Araba İpotekli Kredi Nasıl Kullanılır?

Gereksinimlerimizi karşılamak için kullandığımız kredilerin çeşitleri ve koşulları, kredi veren bankaya göre değişmektedir. İpotekli araç kredisi yoğun talep gören bir kredi türüdür. Neredeyse tüm bankalar ipotekli kredi hizmetini verseler de teminat olarak gayrimenkul kabul etmektedir. Aracın teminat olarak alınması ise oldukça az sunulan bir banka hizmet olmasına rağmen önemli bir kredi olanağıdır.

Araç İpotekli Kredi Özellikleri Nelerdir?


Araç ipotekli kredinin diğer ipotekli ihtiyaç kredilerine benzeyen ve onlardan farklı olan özellikleri vardır:

 • Kredi geçmişinizin önemi yoktur. Bankaların kara listesinde olsanız dahi teminat göstermeniz sayesinde kredi kullanabilirsiniz. Bu yönden gayrimenkul ipotekli krediye benzer.
 • Gayrimenkul ipotekli kredilerden farklı olarak, teminat olarak gösterilecek olan aracın krediyi kullanacak kişiye ait olma zorunluluğu vardır. İlkinde ise sahip olduğunuz ya da bir yakınınızın sahip olduğu gayrimenkulü teminat olarak gösterebilirsiniz.
 • Aracın sıfır ya da ikinci el olması önemli değildir. Araç ipotekli kredi miktarı aracınızın ekspertiz değerine bağlıdır.

Araba İpotekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle, araba ipotekli kredi başvurusu için ilgili banka tarafından belirlenen belgeler temin edilir. Bu belgeler ile birlikte bankaya başvuru yapılır.

İlginizi Çekebilir:  Vakıfbank Taşıt Kredisi Kampanyaları, Faiz Oranları ve Başvuru

Banka aracın değerinin tespiti için bağımsız bir ekspertiz firmasını görevlendirir. Müşteri belirlenen değerin ancak belli bir kısmını kredi olarak kullanabilir. Ekspertiz ücreti müşterinin onaylanmış kredi miktarından düşülür.

Banka kredi başvurusunu onaylar ise ödeme planı yapılır. Ayrıca noter yolu ile ipotek, araç ruhsatına işlenir. Noter masrafları da müşteri tarafından ödenir. Ek olarak gerekli görülen tüm sigortaların masrafları da müşterinin sorumluluğundadır.

Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?


Acil ihtiyaçlarınızı karşılamak için araç ipotekli kredi veren bankalar çok sayıda değildir. Bankaların birçoğu taşınmaz teminatını kredi için anlamlı ve efektif bulsa da taşınır eşyaları teminat olarak kabul etmemektedir.

Bankalar zaman zaman araç ipotekli kredi kampanyaları yapsalar da şu an için bu türün tek örneğinin VakıfBank’ın verdiği otomobil ipotekli kredi olduğunu söyleyebiliriz. Otomobil sahibi iseniz, gereksinimlerinizi karşılamak için VakıfBank’ın otomobil rehini karşılığı taksitli ihtiyaç kredisine başvuru yapabilirsiniz.

VakıfBank Araba İpotekli Kredi

VakıfBank’ın ihtiyaç kredisi kapsamında sunduğu otomobil rehni karşılığı taksitli ihtiyaç kredisi araba teminatı ile verilmektedir. Normal şartlarda sunulan ihtiyaç kredisinden daha yüksek miktarlara gereksinim duyduğunuzda, aracınızı teminat olarak göstererek kredi çekebilirsiniz. Kredi geçmişinizin olumsuz olması VakıfBank’ın bu hizmetinden faydalanmanıza engel değildir.

VakıfBank araç ipotekli kredi şartları ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorunların cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

1. Araç İpotekli Kredi’den Kimler Faydalanabilir?

 • Krediden yararlanabilmek için düzenli ve belirli bir geliriniz ve bu geliri kanıtlayan belgeleriniz olmalı. Ticari nitelikli kişiler bu şarttan muaf tutulabilir.
 • Ayrıca kredi kullanacak kişinin adli sicilinin de temiz olması istenir.
 • Teminat verilen aracın ruhsatı kredi kullanacak kişinin adına kayıtlı olmalı.

2. Araba İpotekli Kredi’de Vade Sayısı Kaçtır?

48 aya varan yüksek vade seçenekleri ile ödeme kolaylığı sağlar.

İlginizi Çekebilir:  Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

3. Otomobil İpotekli Kredi’nin Ödeme Planı Nasıldır?

Esnek ödeme planı sunulmuştur. Her ay eşit taksitlerle ödeme yapabileceğiniz gibi 3 ayda bir ödeme yapabilir ya da taksit miktarlarını kendiniz belirleyebilirsiniz.

4. Araba İpotekli Kredi’de Toplam Limit Nasıl Belirlenir?

Kredi başvurunuz onaylandığında bağımsız eksperler gerekli incelemeleri yaparak aracınıza bir değer biçer. Bu değer arabanızın markasına, modeline ve durumuna göre belirlenmektedir. Arabanıza biçilen değerin yüzde 50’si kadar kredi kullanabilirsiniz. Araba ipotekli kredi kapsamında kullanılabilecek maksimum kredi tutarı 50 bin TL’dir.

5. Araç İpotekli Kredi’nin Diğer Şartları Nelerdir?

Teminat olarak gösterilen aracın Kasko sigortası VakıfBank tarafından yapılır. Ayrıca, kredi başvurusu onaylanan kişiye de Hayat Sigortası yapılması şart koşulmaktadır.

6. Araba İpotekli Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvuru için kredi kullanacak kişi aşağıdaki evrakları VakıfBank şubesine sunmalıdır:

 • T.C. kimliği ya da ehliyetinizin aslı ve fotokopisi,
 • İkametgah belgesi (ikametgah yerine kredi kullanacak kişinin en son tarihli herhangi bir faturasının fotokopisi de sunulabilir.)
 • Arabanın ruhsat fotokopisi
 • Gelir belgesi

7. Araba İpotekli Kredi Faiz Oranları Ne Kadar?

Haziran 2019 tarihi itibari ile araç ipotekli kredi faiz oranı yüzde 2,09 olarak belirlenmiştir.

8. Araç İpotekli Kredi İçin Ödenmesi Gereken Diğer Masraflar Nelerdir?

 • Kredi Tahsis Ücreti: onaylanan kredi miktarının yüzde 0,5’i.
 • Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV): Kredi tahsis ücreti üzerinden yüzde 5.
 • Ekspertiz Ücreti: Arabanın değerinin belirlenmesi için yapılan ekspertiz ücreti.