Otomobil sigortalarından biri, araç kaskosudur. Kasko, aracın maddi değeri üzerinden tam ya da özel olarak sigortalanması anlamına gelir. Örneğin: meydana gelen bir kazada karşı tarafın değil, kasko yaptırılan aracın masraflarını karşılar.

Yeni bir otomobil aldınız ve değeri 150.000 TL. Aracınızı hasar, yanma, çalınma gibi olaylara karşı önlem almak amacıyla, tam ve özel koşullardan faydalanarak kasko yaptırabilirsiniz. Kasko yapan firmalar aracın marka, yaş, model gibi kriterleri değerlendirerek size en uygun kasko ücretini belirler.


Araç sahibinin kontrolü dışında meydana gelebilecek hasar, yanma, çalınma, kaza gibi olaylarda kasko firması tamir, bakım, onarım ve değiştirme bedellerini öder. Burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Kasko firması bakım, onarım ve değiştirme bedellerine ait fiyatları kasko yaptırılmadan önce yapılan anlaşma fiyatları üzerinden limiti aşmadan ödeme yapar.

Araç Kaskosu Her Şeyi Kapsar Mı?

Araç kaskosu; kaza, camın kırılması, lastiğin patlatılması vb. gibi durumlar nedeniyle kasko firması tarafından masrafların ödenmesi olarak bilinir. Firmaların belirlediği standart teminatlar dışında, ek ücret ödeyerek istediğiniz teminatı ekletebilirsiniz.

Uyarı: Aşağıdaki tabloda standart ve ek teminatlar hakkında bilgi verilmiştir. Bu özellikler kasko firmalarına göre değişiklik gösterebilir.

Standart Teminatlar Ek Teminatlar
Çarpma, çarpışma, yanma Deprem
Hırsızlık ve hırsızlık girişimi Manevi tazminat
Kötü niyetli insanların girişimleri Yurtdışı teminatı
Sel, su baskını Tedavi masrafları
Toprak kayması, fırtına, dolu yağış, yıldırım Hasarsızlık koruma
Ferdi kaza Kişisel eşya koruma
Hukuksal koruma Yedek araç hizmeti
Yetkisiz kişiler tarafından aracın çekilmesi Araç donanımlarını koruma
Üçüncü şahıslara karşı mali sorumluluk Yeni değer klozu
Arabanın anahtarını kaybetmek Kullanıcının ekleyeceği ek teminatlar
Kemirgen, vahşi ve yaban hayvanlarının vereceği zararlar

Kimler Neden Araç Kaskosu Yaptırmalı?


Gerçek ve tüzel kişiler araç kaskosu yaptırabilir. Tüzel kişiler birden fazla araç kaskosu yaptıracağı için vergi, sigorta ve kasko indirimlerinden faydalanır. Gerçek kişiler de mesleki, sürücü, peşin ödeme, hasarsızlık ve özel indirimlerden faydalanabilir.

Bir araca yaptırılacak kasko hem aracınızı hem de sizi kaza, deprem, hırsızlık vb. birçok olaya karşı koruma sağlayarak maddi fayda sağlar. Trafik kazası sonucu ölüm yaşanırsa, aileye tazminat öder.

Araç Kaskosu Yapılırken Hangi Hususlara Dikkat Edilir?

  • Aracın; modeli, yaşı ve motor hacmi
  • Aracın tipi; kamyon, kamyonet, ticari, binek, jeep vb.
  • Aracın yurtiçindeki değeri
  • Yedek parça üretimi, bulunabilirliği ve fiyatları
  • Araç sürücüsünün yaşı ve trafik geçmişi

Örnek Araç Kasko Bedeli Hesaplama

Model yılı 2019, Fiat Panda Cross 1.2 69 binek bir aracın kasko değeri 105.900 TL’dir. Kasko ücreti ortalama 1.982 TL ile 2.359 TL arasında olacaktır. Belirlenecek kasko ücretleri model, marka, il, ilçe ve sürücünün yaşına göre değişiklik gösterir.

Araç Kasko Ücretini Etkileyen Hususlar Nelerdir?

Aracın marka, model, sürücünün yaşı, sürücünün trafik geçmişi, il, ilçe ve ek teminatlar kasko ücretini yükseltebilir ya da düşürebilir.