Piyasalarda farklı yatırım türleri vardır ve varant yatırımları da artı eksileriyle değerlendirilmesi gereken bir işlemi ifade eder.

Varant Yatırımı Nedir?


Varant, bir sermaye piyasası aracıdır. Menkul kıymet niteliği vardır, belli bir fiyattan belirlenen süre içerisinde alım satım hakkı sağlar. Fiyat önceden belirlenmiştir. Daha açık bir ifadeyle varant, hisse senedi vs. fiyatlarını önceden belli bir rakamla sınırlı sürede almak satmaktır. Yatırım yapılacak olan vade süresine dikkat edilmeli ve doğru adımlar atılmalıdır.

Varant Avantajları

Bahsedilmesi gereken önemli bir konu varantın avantajları ve olumsuz yanlarıdır. Avantajlarına bakılırsa:

  • Diğer yatırım araçlarına göre daha düşük bir bütçe ile benzer geliri elde etme fırsatı verir.
  • Piyasa düşmesine rağmen bir yandan kazanç sürer.
  • Varantların fiyatları vade sonu tarihi ile alakalıdır. Sona gelindikçe varant fiyatında yükseliş olacaktır.
  • Varantlar yüksek kazanç sağlayabilir. Fakat riskleri beraberinde getirecektir.
  • Alım ve satım varantlarını bilmek kazancı artıran özelliktedir. Bunda gün içi durumlar etkilidir. Hisse senedi kullanım fiyatını geçen alım varantı, fiyat artırır.
  • Varant yatırımlarında kaldıraç özelliği vardır ve bu avantaj sağlar. Az bir maliyetle yüksek oranda karın kapısı da açılmış olur.
  • Komisyon bedeli açısından varant yatırımları avantajlıdır. Bunun nedeni kaldıraçtır.
  • Teminat tamamlama zorunluluğu açısından varant yatırımları yine artı sağlar. Çünkü zarar eden bir pozisyonda böyle bir zorunluluk yoktur.

Riskler Açısından Varant Yatırımı

Forex’ te genel kaldıraç sisteminin mevcut riskleri varant riskleri açısından da aynıdır. Yani sınırlı sürede yapılan varant yatırımları düşük fiyattan satılma gibi risklere sahiptir. Bu durum beraberinde doğru şekilde yapılan analizi de getirir. İkinci olarak avantajlarının vade ile sınırlı olduğudur. Varant alımlarını devam ettirmek için, yeniden varant alımı yapmak gerekir.

İlginizi Çekebilir:  PTT Kapıda Ödeme Sistemi Hakkında Bilinmeyenler

 Varantlar Neden Kullanılır?

Kar elde etmek, yatırım, korunma gibi nedenlere bağlı olarak varant kullanımı gerçekleştirilmektedir. Yatırım amaçlı olarak alım ve satım işlemlerine yönelik kaldıraçlarla sonuç hedeflenir. Korunma amaçlı olarak varant kullanımı ise eskiden alınan bir pozisyonu korumak genelde yaygındır. Bazı hallerde de nakit oluşturmak için bu yönteme başvuru yapılır.