2. El Taşıt Kredisi Nedir?

2. el araç kredisi, taşıt almak isteyenlerin çoğunlukla yararlandığı kredi çeşididir. Bankaların bireysel kredi seçenekleri arasında bulunan taşıt kredilerinde hepimiz biliriz. Taşıt kredileri genellikle hem sıfır arabaları hem de ikinci el taşıtları kapsar. Tabii ki bu durum bazı bankalarda böyle olmayabilir. Her ne kadar araç kredisi ikinci el arabaları kapsasa da bazı şartları taşıması gerekir. Örneğin; ikinci el taşıtlarda bazı bankalarda yaş sınırı bulunur. Ayrıca; taşıt kredileri başvuru şartları bankadan bankaya farklılık gösterir. Bu sebeple araç almadan ve krediye başvurmadan önce çok iyi bir araştırma yapılmasında fayda vardır.

2.El Araç Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


Araç alacak kişilerin dikkat etmeleri gereken noktalar şu şekildedir:

• Öncelikle araç olacak kişi ilk olarak aracın yaşına dikkat etmeliler; çünkü bankalar ikinci el araçlarda araç yaşına çok önem verir ve bu konu ile ilgili başvuru şartları oluşturur. Buna araç kredisi yaş sınırı da denilmektedir. Bazı bankalar 5 yaş üzeri 2. El araba alımlarına genel olarak kredi vermemeyi tercih eder. Bazı bankalar içinse bu yaş sınırı 10 yıldır. Burada aracın yaşının büyümesi 2. El taşıt kredilerinde dezavantaj olarak müşterilerin karşısına çıkar.

• Araç alacak kişi satın almadan önce mutlaka ekspertiz raporu almalıdır. Ekspertiz raporu, aracın kaza geçmişini veya hasar durumunu belirttiği gibi tüm değişen parçaların bilgilerinin ne öğrenilmesini sağlar. Bu raporun uzman bir kuruluş tarafından çıkarılmasına dikkat edilmelidir ekspertiz raporu çıkaran kişi 2. el araç satın aldıktan sonra herhangi bir olumsuz durumla karşılaşma olasılığını minimuma indirir.

İlginizi Çekebilir:  Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

• 2. El arabanın üzerinde herhangi bir ceza olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Bazı araçlarda rehin durumu olabilir. Ayrıca vergi borcu trafik cezası köprü geçiş cezası gibi durumlar araç olacak kişiye satın alma işleminden sonra oldukça sıkıntıya sokar. Aracın üzerinde herhangi bir ceza olmadığını belirten temiz kâğıdı araç sahibinden talep edilebilir.


Dikkat edilmesi gereken son nokta ikinci el araç alımlarında satıcı ve alıcı arasındaki sözleşme mutlaka noter onaylı olmalıdır. Çünkü 2. El araç kredisi başvurularında mutlaka Noter satış onayı ve ruhsat talep edilir.

2. El Araç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hangi bankadan kredi alacağınızı belirlediğinizde yapmanız gereken başvuru şartlarını öğrenmek ve gerekli belgeleri hazırlamak. Bankadan bankaya değişiklik gösterse de genel olarak 2. El taşıt kredilerinde istenen belgeler şekildedir:

• Gelir belgesi (Maaş bordrosu ya da aylık kazancı gösteren bir belge olabilir)
• Nüfus cüzdanı veya üzerinde TC kimlik numarası bulunan ehliyet ya da pasaport
Başvuru yapacak kişi adına son 3 aya ait elektrik su telefon doğalgaz faturalarından biri
• Belirlenen araç satın alınmamışsa ruhsat fotokopisi
• Satın alınmış daha noter onaylı satış sözleşmesi (Nota ve onaylı satış sözleşmesi imzalandıktan sonra 15 gün içerisinde kredi başvurusu mutlaka yapılmalıdır)

Kredi Notu Taşıt Kredisini Etkiler Mi?

Kredi başvurusu yaptığınızda bankalar sizi iki yönden incelemektedir Bunlardan biri gelir durumu, diğeri ise kredi notudur. Gelir durumunda aylık kazanılan gelirin fazla olmasından ziyade düzenli olması bankalar için daha önemlidir. Aylık geliriniz düşük olsa bile gelir durumunuza uygun bir kredi bankalar tarafından düzenlenebilir. Kredi notu kişinin finansal işlemlerindeki durumunu ortaya koymak için belirlenmiş bir nottur. Ödemelerini düzenli yapılıp yapılmadığı kredi başvuru sıklığı kişinin yasal takibe düşüp düşmediği gibi konular kredi notunu etkilemektedir. Bu sebeple taşıt kredilerinde de kredi notu oldukça etkilidir. Eğer kredi notunuz çok düşükse en riskli grupta sayılırsınız ve genel olarak riskli grupların kredi başvuruları reddedilir. Yapmanız gereken şey ise kredi notunu yükseltmek için çalışmak.

