Altın Dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen, en çok kazandıran yatırım araçlarından birisidir. Yıllardan beri altın yatırımı güvenli liman olarak bilinmektedir. Küresel piyasalarda yaşanan riskler, faiz artırımları veya indirimleri altın fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Peki milyonlarca kişinin yatırım aracı olarak kullandığı altını ne kadar tanıyoruz ? Altın yatırımını sadece kuyumcularda mı yapıyoruz ? Bu yazıda altına yatırım yapabileceğiniz alternatif yollardan bahsedeceğiz.

Kuyumcudan Altın Alarak Yatırım Yapmak


En bilinen en klişeleşmiş altın yatırım türüdür. Kuyumcudan altın alarak yatırım yapmak için de ayrı alternatifler bulunuyor, bunlar arasında ilki gram altın alarak yatırım yapmak, Yatırımcılar kuyumcuya gitmeden önce kaç gram altın alabileceklerini hesap ettikten sonra kuyumcudan gram değerince altın talep edilir. Bu şekilde altına fiziki olarak yatırım yapılır. Tasvip etmediğimiz bir yatırım türüdür. Kuyumculardan alacağınız fiziki altınlar çalınma ve kaybolma tehlikesi barındırır. Ayrıca kuyumcularda altın alış satış fiyat farkı çok  fazladır. Bu nedenle fiziki altın alarak yatırım yapmak çok mantıklı bir hareket değildir.

Bankalarda Altın Hesabı Açtırmak

Altına yatırım yapabileceğiniz bir diğer yol ise, bankalarda altın hesabı açtırmaktır. Bankada açacağınız altın hesabınıza TL olarak bakiye yükleyebilir ve yine TL olarak nakit çekebilirsiniz. Bu açıdan en kazançlı yatırım şeklidir. Ayrıca bankalarda altın alım satım fiyat farkı çok azdır. Mesai saatlerinde bu farkın %1’in altına düştüğü çok sık görülmektedir. Altın hesabınızdan dilediğiniz zaman para çekebilir ve para yatırabilirsiniz. Mevduat büyüklüğünüz çok fazla ise mutlaka bankada altın biriktirin. Elinizde 1 milyon liralık altın varsa bunu kuyumcularda bozdurmak çok kolay olmayacaktır.

Altın Tahvili

Altına yatırım yapacabileceğiniz alternatif bir diğer yol ise, altın tahvili satın almaktır. Altın tahvilleri, faizli enstrümanlardır ve yıllık kupon ödemelidir. Altın tahvili alarak yıllık %2,4’e kadar faiz geliri elde etmeniz mümkündür. Faiz ödemeleri TL olarak değil altın olarak yapılır. Örneğin, 100 gram altınınıza %2 faiz uygulanıyorsa yıl sonu 2 gram altın faiz alırsınız. Altın tahvilleri yatırımcılarına yıllık kupon ödemesi yaparak nakit akışı sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Ziraat Bankası Gram Altın Fiyatları

Altın Mevduatı

Bankalar  vadeli altın hesaplarına 3,6,9,12 aylık dönemlerde faiz ödeyebilmektedir. Altın  vadeli mevduat hesabı ile  da altın değer artışı getirisini, faiz ile taçlandırırsınız.  Altın mevduatlarına ödenen yıllık faizler %2’ye kadar çıkabilmektedir.  En düşük vade 3 aydır. Alltın mevduatlarına uygulanan stopaj oranı %15’tir. 1,000 gr’lık bir vadeli  altın yatırımı, 3 aylık vadede 5 gr kadar faiz ödeyebilmektedir.