Mevduat bankalarının en önemli gelirlerinin başında kredi ve mevduat işlemleri yer almaktadır. Bu nedenle faiz oranı bankalar için çok önemli bir yere sahiptir. Bankalar herkesin mutlaka yolunun düştüğü kurumlardır.  Kimi ticari faaliyetleri nedeniyle kimi ise bireysel işlemleri nedeniyle bankalarla çalışmaktadır. Bankalar ticari faaliyetlerini yerine getirirken fon fazlası olan kişiler ile fon açığı olan kişileri bir araya getirmeyi amaçlamaktadır.  Mevduat sahiplerine örneğin %10 faiz vererek kendine kaynak yaratan bankalar kar edebilmek için mutlaka %10 faiz oranının üzerinde bir oranda kredi vermesi gerekir. Ancak bu şekilde banka gelir elde etme imkanına sahip olacaktır.

Bankalar Faiz Oranlarından Nasıl Etkilenmektedir?


Bankalar bir nevi komisyoncu görevini üstlenmektedir.  İhtiyacından fazla mevduatı olan bireylerden mevduat alan bankalar faiz oranlarını değiştirebilir. Piyasalara bakarak faiz oranları düşebilir veya artabilir.  Mevduatlarını faizle bankaya yatıran yatırımcılar faiz azalışı veya artışlarına bağlı olarak zaman içerisinde daha düşük veya daha yüksek faiz alma imkanına sahip olmaktadır.  Tıpkı mevduat sahiplerine verilen faiz oranı gibi kredi faiz oranları da değişkenlik göstermemektedir. Çekilen kredi esnasında belirlenen faiz oranı sabittir. Daha sonra faiz oranlarında düşme veya yükselme olması var olan kredi faiz oranlarını değiştirmemektedir. Böylece kredi çeken bireyler bankaların faiz değişkenliğine karşı kendisini güvence altına almaktadır.

Bankalar ile Faiz Oranlarının İlişkisi

Kredilere göre mevduatların süresi çok daha azdır.  Faiz oranlarının düşmesiyle birlikte bankaların elinde olan mevduat maliyeti de düşüş göstermektedir.  Kredilerin vadesi uzundur. Bu nedenle faizlerde meydana gelen düşüş veya yükselişe göre herhangi bir değişiklik meydana gelmesi söz konusu değildir.  Bu sebeplerden dolayı bankalar genel olarak faiz oranlarının düşük kalmasını arzu etmektedir.  Bankaların karlılık oranının artması için kredi ile mevduat arasında meydana gelen kazancın artış göstermesi gerekmektedir.  Faizlerin düşmesiyle birlikte maliyetlerini azaltan bankalar kar oranını da arttırma imkanına sahip olmaktadır. Faiz oranlarının yükselmesi mevduat maliyetlerinde önemli bir artışın meydana gelmesine sebep olacağından bankalar genel olarak düşük faizlerin ortaya çıkmasını tercih etmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Evlenenlere Faizsiz Kredi Başvurusu ve Şartları