Bireysel Emeklilik Sistemi yani BES, emekli olacak olan kişilere birçok avantaj sağlıyor. Bu sistemin ortaya çıkmasıyla birlikte birçok kişi sisteme otomatik dahil olmuş ve kesintilerle karşılaşmaya başlamıştır. Emekli olduktan sonra rahat bir yaşantı sürülmesi ve devlet katkısından yararlanılabilmesi için ortaya sürülmüş bu projeden yine de ayrılmak isteyenler oluyor.

Avivasa BES İptali


Avivasa ile BES sistemi içerisinde yer alan müşterilerin cayma hakları bulunuyor. Kullanıcılar ilk 2 ay içerisinde cayma işlemini gerçekleştirirse, alınan ücretten hiçbir kesinti yapılmadan iade ediliyor. Fakat bu süre içerisinde cayma hakkından faydalanmayan kişiler ise bazı kesintilerle karşı karşıya kalıyor.

Avivasa aracılığıyla BES sistemine kayıt olmuşsanız cayma işleminizi birçok farklı yöntemle yapabilirsiniz.

Telefonla BES İptali

Avivasa vasıtasıyla sisteme kayıt olan kişiler, telefon numarasını arayarak kolay bir şekilde iptal yaptırabiliyor. 444 11 11 numaralı telefon üzerinde Avivasa’ya ulaşabilirsiniz. Sizi karşılayan müşteri temsilcinize durumu belirtmeniz halinde işleminiz başlatılacaktır. Size bazı evraklar gönderilecek ve evrakları doldurarak tekrar Avivasa’ya göndermeniz istenecektir. Evrakları eksiksiz şekilde doldurarak geri göndermeniz durumunda ise 10 iş günü içerisinde iptal işleminiz yapılacak ve ücret hesabınıza yatırılacaktır.

Faks Atarak Bes İptali

BES iptali için bir dilekçe bulunmaktadır. Bu dilekçeyi internet üzerinden bularak doldurup 0216 634 38 88 numarasına faks ile gönderebilirsiniz. Avivasa’nın eline belgenin ulaşmasıyla beraber size gerekli evraklar yollanacaktır. Evrakların tekrar teslim edilmesi durumunda ise 10 iş günü içerisinde işlem tamamlanacaktır.

İnternet Üzerinden BES İptal Başvurusu


Avivasa resmi web sitesi üzerinden de bu başvuruları almaktadır. İptal başvurusunda bulunmak için resmi web sitesini ziyaret etmeniz gerekir. Sitede bulunan iletişim kısmından talebinizi ve konuyu ayrıntılı olarak yazıp başvuru yapabilirsiniz. Kısa süre içerisinde başvurunuz gözden geçirilecek ve Avivasa tarafından aranacaksınız. Sizi arayan temsilci, neler yapmanız gerektiği hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecek ve hızlı şekilde iptal işlemini sağlamanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

İptal Durumunda Devlet Katkısı

BES ile devlet katkısı alınabildiğinden bahsetmiştik. Fakat bu katkıdan faydalanabilmek için bazı şartları sağlamak gerekiyor. Kısa süre BES’e kayıtlı kalıp sonrasında iptal işlemi yaptıran kişiler maalesef bu katkıdan yararlanamıyor. 3 ile 6 yıl arasında Kayılı kalanlar yüzde 15, 6 ile 10 yıl arasında kayıtlı kalanlar yüzde 35, 10 yıl üzerinde sisteme kayıtlı kalanlar ise yüzde 60 devlet katkısından faydalanabiliyor.

BES İptali Sonucunda Yapılan Kesintiler

İlk iki ay içerisinde iptal işlemi yaptıranlardan hiçbir şekilde kesinti yapılmadan ücret tam olarak hesaba yatırılmaktadır. Fakat bu süre dışında iptal yaptıranlara bazı kesintiler uygulanmaktadır Bu kesintiler kayıtlı kalınan süreye göre değişiklik gösterebiliyor. Sözleşmede yer alan bilgiler dahilinde ne kdarlık bir kesintiye maruz kalacağınızı hesaplayabilirsiniz. Ayrıca iptal işlemi için arama yaptığınızda sizi karşılayan müşteri temsilcisinden de bu bilgileri almanızın imkanı var. Müşteri temsilciniz size ne kadarlık bir kesinti yapılacağı hakkında en doğru bilgiyi verecektir. Bilgiyi aldıktan sonra da dilerseniz iptal yaptırabilir, dilerseniz de sistemde kayıtlı kalmaya devam edebilirsiniz.

BES İptali Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun bir süre sisteme kayıtlı kaldıktan sonra iptal işlemi yaptıracak olanların bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Kişi, 3 yıla yakın bir süre sisteme kayıtlı kaldıysa biraz daha bekleyip katkıdan faydalanabilir. Ayrıca BES’ten ayrılmak isteyenler için bu işlem ilk iki ay içinde yapılmıyorsa bazı kesintilerin uygulandığını biliyoruz. Bu kesintiler ise süre uzadıkça yükselmektedir. Bu nedenle çok fazla kesinti ile karşı karşıya kaldığınızda emin olmadan adım atmamanız sizin için daha yararlı olacaktır.