Arıcılık Kredisi Veren Bankalar, Şartları ve Faiz Oranları

Arıcılık işi yapmak isteyen ya da bu iş için hibeye ihtiyaç duyan kişilere devlet bankaları ve kurumları arıcılık kredileri veriyor. Krediyi alabilmek arıcılık sektöründe ki geçmişiniz ve KKB puanınız ele alınıyor. Bal, polen, propolis, arı sütü ya da polinasyon üretim ve ihtiyaçlarınız için yapacağınız kredi başvurusu, gerekli şartları taşıdığınız zaman bankalar tarafından kabul edilir. Özel bankalar ise sadece kredi notu puanınıza bakarak krediyi kolayca verebiliyor. Bu yazımızda arı yetiştiriciliği için kredi veren bankaları inceleyeceğiz.

Tarım Kredi Kooperatifi Arıcılık Kredisi Faiz Oranı Ne Kadar? Şartları Nelerdir?


Tarım kredi kooperatifleri hayvancılık ve tarım sektöründe arı yetiştiricilerinin en büyük yardımcısıdır. Bu kurum arı yetiştiricilerine;

  • Arıcılık malzemelerinin alımı için 12 aya kadar destek,
  • Kovan alma kredisi,
  • Tarım araçları için arıcılık malzemeleri kredisi veriyor.

Bu üç kredi türüyle arıcılık yapmak isteyenler ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Kredinin en üst limiti 50 bin TL olarak belirlenmiştir. Krediyi vermek için en az iki kooperatif üyesinin kefil olması istenir.

Tarım Kredi ‘nin arıcılık kredilerinde faiz oranları;

1 yıl vadeli verilen kredilerde faiz oranı aylık %0,66,


4 sene vadeli verilen kredilerde faiz oranı aylık faiz %0,83,

4 yıldan fazla vade verilen kredilerde faiz oranı aylık faiz %0,93 olarak açıklanmıştır.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Başvurusu

Arı yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilerin herhangi bir gelir belgesi bulunmuyorsa banka teminat talep eder. Teminat olarak arsa, arazi ya da taşınmazlar banka tarafından kabul edilir. Finansman desteği tarımsal faaliyet için alınacaksa 50 adet arılı kovan şartı aranır. Kredinin yıllık faiz oranı %5 olarak yer alıp aylık faizi ise 0,41’e denk gelir.

İlginizi Çekebilir:  Devlet Destekli Tarım Sigortaları: Ziraat Bankası

Vakıfbank Arıcılık Kredisi Başvurusu

Vakıfbank İşletme Ürünü Kredisi başlığında bu hizmeti vermektedir. Arıcılık ile beraber bitkisel üretim, küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği konusunda da kredi desteğini sunuyor. Eğer eğer bu işe yeni başladıysanız ve üyeliğiniz bulunmuyorsa Vakıftan bireysel ihtiyaç kredisinden de yararlanabilirsiniz.

Halk Bankası Arıcılık Kredisi Başvurusu

Esnaflara yönelik faizsiz kredi desteği veren Halkbank, tarımsal ihtiyaç paketi ile finansman desteği veriyor. Halkbank müşterisi olun ya da olmayın istenen belgelerle başvuru yaptığınız takdirde 50 kovana kadar 4 yıl vadeli kredi alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için bankanın sitesine giriş yapabilirsiniz.

Şekerbank Arıcılık Kredisi Başvurusu

Bankanın ilk şartı TAB üyesi olmanızdır. Senedi bir kere geri ödemeli 3 yıl vadeli kredi alabilirsiniz.