İlginizi Çekebilir:  En Uygun Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

2. El Taşıt Kredisi Almak İçin Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Ödemelerini zamanında yapamamış veya hala bankalara borcu bulunan kişilerin kredi notu haliyle düşük olmaktadır.

Kredi notunu yükseltmek isteyen kişiler öncelikle borçlarını düzenli olarak ödemeye başlamalı ve bankalara güven veren bir imaj çizmelidir.

• Kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin yaptığı en büyük yanlış bankalarla olan bütün bağlantılarını koparmaktır. Herhangi bir finansal işlem gerçekleştirilmezse kredi notunda herhangi bir değişikliğin olması beklenemez. Bu sebeple kişiler borçlarını düzenli olarak ödemeli ve bankalarla olan işlemlerine devam etmelidir.

2. El Taşıt Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Kredi oranları genel anlamda sıfır araç için daha yüksektir. Sıfır araçlarda araç bedelinin %70-80’ine kadar bankalar kredi verebilir. Hatta dönemde önemli yapan kampanyalarda bazı bankalar bu oranı %100’e kadar çıkartabiliyor. Fakat 2.el taşıt kredilerinde bu durum biraz farklıdır. Çünkü kredi faiz oranını belirleyen birçok kriter bulunmaktadır.

2. El Taşıt Kredisi Alma Aşamaları Nelerdir?

Öncelikle her konuda olduğu gibi 2. El araç kredilerinde de toplam kredinin %5 oranında bir ek tutar ödenir. Buna bankalar tarafından tahsis ücreti veya dosya masrafı da denilebilir. Ayrıca satın alınacak olan araca kasko yapılması daha çoğu banka tarafından zorunlu tutulur.

2. El Taşıt Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

2. El taşıt kredilerinde araca rehin alma durumu söz konusudur. Aracın ödemeleri bitene kadar banka tarafından rehin alınır ve borçların tamamının ödenmemesi durumunda bankanın araca el koyma hakkı bulunur. Diğer bilinmesi gereken nokta ise taşıt kredisinin araç sahibi adına olması gerektiğidir. Yani kendisine taşıt kredisi çıkmayan bir kişi başkası üzerinden taşıt kredisi alamaz.

Henüz kredi borcu bitmemiş 2. el taşıtı tekrar satmak isteyen kişi bunu iki şekilde gerçekleştirebilir. Birincisi aracı tekrar satın alacak kişiye bütün borcu ödeyerek aracı teslim alabilir. İkincisi ise alıcı, kalan borcu ödeneceğine dair noter onaylı sözleşme imzalamalıdır. Bu borç tamamen sıfırlandığında aracın yeni sahibi aracı teslim alabilir.

İlginizi Çekebilir:  Fibabanka En Uygun Taşıt Kredisi

2. El Taşıt Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Halkbank 2. El Araç Kredisi

Halkbank taşıt kredisi seçenekleri arasında Yeşil Işık Taşıt Kredisi, Taşıt Kredisi ve KKTC Taşıt Kredisi bulunmaktadır. KKTC taşıt kredisinde Halkbank’tan 60 aya Varan vade oranları ile KKTC’den taşıt almak daha kolay hale gelmiştir. Bu kredi seçeneğinde sıfır araçların anahtar teslim fiyatının maksimum %80’i, 5 yaşına kadar olan 2. el araçların kasko sigorta bedelinin maksimum %70’i oranında kredi kullandırılır. Başvurular Halkbank KKTC şubelerinden yapılır.

Yeşil Işık Taşıt Kredisi‘nin en büyük özelliği düşük faizli kredi olmasıdır. Ancak sadece 0 kilometre araçlarda kullanılabilen bir kredidir. Taşıt kredisi seçeneğinde ise ödeme planını elinize uygun olarak olarak belirleyebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz kredi taksitini 2 ay sonra ödemeye başlayabilirsiniz. Taşıt kredisi başvurusu şubelerinden yapılmaktadır.

Vakıfbank 2.El Taşıt Kredisi

60 aya Varan vade oranları ile Vakıfbank‘tan hem sıfır kilometre araçlar için hem de ikinci el araçlar için taşıt kredisi alınabilmektedir. 2. El araç kredilerinde aracın kasko değeri 120000 TL’yi aşıyorsa, araç fiyatının 120 bin TL’lik kısmı için %70, 120.000 TL’yi aşan kısmı için ise %50 oranında kredi kullandırılır. Vakıfbank 2. el taşıt kredisinde yaş sınırı 5 sene olarak belirlenmiştir. Bu kredi düzenli bir gelire sahip kişilere ve kredi notu yüksek kişilere verilmektedir. Kredi sürecinde araç rehin alınır. Bankanın gerekli görmesi halinde ipotek, nakit, mevduat ya da döviz rehini de talep edilebilir. Başvuru işlemlerini Vakıfbank şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz.