Bankadan Nasıl Kredi Çekebilirim?

Ekonomik olarak sıkıntı çektiğimiz zaman yardımımıza koşan bankalar kredi vererek bizi sıkıntımızdan kurtarıyorlar. Bankalar, müşterileri için kredi kartı nakit avansı, ihtiyaç kredisi gibi farklı hizmetler vererek nakit ihtiyacınız olduğunda size yardımcı oluyorlar.

Kredi; belirli vadelere ve ihtiyaç duyulan miktara göre farklı faiz oranları ile geri ödemesi olan bir sistemdir. Bu nedenle ihtiyaç duyduğunuz miktara ve geri ödeme süresine göre faiz oranı belirlenmektedir. Bireysel olarak taşıt kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi, eğitim kredisi, acil kredi gibi kredi türlerinden ihtiyacınız olanı kullanabilmek için yerine getirmeniz bazı şartlar var. Nakit ihtiyacınız olduğunda bankadan nasıl kredi çekebilirim diye düşünüyorsanız başvuru yapabileceğiniz farklı yöntemler vardır. İşlem süresine göre de farklılık gösteren kredi kullanma yöntemlerini inceleyelim.


1) Banka şubesine giderek kredi kullanma; Nakit ihtiyacınız olduğunda kredi çekebilmek için izleyeceğiniz yöntemlerden biri banka şubesine gitmektir. Banka şubesinde kredi bölümüne giderek kredi kullanmak istediğinizi belirtmelisiniz. Kredi kullanmak istediğinizi belirttikten sonra ilgili kişi sizin finansal bilgilerinizi isteyecektir. Öncelikle finansal kurumlarla olan ilişkilerinizi inceleyecek ve kredi puanınıza göre kredi kullanıp kullanamayacağınızı size söyleyecektir. Kredi kullanabileceğinizi belirten sorumlu kişi size kredi şartlarını söyleyecek ve sonrasında onayınızı alarak kredi girişinizi yapacaktır. Kredi girişinden sonra kredi limitine göre banka müdürü onayı veya genel müdürlük onayı alacak ve krediniz onaylandıktan sonra size kredi sözleşmesini imzalatarak kredinizi hesabınıza geçirecektir.

2) İnternet şubesi aracılığı ile kredi kullanma; Kredi kullanabilmeniz için izleyebileceğiniz bir diğer yöntem de internet şubesini kullanmaktır. Günümüzde tüm bankaların internet bankacılığı sistemi vardır. Kredi kullanmak istediğiniz bankanın internet sitesine girerek kredi sayfasını açarak kredi türlerinden ihtiyacınıza yönelik olanı seçmelisiniz. Seçtiğiniz kredi türünde sizden istenilen kişisel ve finansal bilgileri girdikten sonra size sunulan kredi sözleşmesini onaylamalı, onayladığınız kredi için başvuru yapmalısınız. Bu yöntemle yapacağınız başvuru onaylanırsa izleyebileceğiniz iki yöntem var. Islak imzalı belgeler için banka şubesine giderek belgelerinizi imzalayabilir veya e – imzanız varsa internet üzerinden e – imza ile belgeleri dijital olarak imzalayabilir ve kredinizi kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Ön Onaylı Kredi Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

3) Kredi kullanmanın alternatif yollarından biri de cep bankacılığını kullanmaktır. Cep bankacılığı hayatımızı kolaylaştıran bir yöntemdir. Bankaların müşterilerin işlemlerini daha kolay gerçekleştirebilmesi için hayata geçirdiği mobil bankacılık uygulamalarını cep telefonunuza indirmeniz yeterli olacaktır. Mobil uygulamasına girerek kredi bölümünden kredi türünü seçtikten sonra gerekli bilgilerinizi girebilirsiniz. Kredi için gerekli bilgilerden sonra cep bankacılık sistemi size kredi sözleşmesini onaylatacaktır. Kredi sözleşmesini onayladıktan sonra kredinizin onaylanmasına müteakip kredi miktarı hesabınıza yansıyacaktır.

4) Nasıl kredi çekebilirim diye düşünüyorsanız izleyebileceğiniz bir diğer yöntem cep telefonunuzu kullanarak bankaların kredi için hazırladıkları mesaj servislerine kısa mesaj (SMS) atmaktır. Banka kredi servisleri müşterilerine daha hızlı hizmet verebilmek adına kredi başvurularını cepten kısa mesajla da alıyorlar. Kimlik numaranızı mesaj gönderdiğinizde size hangi faiz oranlarında kredi kullanabileceğiniz bilgisi yine mesajla iletiliyor. İstediğiniz şartlarda kredi kullanabileceğiniz mesajını aldığınızda yapmanız gereken banka şubesine giderek mesaj kodunu göstermek ve kredi işlemlerinizi yapmaktır.


5) Kredi çekmenin yöntemlerinden biri de bankaların dönem dönem kredi kullandırmak için hazırladıkları kampanyaları takip etmektir. Bankalar tarafından hazırlanan kredi paketleri içinden ihtiyacınıza cevap verecek kredi türüne banka temsilcilerine telefonla ulaşarak başvuru yapabilir, banka şubelerine giderek başvuru yapabilir, internet sitelerinden başvuru yapabilir veya cep bank yöntemi ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Çekmek İçin Şartlar Nelerdir?

Kredi kullanmak istiyorsanız bankalar tarafından hazırlanmış olan kredi şartlarını yerine getirmiş olmanız gerekiyor. Bankaların kredi kullanmak isteyenlerden karşılamasını beklediği şartlar şunlardır.

1) Öncelikle kredi kullanacak kişinin kredi notu 1200 ile 1600 arasında olmalıdır. Kredi notu taban puanı 1100, tavan puanı ise 1850’dir. Kredi kullanırken bankalar bu puanlara sahip olmanızı ister.

2) Son üç aya ait SGK hizmet döküm belgesine sahip olmanız gereklidir.

İlginizi Çekebilir:  En Uygun İhtiyaç Kredisi Banka Faizleri (10 Bin TL 36 ay vade)

3) Maaşınızı veya gelirinizi belgeleyen resmi bir evraka sahip olmanız gereklidir. Gelirinizi resmi olarak bankaya sunmalı, kredi miktarını ödeyecek bir gelire sahip olmalısınız.

4) Kredi kullanabilmek için kişisel bilgilerinizi gösteren bir kimliğe sahip olmanız gereklidir.

Bu şartları yerine getiriyorsanız bir bankaya giderek veya interneti kullanarak hemen kredi başvurusu yapabilir ve kredinizi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Peki;

  • Öğrenciyim nasıl kredi çekebilirim?,
  • Çalışmıyorum nasıl kredi çekebilirim?,
  • Sigortasız nasıl kredi çekebilirim?,
  • Ev hanımıyım nasıl kredi çekebilirim?,

diyorsanız size tavsiyemiz; yüksek faizli ama kolay kredi veren bankalara başvuru yapmanızdır. Kolay kredi veren bankalar olarak; Postaneden Aktif Bank (N Kolay Kredi), ICBC Bank, QNB Finansbank (Enpara), Denizbank, TEB (CEPTETEB) isimlerini sayabiliriz. Bu bankalar kredi verme konusunda diğerlerine nazaran çok daha esnek davranmakta, ama dediğimiz gibi faiz oranlarını yüksek tutmaktadırlar.

Başka sorularınız veya yorumunuz varsa aşağıya yazabilirsiniz.