Ülkemizde çalışmakta olan birçok kişi, belirlenen asgari ücret üzerinden maaşını almaktadır. Asgari ücret günümüzde 2.020 TL olarak belirlenmiştir. Birçok resmi kurum ise bu miktarın altında maaş verememektedir.

Asgari ücretle çalışan kişilerin, bazı durumlarda nakit paraya ihtiyacı olabiliyor. Bu durum da kişileri kredi çekme yönüne doğru kaydırıyor. Asgari ücretle çalışan bir kişi de belli kurallar ve sınırlar çerçevesinde kredi çekebiliyor.


Sayfa İçerisindeki Konu Başlıkları

Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bankalar, kredi verecekleri zaman kredi çekmek isteyenin gelirine göre kredi verebilmektedir. Kişinin ödeyebileceği miktarın üstünde ise kredi verilmemektedir. Bu mantık için bir hesaplama yöntemi bulunur. Asgari ücretle çalışan bir kişi, aylık maaşının en fazla yarısı kadar ödeme yapabilir. Bu da demek oluyor ki kişi, vade miktarı kadar kredi çekebilir.

Asgari ücret üzerinden geliri olan bir kişi, 2.020/2=1.010 hesabı yapılırsa aylık maksimum 1.010 TL ödeme yapabilmektedir. Kişinin daha önce çektiği ve ödemeye devam ettiği bir kredi bulunuyorsa, ödeme yaptığı miktar da bu miktardan çıkarılmaktadır. Yani asgari ücretli bir kişinin 300 TL’lik bir kredi ödemesi olduğunu varsayarsak, 1.010-300=710 hesabı üzerinden kişi aylık maksimum 710 TL ödeyebilir.

Hesaplamanın bu şekilde olması nedeniyle de, kişilerin vade miktarına göre çekebileceği kredi miktarları da değişiklik göstermektedir.

Kredi Çekiminde Kredi Notunun Önemi


Bilindiği üzere, daha önce bankalar üzerinde yaptığınız ödemeler, kredi notu olarak müşterilere dönüş sağlıyor. Bu not, kredi çekmek isteyen kişiler için ise büyük önem taşıyor. Kredi notu, kademeli bir şekilde bulunuyor. Kişiler puanlarına göre riskli, çok düşük, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi sınıflarında değerlendirilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? (En Uygun Faiz Oranları)

Kredi notunun iyi seviyelere çıkması veya kötü seviyelere düşmesi tamamıyla kişiyle alakalıdır. Kişi, daha önce kredi çekimi yapmış ve düzenli ödeme yapmışsa kredi notu da orantılı olarak yükselecektir. Ayrıca kredi kartı gibi seçeneklerin düzenli olarak kullanılması ve ödenmesi de kredi notunun yükselmesinde etki edecektir. Aynı şekilde bu yapılan işlemlerin düzensiz olması da kredi notunun düşmesine neden olur.

Kredi kullanmak isteyen kişi, orta riskli veya daha aşağıda bir grupta yer alıyorsa kredi çekemeyebilir. Çoğu banka bu gruplarda yer alan kişilere kredi vermek istemeyecektir. Fakat bir kefil veya ipotek gösterildiği zaman kredi alma imkanı olabilir. Az riskli grupta bulunanlar ise gelirlerine göre kredi alabilmektedir. Yani bu kişilere kredi verip vermeyeceğine banka karar verir. Yine kefil veya ipotekle kredi alma imkanı yükselebilir. İyi ve çok iyi gruplarında yer alan kişiler ise kredi alırken zorlanmayacaktır. Bankalar kefil veya ipotek istemeden çok yüksek ihtimalle bu kişilere kredi verecektir.

Asgari Ücretle Konut Kredisi

Bilindiği üzere konut kredileri daha uzun vadelerde ödenmektedir. Bu nedenle konut kredisi çekmek isteyen kişiler, daha yüksek miktarlarda krediye başvuru yapabiliyor. Asgari ücretli bir kişinin konut kredisi almak istediğini varsayarsak vadeye göre çekilebilecek maksimum miktar aşağıdakiler gibidir. Hesaplamalar, ortalama uygulanan faiz üzerinden yapılmıştır. Bankaların uygulanan faiz miktarlarına göre çekilebilecek ve ödenecek miktar da değişiklik gösterebilir.

Asgari ücretli bir kişi 60 ay vade ile 37.000 TL konut kredisi çekebiliyor. Aylık yapılan 1.036 TL’lik ödeme ile geri ödenen miktar toplam 62.175 TL oluyor.

84 ay vade seçeneğinden faydalanmak isteyen kişi ise maksimum 43.000 TL kredi çekebilmektedir. Aylık 1.025 TL ödeme ile toplamda geriye 86.137 TL ödenir.

İlginizi Çekebilir:  En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

120 ay vade seçeneğinden faydalanmak isteyenler ise maksimum 49.000 TL kredi çekebiliyor. Aylık yapılan 1.036 TL’lik ödeme ile de toplamda geriye 124.272 TL ödenmiş oluyor.

Bazı bankalar 240 aya kadar vade seçeneklerini müşterilerine sunuyor. Durum böyle olunca da çekilebilecek kredi miktarı daha da yükselebilir. Faiz oranları sürekli olarak değişiklik gösterdiği için, daha düşük faizlerle daha yüksek miktarlarda da kredi çekilebilir.

İhtiyaç Kredisi

Konut kredisinin vade seçeneklerinin daha fazla olması nedeniyle daha yüksek miktarlarda kredi çekilebiliyor. Fakat ihtiyaç kredisi çekilirken vadeler de kısıtlanıyor. Bu nedenle çekilebilecek maksimum kredi miktarı da düşüş gösteriyor.

12 ay vade seçeneğiyle 10.300 TL kredi çekilebilmektedir. 1.014 TL aylık ödemeyle de toplamda 12.169 TL geri ödenmektedir.

36 ay vade seçeneğiyle 23.500 TL kredi çekilebilir. Ayda 1.023 TL ödeme yapılarak toplamda 36.382 TL ödenir.

Vade seçenekleri çoğaldıkça çekilebilen miktarların da yükseldiğini göreceksiniz. En iyi bilgiyi sizlere müşteri temsilciniz verecektir. Kredi çekmek istediğiniz bankayı arayarak veya ziyaret ederek daha detaylı analiz yapabilir ve daha çok fırsattan yararlanma şansını yakalayabilirsiniz. Sizin için en iyi çizelgeyi temsilciniz oluşturacaktır.