankası: Ziraat Katılım’ın müşterilerine sunduğu bu avantaj sayesinde konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi seçeneklerinden kolayca faydalanılabiliyor.

Vakıf Katılım Bankası: Vakıf Katılım bankası, konut, işyeri, taşıt, arsa ve ihtiyaç gibi alanlarda kredi imkanı sağlamaktadır. Krediler haricinde birçok seçenekten de faydalanmak mümkündür.


Kuveyt Türk: Bu banka, müşterilerine destek olmak amacıyla birçok faizsiz kredi seçeneğini bünyesinde barındırıyor.

Türkiye Finans: Türkiye Finans, bireysel konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinde müşterilerine destek olacaktır.

Albaraka Türk: Faizsiz olarak verilecek olan kredi türleri arasında taşıt, konut ve ihtiyaç kredileri bulunuyor.

Faizsiz Kredi Nedir?

Faizsiz kredi, müşteriler tarafından oluşturulan ortak fonda paranın toplanmasıyla kredi verilmesi şeklidir. Bu şekilde banka zarara girmeyeceği için faizsiz olarak kredi seçeneğini ve birçok farklı seçeneği de müşterilerine sunmaktadır.

Bu tarz kredi veren bankalar İslami kurallar doğrultusunda kararlar almaktadır. Katılım bankalarına bir İslami karar ekibi bulunur. Banka için yapılacak projeler öncelikle bu ekibin onayından geçer. Tamamen İslami kurallara uygun doğrultularda kararlar verilir.

İlginizi Çekebilir:  Sıfır Faiz ile Kredi Veren Bankalar

İslami yönden değil de, ekonomik yönden de bu bankalardan kredi çekmek istenebilir. Çünkü faiz ödememek hem müşteriyi rahatlatacak, hem de kolaylıklar sağlayacaktır.

Faizsiz Kredi Başvurusu

Bu krediye başvurmak için öncelikle detaylı bir araştırma yapmalısınız. Çünkü kredi ne kadar faizsiz olsa da dosya masrafları vb. nedenlerden dolayı ödeyeceğiniz miktar biraz yükselecektir. Bu miktarın analizini iyi yapmanız ve bankalar arasında araştırma yapmanız sizler için daha iyi olacaktır.

Bu araştırmaları ve karşılaştırmaları yaparken internetten faydalanabilirsiniz. İnternet üzerinde bulunan karşılaştırma siteleri aracılığıyla en uygun faizsiz kredi seçeneğini keşfedebilirsiniz.

Başvuru yapmak için internet bankacılığından faydalanabilirsiniz. Birçok banka internet üzerinden tek tık ile kredi verebilmektedir. Ayrıca mesajla veya arayarak da krediyi alabilmeniz mümkün. Kredi almak istediğiniz bankanın müşteri hizmetleri numarasından daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Banka şubesine giderek sizinle ilgilenen temsilci ile daha doğru seçimler de yapabilirsiniz.

Kredi Verilen Kişiler

Bu bankalar her isteyene maalesef kredi vermemektedir. Örneğin geliri olmayan bir kişi kredi almak isterse bu mümkün olmayacaktır. Fakat gelirlere göre farklı kredi seçeneklerinden faydalanılabilir. Kişi, gelirinin müsaade ettiği kadar kredi çekebilmektedir. Ödeyemeyeceği miktarda kredi, hiçbir müşteriye verilmemektedir. Çekebileceğiniz maksimum kredi miktarını da temsilcinize gelirinizi kanıtlayan bir belge ile başvurarak öğrenebilirsiniz.

Ayrıca bankalar kredi verirken, müşterinin kredi notunu da göz önünde bulundurmaktadır. Bu nedenle kredi notunuzun düşük olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

Kişinin, daha önce bankalar ile yaşadığı bir sorun bulunuyorsa da kredi reddedilebilir. Örneğin kişi, daha önce bir bankadan kredi çekmiş ve ödemede sıkıntı yaşamışsa bu bankalar arasında kötü bir profil oluşumuna sebep olacaktır. Bu durumda ise birçok banka kredi vermeyecektir.

İstenen evrakların tamamlanmasıyla kredi başvurusu yapılabilir. Banka başvurunuzu ve evraklarınızı inceledikten sonra sizi araştırmaya tabi tutacaktır. Bu araştırma sonucu ise uygun görülürseniz krediniz onaylanacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Asgari Ücret İle Kredi Oranları