1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 puan, ortalama: 5,00 uzerinden 5)
Loading...

Banka Konut Kredilerinde Çıkan Sıkıntılar ve Çözüm Yolları

0

Banka Konut Kredilerinde Çıkan Sıkıntılar

Bankalardan konut kredisi çekmek isteyen tüketiciler bazı sıkıntılarla karşılaşabiliyorlar. İşte karşılaşabileceğiniz bazı sorunlar ve çözüm yolları:

Kredi Notunun Düşük Olması

Bazı tüketiciler geçmiş dönemlerde kredi ödemelerini düzensiz yaptıkları için bankaların kredi vermekte çekingen davranmalarına ve kredi notlarının düşmesine sebep olabiliyor. Tabii ki bu durum kredi almayı zorlaştırıyor. Elbette bazen ödemelerin sıkışması normaldir. Ancak 2 ödemenin peş peşe yapılmaması banka için bir uyarı durumu ortaya çıkarır ve peş peşe 3 ödeme yapılmaması durumunda banka tüm krediyi geri isteme veya konutunuza el koyma seçeneklerine başvurabilir. Elbette bu süreçler kredi notunuza olumsuz olarak yansır. Bu sorunlarla karşılaşmamak için ödemelerinizi düzenli yapmanızı öneriyoruz. Eğer kredi notunuz düşükse yükseltmek için birkaç sene aksatma olmadan kredilerinizi ödeyerek notunuzu yeniden yükseltebilirsiniz.

Gelirinizin Düşük Gözükmesi


Gelirlerinizi belgelerken işvereninizin bordronuzu düşük göstermesi sebebiyle banka size düşük kredi çıkartabilir. Bu durumda işvereninizden durumunuzu anlatan bir yazıyı bankaya göndermesini rica edebilirsiniz. Banka için olumlu referans olacaktır. Kendi gelirinizin kredi almaya yetmediği durumla da karşılaşabilirsiniz. Bu durumda aynı evde yaşadığınız eşiniz, çocuklarınız veya anne babanızın gelirlerini de gösterme şansınız var. Bankanız eve giren toplam gelir hesaplayarak kredi verebilir. Elbette bankanız aile bireylerinizin de krediye ortak olmalarını isteme hakkı var.

Yurt yurtdışında çalışıyorsanız bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Yurtdışında çalıştığınızı ispatlamanız ve gelirinizle alakalı belge vermeniz gerekir. Ayrıca banka yurtiçinde adres ve kefil gösterme şartı getirilebilir. Ancak belirtmekte fayda var, bazı bankalar bazı ülkelerde çalışanlara kredi vermeyebiliyorlar. Bu konuda bankanızdan bilgi alabilirsiniz.

Yeteri Kadar Araştırma Yapmamak

Eğer yeteri kadar araştırma yapmadan kredi başvurusunda bulunursanız, hangi bankanın daha avantajlı olduğunu bilemezsiniz, doğal olarak daha fazla ödeme yapma zorunluluğu doğar. Bu durumdan kurtulmak için kredi başvurusu yapmadan önce detaylı araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Alacağınız emlak üzerinde ipotek olması durumunda da kredi alabilirsiniz. Ancak ticari ipotek olmamasına dikkat etmelisiniz. İpotek yapan banka ile irtibat halinde olmalısınız. 2011 yılında alınan kararla ev kredisi kullanmak isteyen tüketiciler alacakları evin kredisinin 4’te 3’ü kadar kredi alabiliyorlar. Bu durum peşinat biriktirememiş tüketiciler sıkıntı yaşayabiliyorlar. Yine bankanız ile görüşerek ilave kredi isteyebilirsiniz.


Share.

About Author

Ben Mehmet Doğan. Üniversite mezunu, web yazılımcı ve bilgi paylaşma konusuna aşık biriyim. Aradıklarımı net olarak bulamadığım için web sitesi açarak gerçek, doğru ve güncel bilgileri insanlarla paylaşmaya başladım. Şuan UygunKrediler.ORG aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hitap ediyorum. "Bütün ilerlemeler, insan fikrinin bir eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalı. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir." -Mustafa Kemal ATATÜRK-

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.