Sigortalı olmak, sigortanın yatırılması gibi kavramlar halk arasında her zaman dilden diledir. Ancak her vatandaş aslında; 4A, 4B, 4C kavramlarının hangi sigorta koluna denk geliyor olduğu konusuna vakıf değildir. Şimdi; 4A, 4B, 4C sigorta kollarını sırası ile tüm ayrıntıları dahilin de işleyeceğiz.

Sayfa İçerisindeki Konu Başlıkları

4A Nedir?


SGK tarafından vatandaşların emeklilik süreçlerini sürdürebilmeleri açısından sunulan sigorta kolları arasında ilk olarak yer almış olan ve tüm vatandaşların özellikle içerisinde olmak istediği sigorta grubu; 4A ‘dır.

4A; SGK kurumunun sunmuş olduğu eski adı ile SSK kapsamını ifade etmektedir. SSK adı ile anılmış olan sigorta kolunun şimdilerde 4A şeklinde anılması ve resmi kurumlarda bu şekilde anılması; 5510 sayılı kanun doğrultusunda söz konusu olmuştur.

4B Nedir?

Eski adı ile BAĞ – KUR olan emeklilik kollarından birinin 5510 sayılı yeni kanun gereğince; yeni adı 4B olarak bilinmektedir. BAĞ – KUR prim ödemelerinin SGK prim ödemeleri ile aş değer olmadığını; emeklilik gün sayısı, emeklilik yaş sınırları vs. gibi özellikleri farklıdır. Ve her sigorta kolundaki kimselerin mutlaka kendi sigortalılık kapsamlarının gereğini taşıyor ve tamamlıyor olmaları gerekmektedir.

4C Nedir?

Eski adı ile emekli sandığı olarak bilinen sigortalılık kolunun şimdi ki yeni sistematik ve resmi adı; 4C olarak bilinmektedir. Emekli sandığı da diğer tüm sigorta kollarından farklı şartları içerisinde barındırmaktadır. Buna ek olarak; devlet memurlarını, aynı zamanda sözleşmeli ve mevsimlik olarak çalışmakta olan işçileri, beraberinde bakanlar kurulunca belirli bir sınır ve kişi kapasitesi kapsamında olabilecek çalışanları kapsamaktadır. 4C kapsamında emekli olacak kimselerin doldurmaları gereken prim günleri, yaşları vs. gibi özellikleri farklıdır ve emekli olunabilmek adına mutlaka bu şartların sağlanıyor olması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Sigortası Olmayana Kredi Veren Bankalar