1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 puan, ortalama: 5,00 uzerinden 5)
Loading...

2020 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

1

Asgari ücret zammı konusunda yen gelişmeler yaşanıyor. Yıl sonunda hedeflenen enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında 2020 asgari ücret konusunda insanlar araştırma yapmaya başladı. Peki, 2020 asgari ücret ne kadar olacak? Öne çıkan rakamları burada sizlerle bir araya getiriyoruz.

BİSAM, Eylül 2019 yılında açıklanan enflasyon verilerine dayanarak açlık ve yoksulluk sınırını yaın zamanda yeniden hesapladı. Yapılan hesaplamalara göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için günlük en az 67,11 TL harcama yapması gerekiyor. Hesaplanan verilere göre yoksulluk sınırı da 6 bin 964 TL olarak açıklandı.


Asgari ücret tespit komisyonu toplantısına Çalışma Bakanlığı, TİSK, Türk iş ile DİSK katılacak. Asgari ücret tespit komisyonu, işçi ve işveren kesim tarafından sunulan tekliflerinin ardından görüşmelere başlayarak yeni asgari ücret tutarını belirleyecek.

2020 yılında asgari ücretle çalışan kişilerin maaşlarına yüzde 15 enflasyon zammı uygulanması durumunda maaşlar 280 TL artabilir. Şuan itibari ile asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı henüz tam olarak bilinmiyor. Uzmanlara göre zam oranı yüzde 15 seviyesinde olsa da yıl sonuna doğru gerçekleşecek asgari ücret görüşmeleri sonucunda gerçek değer ortaya çıkacak.

AGİ 2020 Belli Oldu Mu?

Asgari ücrete yapılacak zam oranları enflasyon üzerinden değerlendiriliyor. 2019 yılında %26,05 oranında zam yapılarak asgari üret net 2.020,90 TL’ye çıkmıştır. 2020 yılında enflasyon rakımları sonucuna göre yeni zamlar bekleniyor. Enflasyon rakamları incelendiğinde zam oranın en az yüzde 15 olması düşünülüyor.

Asgari ücret tespit komisyonunda kamu personellerinin 2020 yılı zam oranları açıklandı. Yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde memur olarak görev alan kişilere 2020 yılı için 4+4 2021 yılı için ise 3+3 zam yapılması kararlaştırıldı. Kamu işçileri ve memurların zam oranlarının düşük olması asgari ücretliye de düşük oranda zam çıkacağı şeklinde yorumlanıyor.Share.

About Author

Ben Mehmet Doğan. Üniversite mezunu, web yazılımcı ve bilgi paylaşma konusuna aşık biriyim. Aradıklarımı net olarak bulamadığım için web sitesi açarak gerçek, doğru ve güncel bilgileri insanlarla paylaşmaya başladım. Şuan UygunKrediler.ORG aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hitap ediyorum. "Bütün ilerlemeler, insan fikrinin bir eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalı. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir." -Mustafa Kemal ATATÜRK-

218 kez okundu.

1 Yorum  1. Canan Dursun on

    Asgari ücretin ne kadar olacağını aslında merak etmiyorum çünkü her zaman asgari ücreti açıklamadan son ayın enflasyonunu düşürüp o şekilde açıklama yaparlar mesela ne olur hemen hesaplayalım.Enflasyon %10 olsa 202 TL zam gelir buda bence az ama çokta kötü değil son olarak bu tutarın üstünde gelmezse vergiyi de kaldırmaları isabet olacaktır.Yazık günah bizlere.Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.yeni sunucu.