65 Yaş Yaşlılık Maaşı Parası Ne Kadar Nasıl Alınır?

Bilinmelidir ki 65 yaş yaşlılık aylığı maaşı şartları sağlayan tüm 65 yaş üzeri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sunulan bir imkândır. Konu içerisinde 65 yaş yaşlılık maaşı parası ne kadar nasıl alınır gibi sorulara cevap vermek adına bilgi sunacağız. Bu bilgiler 2019 güncel bilgileri olup benzer konuları site içerisinden takip edebilirsiniz. Yaşlılık aylığı isminden de anlaşılacağı üzere aylık olarak alınan ödemedir. Bu ödemelerin tutarları kriterlere göre değişmektedir. Kiminde 100 lira eksik kiminde ise 100 lira fazla olarak verilebilmektedir. Yaşlılık maaşının ne tür durumlarda verildiğine dair açıklamaları aşağıda detaylı bir şekilde ele alacağız. Kısa bir örnek vermemiz gerekirse; bireyin maddi ve manevi durumu başta olmakla beraber sağlık durumuna kadar birçok kriter maaşın oranını belirlemektedir.


Büyük umutlar için hazırlanan bu yasanın birçok yerde amacı dışında kullanılabildiğine şahit olabiliyoruz. Bu sebeple usulsüz durumların önüne geçebilmek adına birçok önlem alınmaya gidilmiştir. Bu durumlar için kurul heyeti detaylı araştırma yapmaya devam ediyor. Bu araştırmalar ise yaşlıların gerçekten 65 yaş yaşlılık aylığı maaşı ihtiyacının olup olmadığı gibi konularda yoğunlaşmıştır. Yaşlı bireyin adına kayıtlı herhangi bir gayrimenkul var mı yok mu gibi faktörler incelenmektedir. Bu incelemelerin ardından herhangi bir sorun ile karşılaşmaması halinde 65 yaş aylığı maaşı alabilecek. Özellikle sosyal güvencesi olmayan bireyler için bu özellik tanınmaktadır. Günümüzde 65 yaş aylığı almak daha da kolaylaşmıştır. 65 yaş yaşlılık maaşı parası nasıl alınır ve yaşlılık aylığı maaşı ne kadar gibi ifadeler için aşağıda başlıklar hazırlamış bulunmaktayız.

İlginizi Çekebilir:  Evraksız Kefilsiz Herkese 5.000 TL İhtiyaç Kredisi

65 Yaş Yaşlılık Parası Alma Şartları

Yaşlılık aylığından yararlanmak için ilk olarak yaşlılık durumunun kesin olması yani 65 yaşın doldurulması gerekmektedir. Bununla beraber 65 yaş yaşlılık parası alma şartları aşağıdaki gibidir.

 • 65 yaş ve üzeri.
 • Sosyal güvencesi bulunmayan.
 • SGK aylıklarının alınmaması. (dul yahut yetim aylığı almayanlar)
 • Nafaka alan bireyler yine 65 yaş yaşlılık maaşı parası alamaz.
 • Gelirin 423 TL altında olması.

65 yaş yaşlılık aylığı maaşı almak için istenilen şartlar yukarıdakilerdir. Bu şartları tamamlayan yaşlı bireylerimize yaşlılık maaşı verilecektir.

Yaşlılara 2019 Yaşlılık Aylığı Zammı

Özellikle sosyal güvencesi bulunmayan ve maddi durumu olmayan 65 yaş üzerindeki vatandaşlarımıza devlet tarafından verilen 65 yaş yaşlılık aylığı bu yıl zam alarak oranları yükseltti. Aşağıda yaşlılık maaşı kimlere bağlanır, yaşlılık maaşı ne kadar ve yaşlılık maaşı için başvuru şartları hakkındaki tüm detayları görebilirsiniz.


2019yılı birinci dönemindeki yani Ocak ve Haziran arasında ödenmesi gereken yaşlılık maaşı şu şekildedir;

 • 1 aylık yaşlılık aylığı maaşı 261,54 Türk Lirasıdır.
 • Üç aylık maaş tutarı 2019 yılında 784,64 TL olarak kabul edilmiştir.

