Akbank, ülkemizdeki bankacılık sektörünün gelişmesinde önemli bir görev üstlenmiş bankalardan bir tanesidir. 1948 yılında Adana’da bir grup iş adamı tarafından bölgedeki tarımı desteklemek ve pamuk üreticilerine kaynak sağlamak amacıyla kurulmuş özel Türk bankasıdır. Günümüzde 94 milyar dolar seviyesindeki aktif büyüklüğü sayesinde Türkiye’nin ekonomisi içerisinde önemli bir yer tutan bankalardan bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. Bu yükseliş, yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da ilgi uyandırmıştır. 2017 yılında Brand Finance tarafından hazırlanan raporda, “Dünyanın En Değerli 500 Banka Markası” sıralanmıştır. Akbank ise bu listede ülkemizi temsil eden ve üst seviyede yer alan banka olmuştur.

Akbank Sahibi Kimdir


Akbank, 1948 yılında bankanın temellerini Adana’da atarken, iş insanlarının başında Hacı Ömer Sabancı yer almaktaydı. Günümüze kadar Akbank’ın sahibi değişmemiş ve halen Sabancı Holding bünyesinde yer almaktadır. Kurulduktan sonra gelişmeye ve büyümeye devam eden Akbank, merkezini İstanbul’a taşımış ve yurtiçinde tanınan bir banka markası haline gelmiştir. İlk yurtdışı çalışmaları ise Almanya’nın Frankfurt şehrine yapılmıştır. Bir süre Sabancı Bank olarak isim değişikliğine gidilmiş ancak daha sonra tekrar Akbank Yatırım A.Ş. olarak bankacılık sektörümüzde yerini almıştır.

Akbank Ortaklık Yapısı

Akbank, bankacılık tipi olarak halka açık anonim şirket konumundadır ve hisseleri işlem görmektedir. Günümüzde Akbank’ın hisseleri Sabancı Holding ve halka açık hisseler olmak üzere ikiye bölünmüştür. Akbank’ın yüzde 51,2’lik dilimi halka açık hisseler olmak üzere hizmet görmektedir. Geriye kalan yüzde 48,8’lik dilim ise Sabancı Holding’e ve İlişkili kurum ve kişilere aittir.

Akbank İş Kolları

Akbank 1948 yılında bankacılık çalışmalarını sürdürürken müşteri potansiyelini ve çalışmalarını hızla arttırarak dönemin ihtiyaç ve taleplerine göre hamleler yapmıştır. 1990’lü yıllara gelindiğinde Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş, Ak Yatırım Ortaklığı A.Ş, Ak Portföy Yönetimi A.Ş, Akbank Özel Bankacılık, Ak Emeklilik A.Ş, Ak Finansal Kiralama A.Ş, kurularak Sabancı Holding bünyesine katılmıştır. İlk yurtdışı çalışmaları olarak Almanya’da yükselmeyi tercih eden Akbank bunun karşılığını fazlasıyla almış durumdadır. Akbank AG şirketi Almanya’da kurumsal bankacılık hizmeti göstermektedir. Akbank’ın Avrupa’daki amiral gemisi konumunda yer alarak 2019 yılında net kara yüzde 6,8 katkısı bulunmuştur.

İlginizi Çekebilir:  Telefon Kredisi Veren Bankalar