2019 ikinci dönemindeki yaşlılık maaşlarındaki oranlar ise şu şekildedir;

 • 1 aylık maaş tutarı 270,70 Türk Lirasıdır.
 • 3 aylık maaş tutarı 812,10 Türk Lirasıdır.
NOT: 65 yaş yaşlılık maaşı parasını ilk kez alacak olan vatandaşlarımız herhangi bir Ziraat bankasından bunu gerçekleştirebilir. Sonraki ödemeler ise PTT şubelerinden yapılacaktır.

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Verilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına bağlanan aylıklar defterdarlık/mal müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. İlk ödemeler Ziraat bankası şubelerinden yapılmakta ve sonraki ödemeler ise PTT şubelerinden alınmaktadır.

Başvuru evrakları Valilik yahut Kaymakamlıklara bağlı defterdarlık veya mal müdürlüklerine teslim edilecektir.

2017 yılı ikinci dönemindeki 65 yaş yaşlılık aylığı oranları bu yıl zam alarak biraz daha yükseldi. 1 aylık yaşlılık aylığı 251,48 liradan 270,70 Türk Lirasına ulaştı.

İlginizi Çekebilir:  Kapitalizm Nedir?

Üç aylık yaşlılık maaşı ise 754,45 liradan 812,10 Türk Lirasına yükseldi.

65 Yaş Yaşlılık Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır?

Devlet tarafından yaşlı bireylere sunulan 65 yaş aylığı başvurusu yapmak istiyorum diyen bireylerin belgeleri tamamlayarak kaymakamlıklara başvurmaları gereklidir. Başvurusunda haklı olduğu halde sorun ile karşılaşan bireylerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile görüşmeleri gerekecektir. Burada sizlerden form doldurmanız ve teslim etmeniz istenecektir. Yapılacak olan incelemeler sonrasında maaş almaya hak kazanan 65 yaş üzeri bireylerimiz Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ile maaşlı olacaktır.

Yaşlılık Maaşı Ne Zaman Alınır?

Yaşlılık maaşı aylık ve üçer aylık olarak verilmektedir. Üç aylık 65 yaş yaşlılık aylığı parası Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında verilecektir. Ödemeler Ziraat bankası ve PTT şubeleri aracılığıyla alınabilmektedir.

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yaşlılık maaşı almak için başvuru aşamaları şu şekildedir;

 • Bulunan il/ilçedeki Valilik yahut Kaymakamlıklara bağlı Mal Müdürlükleri ve Defterdarlıklar üzerinden başvuru evrakları teslim edilebilir.
 • İkamet edilen il/ilçedeki idare kurulunca verilecek olan muhtaçlık kararı belgesi alınmalıdır.
 • Hazırlanan belgelerin SGK müdürlüklerine teslim edilmeleri gerekmektedir.

SGK teslim edilen belgeleriniz incelemeye alınacak ve karara bağlanacaktır. Karar sonucunda 65 yaş yaşlılık aylığı parası almaya hak kazananlar sonuç sonrasında durumunu PTT veya Ziraat şubelerinden sorgulayabilir.

65 Yaş Maaşı Sorgulama65 yaş yaşlılık maaşı sorgulama işlemlerinizi, evrak teslim tarihinden itibaren ilk ay içerisinde yapabilirsiniz. Maaş sorgulaması PTT şubelerinden yapılabilmektedir.NOT: 1 aylık 65 yaş yaşlılık maaşı 2019 yılında 270,70 TL, Üç aylık maaş ise 812,10 Türk Lirasıdır!

NOT: 65 yaş yaşlılık aylığı için başvuru yapacak kişi, yaşlı yakını ise mahkemeden ‘vasi’lik kararı almalıdır!

UygunKrediler.ORG ekibince hazırlanan bir önceki, işsizlik maaşı ne kadar oldu başvuru şartları adlı yazımızı incelemek ve ilgili konuya anında kredi başvurusu yapmak için lütfen tıklayınız. Bununla birlikte, Uygun Faizlerle Akbank Konut Kredisi Başvurusu ve Faiz Oranları isimli makalemiz hakkında detaylı bilgi almak ve yazıyı incelemek için lütfen tıklayınız.

Ayrıca görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanları üzerinden dile getirebilirsiniz. Aklınıza takılan, öğrenmek istediğiniz ve bizden istediğiniz konular için lütfen yorum alanlarını kullanınız.